bild
Arkiv

Industrigruppen JAS


Grunddata

ReferenskodSE/KrA/1288
Länk till postenhttps://sok.riksarkivet.se/arkiv/i2mIX8YPPqII09SzfSlCw7
ExtraID1288
Omfång
87,4 Hyllmeter  (-)
Datering
1980 – 2014  (Tidsomfång)
VillkorJa
VillkorsanmFör villkor se avtalet med Krigsarkivet, diarienummer 252-2011/1058 bilaga 1. Handlingar med sekretesstämpel ska, om de är yngre än 50 år, bedömas av SAAB eller FMV beroende på vem som står för hemligstämplingen.
Sökmedel
Arkivinledning: IG JAS beskrivning (pdf)
ArkivinstitutionRiksarkivet i Täby, Krigsarkivet (depå: Arninge, Riksarkivets digitala arkiv)
Arkivbildare/upphov
Industrigruppen JAS, 1980 – 2014 (Arkivbildare)
Kategori: Företag

Innehåll och historik

Arkivbildarhistorik
Industrigruppen JAS
JAS 39 Gripen är ett av Sveriges största industriprojekt någonsin och påbörjades 1979. Syftet var att förse det svenska flygvapnet med ett enhetsplan som ersättning för de äldre Viggen och Draken, flygplanen i tjänst i slutet av 1970-talet. Formellt bildades IG JAS i augusti 1980 genom att fyra svenska industribolag gick samman och formade ett nytt bolag. De fyra bolagen var Saab-Scania, Volvo Flygmotor, L M Ericsson och Svenska Radio AB (SRA). Senare samma år tillkom det statliga företaget FFV som en femte medlem.

IG JAS AB har haft till uppgift att hålla samman Gripenprojektet vad avser leveranserna till det svenska flygvapnet. IG JAS har också haft ett i försvarsupphandlingar unikt och omfattande samarbete med den beställande kunden Försvarets Materielverk (FMV). En mer detaljerad bild av Gripenprojektets tillkomst finns beskriven i den s.k Gripenkrönikan.
ArkivhistorikJAS 39 Gripen är ett av Sveriges största industriprojekt någonsin och påbörjades 1979. Syftet var att förse det svenska flygvapnet med ett enhetsplan som ersättning för de äldre Viggen och Draken, flygplanen i tjänst i slutet av 1970-talet. Formellt bildades IG JAS i augusti 1980 genom att fyra svenska industribolag gick samman och formade ett nytt bolag. De fyra bolagen var Saab-Scania, Volvo Flygmotor, L M Ericsson och Svenska Radio AB (SRA). Senare samma år tillkom det statliga företaget FFV som en femte medlem.

IG JAS AB har haft till uppgift att hålla samman Gripenprojektet vad avser leveranserna till det svenska flygvapnet. IG JAS har också haft ett i försvarsupphandlingar unikt och omfattande samarbete med den beställande kunden Försvarets Materielverk (FMV). En mer detaljerad bild av Gripenprojektets tillkomst finns beskriven i den s.k Gripenkrönikan.

Tillgänglighet

SekretessJa

Kontroll

Skapad2012-02-01 13:17:11
Senast ändrad2025-01-23 10:55:40

Nyheter

den 1 juli 2025
400 000 nya sidor i vårt AI-sök
I april lanserade vi helt nya möjligheter för anvä...


den 30 juni 2025
Nya poster i 1930 års folkräkningsdatabas
Nu har vi uppdaterat folkräkningsdatabasen för år ...


Tidigare nyheter