Arkivet är tillståndsbelagt, med följande undantag: protokollen i digital form t.o.m. 1840 (ca.) och kyrkböckerna på mikrokort och i digital form t.o.m 1920 (ca.) är tillgängliga utan tillstånd. Död- och begravningsböckerna på mikrokort och i digital form är tillgängliga utan tillstånd t.o.m. 1929 (ca.).
Tillstånd att ta del av arkivet beviljas av generalsekreteraren på Judiska församlingen i Stockholm. Tillståndsblanketter finns på Judiska församlingens i Stockholm hemsida: https://jfst.se/fler-tjanster/ovriga-tjanster/slakt-och-personforskning/
Tillståndsansökan skickas till Riksarkivet i god tid innan forskningen vid Riksarkivet ska påbörjas. Riksarkivet kontrollerar ansökan och begär vid behov in kompletterande uppgifter eller bilagor. Riksarkivet skickar därefter ansökan vidare till Judiska Församlingen i Stockholm. Efter beslut skickar Judiska församlingen tillståndet till Riksarkivet med kopia till sökande.
Om forskningen omfattar handlingar yngre än 90 år rörande enskilds personliga förhållanden ska förbehåll skrivas under innan forskning påbörjas vid Riksarkivet.
Utöver vad som står i församlingens tillstånd, gör Riksarkivet en särskild granskning om efterfrågat material är av så integritetskänsligt natur att det inte kan lämnas ut.
För att ta del av särskilt integritetskänsliga handlingar krävs speciellt tillstånd att se dylika handlingar. Vilka handlingar som är särskilt integritetskänsliga framgår i vissa fall av arkivförteckningen (tillståndspärmen i forskarexpeditionen), men en granskning av volymerna görs alltid innan utlån.
Riksarkivet kan även besluta att handlingar inte får reproduceras om de är av särskilt integritetskänslig natur eller omfattas av upphovsrätt.
1948 tillkom O.S.E.-kommittén i Stockholm. Den samarbetade med den internationella O.S.E.-organisationen (Oeuvre de Secours aux Enfants) med uppgift att vårda framför allt sjuka judiska barn. Kommitténs verksamhet bestod huvudsakligen i att understödja O.S.E.:s barnhem i Polen samt dess sjukvårdande verksamhet för judiska barn i Marseille, vilka skulle överföras till Israel. Kommittén lämnade också hjälp åt sjuka judiska barn i Israel.
Arkivet innehåller endast vissa räkenskaper 1948–1950, som förvaras i arkivet från Arbetsutskottet för hjälp åt Europas judar.
Lars Hallberg
Arkivbildarhistorik
O. S.E.-kommittén i Stockholm 1948 tillkom O.S.E.-kommittén i Stockholm. Den samarbetade med den internationella O.S.E.-organisationen (Oeuvre de Secours aux Enfants) med uppgift att vårda framför allt sjuka judiska barn. Kommitténs verksamhet bestod huvudsakligen i att understödja O.S.E.:s barnhem i Polen samt dess sjukvårdande verksamhet för judiska barn i Marseille, vilka skulle överföras till Israel. Kommittén lämnade också hjälp åt sjuka judiska barn i Israel.
Ordning & struktur
Arkivet innehåller endast vissa räkenskaper 1948-1950, som förvaras i arkivet från Arbetsutskottet för hjälp åt Europas judar.
Arkivhistorik
Arkivet ingår som ett delarkiv i Judiska församlingens arkiv, som deponerades hos Riksarkivet 1983, med flera tilläggsleveranser senare.
Ämnesord
Ämnesord, sak
Judiska barn (Svenska ämnesord)
Tillgänglighet
Deposition
Ja
Kontroll
Skapad
2005-12-16 00:00:00
Senast ändrad
2023-05-31 15:45:43
1948 tillkom O.S.E.-kommittén i Stockholm. Den samarbetade med den internationella O.S.E.-organisationen (Oeuvre de Secours aux Enfants) med uppgift att vårda framför allt sjuka judiska barn. Kommitténs verksamhet bestod huvudsakligen i att understödja O.S.E.:s barnhem i Polen samt dess sjukvårdande verksamhet för judiska barn i Marseille, vilka skulle överföras till Israel. Kommittén lämnade också hjälp åt sjuka judiska barn i Israel.
Arkivet innehåller endast vissa räkenskaper 1948–1950, som förvaras i arkivet från Arbetsutskottet för hjälp åt Europas judar.