Torsdagen den 4 december, klockan 16.30–22.00, pågår underhållsarbete på webbplatsen. Sökning, bildvisning och andra funktioner påverkas.
bild
Arkiv

Idrottsklubben Sture


Basic data

Reference codeSE/SSA/0699
Link to archive recordhttps://sok.riksarkivet.se/arkiv/28yIbZ1yBrDiRRU6v6NO09
Extent
1.2 Hyllmeter 
Archive institutionStockholms stadsarkiv (depå: Liljeholmskajen)
Record creator / Origination
Idrotts- och friluftsföreningar i Stockholm (Arkivbildare)
Kategori: Förening

Content and Biographical History

Scope and Content
IK Stures är en äkta söderklubb. Den har och har alltid haft sin hemort i Maria församling. Embryot var kvartersgänget Skandia från Maria hissbro med omnejd, bildat 1914. År 1916 ombildades detsamma till IK Start. Det var ett namn som i längden sågs med oblida ögon i RF, då det gärna förväxlades med IF Start i Örebro. Alltså blev det ett nytt byte. Året var 1923.

IK Sture har alltid varit främst en lagsporternas förening. Ishockeyn är numer nedlagd, av kostnadsskäl, men ser man till seriespelet har klubben kanske haft sina allra största framgångar i den sporten. Här spelade Sture i Svenska serien 1939-41, i tre säsonger, och klubben räknade sig, med i seriesystemet sedan 1923, som en av hockeyns pionjärer.

IK Stures bandytopp inträffade på 40-talet, då klubben spelade i div II några år. Fotbollen är emellertid Stures karaktärssport. Framgångarna har växlat med motgångar. Östsvenskan, div III och div IV, Stockholmsserien klass 1 och 2 har varit adressen. De goda åren ligger före 1960, men måhända har vändpunkten kommit när detta skrives, då de blåvita åter spelar i klass 1 efter några år i 2:an.
IK Sture är Knutte Johanssons klubb. Knutte är känd i hela idrottsstockholm, en av klubbens stiftare and still going strong. "Mr Sture" var initiativtagare till kombinationen Örnarna som kring 1930 svarade för åtskilliga uppmärksammade internationella fotbollsutbyten. Han var också en av männen bakom den svenska tipsrörelsen, som startade i klubbarnas egen regi men under rätt uppseendeväckande former monopoliserades av staten 1934. Efter tipset kom lotterierna, den energiska supporterklubben och så småningom bingon. Stures medlemstal pendlar, när detta skrives kring 200.

IK Stures arkiv har deponerats i stadsarkivet i samband med Operation Stockholms Idrottsminnen.

Stockholm i stadsarkivet den 16 februari 1976



Sven Olsson
System of arrangementFörteckning

över

IK Stures arkiv

Accessibility

SecrecyNej

Control

Amended15/04/2025 09:45:21

News

04 December 2025
Uppdatering av 1930 års folkräkningsdatabas
(In Swedish)
Folkräkningsdatabasen för år 1930 har uppdaterats ...


10 November 2025
Invigning av utställning om judiska liv i Riksarkivet
(In Swedish)
Den 27 november klockan 17.00 inviger Riksarkivet ...


Previous news (In Swedish)