4/5. Dom av Vättle och Sävedals häradsrätter rörande härads- och sockengränserna mellan Vättle härad, Lerums socken och Aspenäs sätesgård å ena sidan och Sävedals härad, Partille socken och Kåhög, Jonsereds samt Tultered å andra sidan. Pergament med 4 sigill i vaxkupor. Identisk text i dokument 9.
4/5. Dom av Vättle och Sävedals häradsrätter rörande härads- och sockengränserna mellan Vättle härad, Lerums socken och Aspenässätesgård å ena sidan och Sävedals härad, Partille socken och Kåhög, Jonsereds samt Tultered å andra sidan. Pergament med 4 remsor för sig., av vilket endast 1 fragmentariskt bevarat. Identisk text i dokument 8.
19/2. Gåvobrev av Bengt Bryntesson Lillja på Jonsereds gård i Partille socken och Angered Storegården i Angereds socken. Pergament med remsor eller snitt för 12 sigill, av vilka endast 3 oskadade.
4/2. Fastebrev utfärdat av Vättle häradsrätt på halva hemmanet Götebo med skatterättigheten av Stålebo i Lerums socken. Pergament med 2 sigill i dosor.
23/5 Fastebrev av Sävedals häradsrätt på en åttondedels skatterättighet i laxfisket i Säveån samt en tomt i Kåhög. Pergament med 1sigill i dosa utan lock.