bild
Arkiv

Koloniföreningen Odlaren


Basic data

Reference codeSE/SSA/1195
Link to archive recordhttps://sok.riksarkivet.se/arkiv/xVxD0yiQtIP4sGKwr1CEx0
Extent
0.71 Hyllmeter 
Archive institutionStockholms stadsarkiv (depå: Liljeholmskajen)
Record creator / Origination
Koloniträdgårdar i Stockholm (Arkivbildare)
Kategori: Förening

Content and Biographical History

Scope and Content
HISTORIK

Kolonirörelsen, som genom Anna Lindhagen gjorde debut i vårt land, kom att utgöra en viss lösning på den stora livsmedelsbrist, som rådde under senare delen av första världskriget. Potatis och rotfrukter t ex var inte vardagsmat för den arbetande klassen och det var huvudsakligen dessa produkter som från början odlades i kolonilotterna.

1918 blev ett område med namnet Odlaren anlagt i Södra Årsta. Driftiga lottinnehavare sammanförde kolonilotterna till en koloniträdgårdsförening. Den första ordföranden hette G Johansson och föreningen bestod huvudsakligen av arbetare men drevs helt opolitiskt. Sommaren 1918 upplät kommunen ytterligare ett område omfattande 150.000 kvm, där stugor på 17 kvm skulle få byggas. Detta område, vid namn Svedmyra, kom att ingå i Koloniföreningen Odlaren. Odlaren anslöt sig till Stockholms Koloniträdgårdsförbund.

Koloniföreningen Odlaren hade en grannkoloni vid Valla gärde. Då dagen för avveckling av Årstakolonierna kom
och nya ersättningsområden vid Skrubba, Orhem och Sköndal skulle utlämnas kom medlemmarna från Odlaren och Valla att hamna på dessa platser. Beslut fattades att bibehålla namnet Odlaren vid den nya Sköndalskolonien,
medan de övriga fick namnen Skrubba och Orhem.

Valla Gärde
System of arrangementArkivnr: SSA/14409

Förteckning 1195









Förteckning

över

Koloniföreningen Odlarens arkiv
General noteStockholms trädgårdsförbund

Accessibility

SecrecyNej

Control

Amended30/09/2013 10:54:09