bild
Arkiv

AMU-myndighetens i Örnsköldsvik arkiv


KORT HISTORIK OM ARBETSMARKNADSUTBILDNINGEN (AMU-MYNDIGHETEN) I ÖRNSKÖLDSVIK


AMU-myndigheten i Örnsköldsvik startade sin verksamhet år 1986 och dess verksamhet omfattade åren 1986-1994.

Den 1 januari 1986 övergick AMU från att vara en anslagsfinansierad verksamhet under ledning av Skolöverstyrelsen (SÖ) till att vara en intäktsfinansierad utbildning i egen regi. Detta innebar stora förändringar för personal och själva verksamheten i Örnsköldsvik. Det blev en hel del uppsägningar av personal, fast en stor del av den dåvarande personalen kunde fortsätta att arbeta i den nya AMU-myndigheten.

På grund av det dåvarande läget på arbetsmarknaden med stor arbetslöshet förändrades utbildningsverksamheten också på ett radikalt sätt. Eftersom det rådde lågkonjunktur i ekonomin och på arbetsmarknaden, så gick arbetsmarknadsutbildningen för högtryck under senare delen av 1980-talet. Kurser blev kortare, det blev olika sorts kortkurser med ändrade utbildningsinriktningar. Det infördes också nya intygs- och betygsblanketter t.ex. i form av kompetensbevis.

AMU-myndigheten leddes av en styrelse som bestod av åtta personer. Av ledamöterna utsågs två efter förslag av Landsorganisationen i Sverige, en efter förslag av Tjänstemännens centralorganisation, en efter förslag av Svenska arbetsgivareföreningen, en efter förslag av länsarbetsnämnden och en efter förslag av länsskolnämnden. Dessutom utsågs två ledamöter som hade erfarenhet av företagsledning. Styrelseledamöterna i den regionala AMU-myndigheten förordnades av AMU-styrelsen för högst tre år. AMU-myndigheten samverkade med länsskolnämnden, skolväsendet, högskolan och arbetsmarknadens parter.

AMU-myndigheten tillämpade de kursplaner som fastställdes av AMU-styrelsen. Den regionala AMU-styrelsen inrättade också kursnämnder och utsåg ledamöterna till dessa nämnder samt tog hand om olika ekonomiska åtaganden och den löpande verksamheten.

Kursnämndernas roll inom den nya AMU-myndigheten blev förändrad. De började arbeta aktivt genom målrelaterade projekt, vilka resul

 Serier (28 st)

Reference codeTitleNote 
A 1Ledningsgruppens protokollSerie i arkivkartong 
A 4Interna protokollSerie i arkivkartong 
A 6Kursnämndernas protokollSerie i arkivkartonger 
A 7MBL protokollSerie i arkivkartonger 
A 9Lokala förslagskommitténs protokollSerie i arkivkartong 
B 1Utgående skrivelserSerie i arkivkartong 
B 2Intern informationSerie i arkivkartong 
B 3Kopior av tjänstgöringsbetyg/-intygSerie i arkivkartong 
C 1HuvuddiarierSerie i arkivkartong 
C 2Register till diarier 
D 1TjänstematrikelutdragSerie i arkivkartonger 
D 2ElevkortSerie i arkivkartonger, står i bokstavsordning 
D 3Kopior av kursdeltagarnas intygSerie i arkivkartong 
D 4ArkivförteckningSerie i arkivkartong 
E 1Inkomna skrivelser 
E 2KorrespondensSerie i arkivkartong 
F 1 APersonaldossierSerie i arkivkartonger 
F 1 BSökandeförteckningarSerie i arkivkartong 
F 1 CFörordnanden på tjänst m.fl.Serie i arkivkartong 
F 1 UDelegeringar och anställningshandlingar m.fl.Serie i arkivkartonger, gallringsbar serie enligt RA-FS:s gallringsbeslut 1986:5 och 1992:29 efter 10 år 
F 2 AUtskrivna eleverSerie i arkivkartonger 
F 2 UNärvarorapporterSerie i arkivkartonger, utgallringsbar serie enligt RA-MS:s gallringsbeslut 1992:29 med 3 månaders gallringsfrist. 
F 3handlingar rörande utbildningSerie i arkivkartonger 
F 4 AHandlingar rörande driftenSerie i arkivkartong 
F 4 UUtgallringsbara handlingar rörande driftenSerie i arkivkartonger, utgallringsbar serie eligt RA-MS:s gallringsbeslut 1992: 29 efter 2 års gallringsfrist. 
G 1 UFakturor och verifikationerSerie i arkivkartonger, utgallringsbar serie enligt RA-FS:s gallringsbeslut 1992:29 efter 10 år respektive 2 år eller RA-FS:s gallringsbeslut 1985:91 efter 10 år. 
G 2 AHandlingar tillhörande löneuträkningssystem SLÖRSerie i arkivkartonger 
G 3 UUtgallringsbar serie rörande löneberäkningSerie i arkivkartonger