bild
Arkiv

KOMMUNALA BOLAG OCH EKONOMISKA FÖRENINGAR I VÄXJÖ KOMMUN.VÄXJÖHEM AB


Grunddata

ReferenskodSE/G003/VKA_6006-1
Länk till postenhttps://sok.riksarkivet.se/arkiv/K8be1FjzlQ5JayBLqBLoE9
ExtraIDVKA_6006-1
Omfång
0 Hyllmeter 
1126 Volymer 
ArkivinstitutionVäxjö kommunarkiv
Arkivbildare/upphov
KOMMUNALA BOLAG OCH EKONOMISKA FÖRENINGAR I VÄXJÖ KOMMUN.VÄXJÖHEM AKTIEBOLAG, 1991 – 2013 (Arkivbildare)
Kategori: Kommunal myndighet. Ospecificerad (-)

Innehåll och historik

Arkivbildarhistorik
KOMMUNALA BOLAG OCH EKONOMISKA FÖRENINGAR I VÄXJÖ KOMMUN.VÄXJÖHEM AKTIEBOLAG
År 1989 beslutades i kommunfullmäktige att de allmännyttiga bostadsföre­tagen den 1 juli 1990 skulle ombildas från bostadsstiftelser till aktiebolag. Stiftelsen Växjöhem ombildades därför till Växjöhem AB.
Under 1990-talet byggde bolaget på bland annat Hovshaga, Teleborg, Annae Gärde och Lassaskog. I slutet av 1990-talet ökade byggkostnaderna och nybyggnationen inom bolaget minskade därmed. År 2002 påbörjades mer omfattande byggnation igen. Under de följande tio åren skedde ny­byggnation, varav en stor del var kompletteringsbebyggelse, på bland annat Hovshaga, Teleborg, Vallen, Själakoret på norr och Alabastern på Araby. Likaså byggdes lokaler om till lägenheter, bl.a. i kvarteren Lekamensgärdet och Lassaskog i mitten av 2000-talet.
Under 1990- och 2000-talen såldes även delar av fastighetsbeståndet. Beslut om försäljning av Teleborgs Centrum fattades 2005 i syfte att minska bolagets innehav av lokaler och renodla verksam­heten till bostäder.
År 1995 antogs en ny plan för jämställdhetsarbetet inom bolaget och under de följande åren syns detta bland annat i en omorganisation där både man­liga och kvinnliga fastighetsskötare fick samma arbetsuppgifter. I början av 2000-talet lyftes dessutom frågan kring integration och bolaget arbetade för mångfald bland de anställda.
Vid mitten av 1990-talet påbörjades arbete även med miljöfrågor. Bland annat infördes källsortering tillsammans med information och studiecirklar för hyresgästerna samt utbildning av personalen. Under 2000-talets fokuse­rades miljöarbetet på att minska värme-, vatten- och elförbrukningen inom bostadsområdena. En del av miljöarbetet var även nybyggnationen på Bis­kopshagen som ingick i EU-projektet Concerto SESAC och som syftade till att minska energi- och miljöpåverkan.
Den 20 december 2013 slogs Växjöhem AB samman med Hyresbostäder i Växjö AB och bildade Växjöbostäder AB. Diskussioner kring en sammanslagning av de kommunala fastighetsbolagen hade förts utifrån att de båda bolagen bedrev i huvudsak samma verksamhet och att samordningsvinster skulle kunna göras. I samband med budget 2013 tog kommunfullmäktige beslut om att de båda bolagen skulle fusioneras, för att bilda ett bolag med en mer aktiv och framträdande roll i Växjös utveckling.

Kontroll

Skapad2025-05-27 09:28:45
Senast ändrad2025-05-27 09:28:45

Nyheter

den 1 juli 2025
400 000 nya sidor i vårt AI-sök
I april lanserade vi helt nya möjligheter för anvä...


den 30 juni 2025
Nya poster i 1930 års folkräkningsdatabas
Nu har vi uppdaterat folkräkningsdatabasen för år ...


Tidigare nyheter