bild
Arkiv

Norra Smålands regemente med efterföljare


I juni 1623 samlades 3000 knektar från hela Småland till mönstring vid Kalmar slott. Det var grunden till de tre småländska bygderegementena - Kronobergs, Jönköpings och Kalmar regemente som sedan bestod till 1925 års härordning. Då slogs Jönköpings och Kalmar regementen samman till Jönköping-Kalmar regemente (förteckning 0120), från 1948 Norra Smålands regemente.
Den 1 juli 1974 organiserades I 12 som ett försvarsområdesregemente (I 12/Fo 17). 1994 ingår regementet som alla andra i den nya myndigheten Försvarsmakten, som en del av Eksjö garnison, gamla Smålands husarers kasernområde. Den nya organisationen ska stärka krigsförbanden och Smålandsbrigaden (IB 12) bryts därför ut som en kaderorganiserad enhet.
1998 utökades försvarsområdesansvaret till att omfatta även Fo 16 och Fo 18 - hela Småland och man bytte därför namn till Smålands regemente med enheter i Växjö och Kalmar benämnda Kronobergsgruppen respektive Kalmargruppen.

 Arkiv (6 st)

News

01 July 2025
400 000 nya sidor i vårt AI-sök
(In Swedish)
I april lanserade vi helt nya möjligheter för anvä...


30 June 2025
Nya poster i 1930 års folkräkningsdatabas
(In Swedish)
Nu har vi uppdaterat folkräkningsdatabasen för år ...


Previous news (In Swedish)