Search all archives and records in the National Archives Database and the Digital Research Room's online collections.
Refine your search result
-
ARCHIVE
-
Type:
- Alla (115750)
- Arkiv (2694)
- Serie (10644)
- Volym (97062)
- Dokument (62)
- Dossier-akt (70)
- Fotografi (186)
- Karta/ritning (4148)
- Rörlig bild (104)
- Ljudupptagning (689)
- ADB-upptagning (bildfil) (47)
- ADB-upptagning (fil) (8)
- Sökmedel (36)
-
Record creator / Origination:
-
Alla
(115150)
×Testtext för alla arkivbildare.Testtext för alla arkivbildare.
- Statlig myndighet (17084)
- Kommunal myndighet (26989)
- Gård (3175)
- By (231)
- Förening (9109)
- Företag (4025)
- Övriga (23018)
- Ej fastställd (20642)
- Person (släkt) (17805)
-
Alla
(115150)
-
Type:
-
RECORDS
- Alla (1961590)
-
Bouppteckningar
(167398)
×En bouppteckning är en handling där ett dödsbos tillgångar och skulder redovisas. För närvarande finns uppgifter från nio län i databasen. Gävleborgs län, Jämtlands län, Jönköpings län, Norrbottens län, Södermanlands län, Uppsala och delar av Stockholms län, Västernorrlands län, Västmanlands län samt Östergötlands län. Skannade bouppteckningar finns från Norrbottens län och Jämtlands län för tiden ca 1860-ca 1900.En bouppteckning är en handling där ett dödsbos tillgångar och skulder redovisas. För närvarande finns uppgifter från nio län i databasen. Gävleborgs län, Jämtlands län, Jönköpings län, Norrbottens län, Södermanlands län, Uppsala och delar av Stockholms län, Västernorrlands län, Västmanlands län samt Östergötlands län. Skannade bouppteckningar finns från Norrbottens län och Jämtlands län för tiden ca 1860-ca 1900.
-
Brev
(10323)
×Innehåller Svenskt Diplomatariums huvudkartotek över medeltidsbreven (SDHK), Axel Oxenstiernas skrifter och brev samt brevskrivarregister från Riksarkivet, Kungl. biblioteket, Linköpings stiftsbibliotek, Nationalmuseum och Kinda lokalhistoriska arkiv. Abonnemangsfritt.Innehåller Svenskt Diplomatariums huvudkartotek över medeltidsbreven (SDHK), Axel Oxenstiernas skrifter och brev samt brevskrivarregister från Riksarkivet, Kungl. biblioteket, Linköpings stiftsbibliotek, Nationalmuseum och Kinda lokalhistoriska arkiv. Abonnemangsfritt.
-
Brott och straff
(1349)
-
Dombok
(656)
×Databasen innehåller ett register med två härader från Värmlands län.Databasen innehåller ett register med två härader från Värmlands län.
-
Jönköpings län
(656)
- Västra härad (656)
-
Jönköpings län
(656)
- Hemsända från Norge (179)
- Lösdrivare (55)
-
Straffarbetsfångar
(459)
×Fångvårdsstyrelsens arkiv över frigivna straffarbetsfångar mellan åren 1876-1925.Fångvårdsstyrelsens arkiv över frigivna straffarbetsfångar mellan åren 1876-1925.
-
Dombok
(656)
-
Fastigheter
(1)
-
Torparförsvar
(1)
×Torpförsvarshandlingar för Medelpad, Ångermanland och Jämtland 1763-1797.Torpförsvarshandlingar för Medelpad, Ångermanland och Jämtland 1763-1797.
-
Torparförsvar
(1)
- Show more...
- ARCHIVAL INSTITUTIONS
-
PLACE
-
Sverige
(1753261)
-
Kalmar län
(84847)
-
Borgholms kommun
(8495)
- Böda församling (795)
- Föra församling (563)
- Gärdslösa församling (729)
- Högby församling (H-län) (1025)
- Köpings församling (H-län) (784)
- Show more...
-
Hultsfreds kommun
(5642)
- Järeda församling (368)
- Lönneberga församling (353)
- Målilla med Gårdveda församling (1029)
- Mörlunda församling (1455)
- Vena församling (1297)
- Show more...
-
Kalmar kommun (Kalmar län)
(13569)
- Arby församling (668)
- Kalmar domkyrkoförsamling (5333)
- Karlslunda församling (582)
- Ljungby församling (H-län) (1422)
- Ryssby församling (H-län) (1280)
- Show more...
-
Oskarshamns kommun
(9809)
- Döderhults församling (2284)
- Kristdala församling (1556)
- Misterhults församling (2784)
- Oskarshamns församling (3179)
-
Torsås kommun
(5953)
- Gullabo församling (1181)
- Söderåkra församling (2168)
- Torsås församling (2604)
- Show more...
-
Borgholms kommun
(8495)
-
Skåne län
(210080)
-
Helsingborgs kommun
(83697)
- Allerums församling (1011)
- Bårslövs församling (178)
- Filborna församling (2004)
- Fjärestads församling (119)
- Fleninge församling (360)
- Frillestads församling (151)
- Helsingborgs Gustav Adolfs församling (2005)
- Helsingborgs Maria församling (73826)
- Hässlunda församling (133)
- Kattarps församling (395)
- Kropps församling (450)
- Kvistofta församling (342)
- Mörarps församling (245)
- Ottarps församling (294)
- Raus församling (4992)
- Välinge församling (420)
- Välluvs församling (241)
- Show less...
-
Hässleholms kommun
(6076)
- Finja församling (470)
- Norra Mellby församling (488)
- Norra Åkarps församling (277)
- Stoby församling (1066)
- Vankiva församling (413)
- Show more...
-
Kristianstads kommun 1971-
(9361)
- Färlövs församling (348)
- Kristianstads Heliga Trefaldighets församling (2607)
- Norra Åsums församling (606)
- Nosaby församling (462)
- Västra Vrams församling (358)
- Show more...
-
Lunds kommun
(8629)
- Dalby församling (M-län) (442)
- Genarps församling (332)
- Lunds domkyrkoförsamling (5026)
- Lyngby församling (208)
- Odarslövs församling (170)
- Show more...
-
Malmö kommun
(24782)
- Fosie församling (729)
- Kirsebergs församling (1149)
- Limhamns församling (1311)
- Malmö Sankt Johannes församling (2914)
- Malmö Sankt Pauli församling (6381)
- Show more...
- Show more...
-
Helsingborgs kommun
(83697)
-
Stockholms län
(313258)
-
Botkyrka kommun
(2079)
- Botkyrka församling (1288)
- Grödinge församling (789)
- Tumba församling (1)
- Brännkyrka kommun (1)
-
Danderyds kommun
(2214)
- Danderyds församling (1325)
-
Ekerö kommun
(2699)
- Adelsö församling (231)
- Ekerö församling (644)
- Färentuna församling (311)
- Lovö församling (433)
- Munsö församling (270)
- Show more...
-
Haninge kommun
(2977)
- Dalarö församling (297)
- Muskö församling (223)
- Ornö församling (234)
- Utö församling (133)
- Västerhaninge församling (974)
- Show more...
-
Huddinge kommun
(1881)
- Huddinge församling (1879)
- Trångsunds församling (1)
-
Järfälla kommun
(604)
- Järfälla församling (604)
-
Lidingö kommun
(779)
- Lidingö församling (779)
-
Nacka kommun 1971-
(3428)
- Boo församling (187)
- Nacka församling (2495)
- Saltsjöbadens församling (366)
- Nacka kommun (1971–) (2)
-
Norrtälje kommun
(13513)
- Edebo församling (768)
- Häverö församling (1252)
- Länna församling (AB-län) (703)
- Norrtälje församling (1428)
- Väddö församling (1312)
- Show more...
-
Nynäshamns kommun
(1988)
- Nynäshamns församling (364)
- Sorunda församling (295)
- Torö församling (143)
- Ösmo församling (1186)
-
Salems kommun
(640)
- Salems församling (640)
- Salems kommun 1883 (1)
-
Sigtuna kommun
(2261)
- Husby-Ärlinghundra församling (263)
- Norrsunda församling (231)
- Odensala församling (353)
- Sigtuna församling (316)
- Skepptuna församling (247)
- Show more...
-
Sollentuna kommun
(1269)
- Sollentuna församling (1268)
-
Solna kommun
(4998)
- Solna församling (4955)
-
Stockholms kommun
(251871)
- Adolf Fredriks församling (13212)
- Hedvig Eleonora församling (17161)
- Katarina församling (19718)
- Kungsholm eller Ulrika Eleonora (11446)
- Maria Magdalena församling (136823)
- Show more...
- Stockholms stad (17)
-
Sundbybergs kommun
(753)
- Sundbybergs församling (752)
-
Södertälje kommun
(8586)
- Hölö församling (616)
- Mörkö församling (559)
- Södertälje församling (3704)
- Turinge församling (653)
- Vårdinge församling (651)
- Show more...
-
Tyresö kommun
(391)
- Tyresö församling (391)
-
Täby kommun (AB-län)
(929)
- Täby församling (AB-län) (929)
- Upplands Väsby kommun (2)
-
Upplands-Väsby kommun
(977)
- Eds församling (AB-län) (319)
- Fresta församling (217)
- Hammarby församling (AB-län) (441)
-
Vallentuna kommun
(2103)
- Angarns församling (147)
- Frösunda församling (254)
- Kårsta församling (237)
- Markims församling (118)
- Vallentuna församling (579)
- Show more...
-
Vaxholms kommun
(3432)
- Ljusterö församling (539)
- Roslags-Kulla församling (270)
- Vaxholms församling (1175)
- Österåkers församling (AB-län) (992)
- Östra Ryds församling (AB-län) (456)
-
Värmdö kommun
(2764)
- Djurö församling (430)
- Gustavsbergs församling (412)
- Ingarö församling (261)
- Möja församling (307)
- Nämdö församling (91)
- Show more...
- Östhammars stad (6)
- Show less...
-
Botkyrka kommun
(2079)
-
Värmlands län
(127614)
-
Arvika kommun
(16430)
- Arvika västra församling (1899)
- Arvika östra församling (1527)
- Brunskogs församling (2463)
- Glava församling (1643)
- Gunnarskogs församling (2844)
- Show more...
-
Filipstads kommun
(10091)
- Brattfors församling (769)
- Filipstads församling (2528)
- Gåsborns församling (697)
- Kroppa församling (1515)
- Nordmarks församling (1342)
- Show more...
-
Hagfors kommun
(9250)
- Ekshärads församling (3020)
- Gustav Adolfs församling (S-län) (1341)
- Hagfors församling (468)
- Norra Råda församling (3205)
- Sunnemo församling (1216)
-
Karlstads kommun
(19310)
- Alsters församling (939)
- Grava församling (3040)
- Karlstads domkyrkoförsamling (6116)
- Norrstrands församling (1)
- Nors församling (1587)
- Nyeds församling (2071)
- Segerstads församling (S-län) (279)
- Väse församling (2204)
- Älvsbacka församling (520)
- Östra Fågelviks församling (1056)
- Show less...
-
Sunne kommun 1971
(14840)
- Gräsmarks församling (2569)
- Lysviks församling (2537)
- Sunne församling (S-län) (7022)
- Västra Ämterviks församling (1334)
- Östra Ämterviks församling (1378)
- Show more...
-
Arvika kommun
(16430)
-
Västra Götalands län
(228256)
-
Borås kommun
(11754)
- Bollebygd församling (704)
- Borås Caroli församling (1885)
- Fristads församling (459)
- Kinnarumma församling (465)
- Seglora församling (490)
- Show more...
-
Falköpings kommun
(9607)
- Borgunda församling (357)
- Falköpings församling (975)
- Floby församling (385)
- Norra Åsarps församling (393)
- Slöta församling (407)
- Show more...
-
Göteborgs kommun
(39009)
- Domkyrkoförsamlingen i Göteborg (6206)
- Göteborgs Haga församling (3757)
- Göteborgs Karl Johans församling (2889)
- Göteborgs Masthuggs församling (4092)
- Nylöse församling (2900)
- Show more...
-
Lidköpings kommun
(7753)
- Järpås församling (270)
- Lidköpings församling (1959)
- Norra Härene församling (347)
- Otterstads församling (409)
- Saleby församling (R-län) (445)
- Show more...
-
Skövde kommun
(9484)
- Bergs församling (R-län) (560)
- Götlunda församling (R-län) (513)
- Locketorps församling (378)
- Skövde församling (R-län) (1562)
- Sventorps församling (533)
- Show more...
- Show more...
-
Borås kommun
(11754)
- Show more...
-
Kalmar län
(84847)
- Eritrea (1)
- Estland (1)
- Etiopien (1)
- Europa (5)
- Show more...
-
Sverige
(1753261)
Your search on:
Showing record 1-50 of 2078764
Maria
Showing record 1-50 of 2078764
1. Forced labour prisoners
Name:
Andersson, Reinhold
Birth date: 1897-07-17
Birth place: Holm
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1897-07-17
Birth place: Holm
Prison: Långholmens centralfängelse
1. Forced labour prisoners
Name:
Andersson, Reinhold
Birth date: 1897-07-17
Birth place: Holm
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1897-07-17
Birth place: Holm
Prison: Långholmens centralfängelse
2. Forced labour prisoners
2. Forced labour prisoners
3. Shipping office - ledger
Name:
Jonsson, Helmer
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
3. Shipping office - ledger
Name:
Jonsson, Helmer
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
4. Shipping office - ledger
Name:
Hansselqvist, O.
Birth year: 1886-02-16
Seaman's house: Härnösands sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886-02-16
Seaman's house: Härnösands sjömanshus
Type of document: Ledger
4. Shipping office - ledger
Name:
Hansselqvist, O.
Birth year: 1886-02-16
Seaman's house: Härnösands sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886-02-16
Seaman's house: Härnösands sjömanshus
Type of document: Ledger
5. Shipping office - ledger
Name:
Carlsson, C.G.
Birth year: 1897
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1897
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
5. Shipping office - ledger
Name:
Carlsson, C.G.
Birth year: 1897
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1897
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
6. Forced labour prisoners
Name:
Lindeberg, Axel Birger
Birth date: 1879-09-11
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1879-09-11
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
6. Forced labour prisoners
Name:
Lindeberg, Axel Birger
Birth date: 1879-09-11
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1879-09-11
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
7. Forced labour prisoners
Name:
Lindqvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
7. Forced labour prisoners
Name:
Lindqvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
8. Forced labour prisoners
Name:
Nyström, Carl Arvid Michael
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
8. Forced labour prisoners
Name:
Nyström, Carl Arvid Michael
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
9. Forced labour prisoners
Name:
Skott, Carl Ludvig
Birth date: 1890-08-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1890-08-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
9. Forced labour prisoners
Name:
Skott, Carl Ludvig
Birth date: 1890-08-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1890-08-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
10. Bebyggelseenhet
10. Bebyggelseenhet
11. Forced labour prisoners
Name:
Hjulström, Carl Adolf
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
11. Forced labour prisoners
Name:
Hjulström, Carl Adolf
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
12. Shipping office - ledger
Name:
Jonsson, Helmer
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
12. Shipping office - ledger
Name:
Jonsson, Helmer
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
13. Shipping office - ledger
Name:
Jonsson, Hilmer
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
13. Shipping office - ledger
Name:
Jonsson, Hilmer
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
14. Forced labour prisoners
Name:
Nettelbladt, Herman Alexander
Birth date: 1861-08-28
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1861-08-28
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
14. Forced labour prisoners
Name:
Nettelbladt, Herman Alexander
Birth date: 1861-08-28
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1861-08-28
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
15. Forced labour prisoners
Name:
Well, August Wilhelm
Birth date: 1847-05-26
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1847-05-26
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
15. Forced labour prisoners
Name:
Well, August Wilhelm
Birth date: 1847-05-26
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1847-05-26
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
16. Arkiv
Title:
Maria
Part of: Moderata samlingspartiet i Stockholm, lokalavdelningar
Kept by: Stockholms stadsarkiv
Part of: Moderata samlingspartiet i Stockholm, lokalavdelningar
Kept by: Stockholms stadsarkiv
16. Arkiv
Title:
Maria
Part of: Moderata samlingspartiet i Stockholm, lokalavdelningar
Kept by: Stockholms stadsarkiv
Part of: Moderata samlingspartiet i Stockholm, lokalavdelningar
Kept by: Stockholms stadsarkiv
17. Forced labour prisoners
Name:
Hell, August Wilhelm
Birth date: 1847-05-26
Birth place: Maria
Prison: Karlskrona centralfängelse
Birth date: 1847-05-26
Birth place: Maria
Prison: Karlskrona centralfängelse
17. Forced labour prisoners
Name:
Hell, August Wilhelm
Birth date: 1847-05-26
Birth place: Maria
Prison: Karlskrona centralfängelse
Birth date: 1847-05-26
Birth place: Maria
Prison: Karlskrona centralfängelse
18. Forced labour prisoners
Name:
Jonsson, Anders Fredric
Birth date: 1855-01-12
Birth place: Maria
Prison: Nyköpings länscellfängelse
Birth date: 1855-01-12
Birth place: Maria
Prison: Nyköpings länscellfängelse
18. Forced labour prisoners
Name:
Jonsson, Anders Fredric
Birth date: 1855-01-12
Birth place: Maria
Prison: Nyköpings länscellfängelse
Birth date: 1855-01-12
Birth place: Maria
Prison: Nyköpings länscellfängelse
19. Forced labour prisoners
Name:
Löfving, Bror Gustaf Einar
Birth date: 1885-09-19
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1885-09-19
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
19. Forced labour prisoners
Name:
Löfving, Bror Gustaf Einar
Birth date: 1885-09-19
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1885-09-19
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
20. Forced labour prisoners
Name:
Norgren, Nils Erik
Birth date: 1893-04-27
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1893-04-27
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
20. Forced labour prisoners
Name:
Norgren, Nils Erik
Birth date: 1893-04-27
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1893-04-27
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
21. Shipping office - rolls
Name:
Venandt, Sven Otto
Birth year: 1876-02-28
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1876-02-28
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
21. Shipping office - rolls
Name:
Venandt, Sven Otto
Birth year: 1876-02-28
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1876-02-28
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
22. Forced labour prisoners
Name:
Zettergren, Bror Severin
Birth date: 1878-07-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
Birth date: 1878-07-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
22. Forced labour prisoners
Name:
Zettergren, Bror Severin
Birth date: 1878-07-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
Birth date: 1878-07-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
23. Forced labour prisoners
Name:
Danielsson, Carl Eskil Martin
Birth date: 1885-05-22
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1885-05-22
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
23. Forced labour prisoners
Name:
Danielsson, Carl Eskil Martin
Birth date: 1885-05-22
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1885-05-22
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
24. Forced labour prisoners
Name:
Ekdahl, Karl Gustaf Hjalmar
Birth date: 1873-10-25
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
Birth date: 1873-10-25
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
24. Forced labour prisoners
Name:
Ekdahl, Karl Gustaf Hjalmar
Birth date: 1873-10-25
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
Birth date: 1873-10-25
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
25. Shipping office - rolls
Name:
Elmgren, Ragnar Otto Israel
Birth year: 1890-08-04
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1890-08-04
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
25. Shipping office - rolls
Name:
Elmgren, Ragnar Otto Israel
Birth year: 1890-08-04
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1890-08-04
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
26. Forced labour prisoners
Name:
Jansson, Carl Viktor
Birth date: 1874-01-17
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1874-01-17
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
26. Forced labour prisoners
Name:
Jansson, Carl Viktor
Birth date: 1874-01-17
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1874-01-17
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
27. Forced labour prisoners
Name:
Lindeberg, Axel Birger
Birth date: 1879-09-11
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1879-09-11
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
27. Forced labour prisoners
Name:
Lindeberg, Axel Birger
Birth date: 1879-09-11
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1879-09-11
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
28. Forced labour prisoners
Name:
Palmgren, Knut Leonard
Birth date: 1880-06-25
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1880-06-25
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
28. Forced labour prisoners
Name:
Palmgren, Knut Leonard
Birth date: 1880-06-25
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1880-06-25
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
29. Forced labour prisoners
Name:
Lindkvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
29. Forced labour prisoners
Name:
Lindkvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
30. Forced labour prisoners
Name:
Nilsson, Bror Nils Albert
Birth date: 1894-11-28
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1894-11-28
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
30. Forced labour prisoners
Name:
Nilsson, Bror Nils Albert
Birth date: 1894-11-28
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1894-11-28
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
31. Shipping office - rolls
Name:
Eriksson, August Emil
Birth year: 1890-01-07
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1890-01-07
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
31. Shipping office - rolls
Name:
Eriksson, August Emil
Birth year: 1890-01-07
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1890-01-07
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
32. Forced labour prisoners
Name:
Hjulström, Carl Adolf
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Örebro länscellfängelse
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Örebro länscellfängelse
32. Forced labour prisoners
Name:
Hjulström, Carl Adolf
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Örebro länscellfängelse
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Örebro länscellfängelse
33. Forced labour prisoners
Name:
Johansson, Kurt Alfred
Birth date: 1897-05-14
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1897-05-14
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
33. Forced labour prisoners
Name:
Johansson, Kurt Alfred
Birth date: 1897-05-14
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1897-05-14
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
34. Forced labour prisoners
Name:
Jonsson, Carl Otto
Birth date: 1865-12-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1865-12-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
34. Forced labour prisoners
Name:
Jonsson, Carl Otto
Birth date: 1865-12-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1865-12-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
35. Forced labour prisoners
Name:
Lindqvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
35. Forced labour prisoners
Name:
Lindqvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
36. Forced labour prisoners
Name:
Nyström, Karl Arvid Michael
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
36. Forced labour prisoners
Name:
Nyström, Karl Arvid Michael
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
37. Shipping office - rolls
Name:
Almström, Johan Fredrik Wilhelm
Birth year: 1873-07-18
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1873-07-18
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
37. Shipping office - rolls
Name:
Almström, Johan Fredrik Wilhelm
Birth year: 1873-07-18
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1873-07-18
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
38. Shipping office - ledger
Name:
Bjurström, A.J.
Birth year: 1889
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1889
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
38. Shipping office - ledger
Name:
Bjurström, A.J.
Birth year: 1889
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1889
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
39. Forced labour prisoners
Name:
Sivert, Oskar Edvin Svante
Birth date: 1892-06-26
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1892-06-26
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
39. Forced labour prisoners
Name:
Sivert, Oskar Edvin Svante
Birth date: 1892-06-26
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1892-06-26
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
40. Forced labour prisoners
Name:
Lindkvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
40. Forced labour prisoners
Name:
Lindkvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
41. Shipping office - rolls
Name:
Storm, Erik Gustaf Emanuel
Birth year: 1889-04-29
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1889-04-29
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
41. Shipping office - rolls
Name:
Storm, Erik Gustaf Emanuel
Birth year: 1889-04-29
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1889-04-29
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
42. Forced labour prisoners
Name:
Eriksson, Knut Mauritz
Birth date: 1881-10-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1881-10-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
42. Forced labour prisoners
Name:
Eriksson, Knut Mauritz
Birth date: 1881-10-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1881-10-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
43. Forced labour prisoners
Name:
Glans, Johan Arvid Nikolaus
Birth date: 1843-06-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1843-06-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
43. Forced labour prisoners
Name:
Glans, Johan Arvid Nikolaus
Birth date: 1843-06-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1843-06-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
44. Forced labour prisoners
Name:
Jonsson, David Emrek Andreas
Birth date: 1888-01-03
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1888-01-03
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
44. Forced labour prisoners
Name:
Jonsson, David Emrek Andreas
Birth date: 1888-01-03
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1888-01-03
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
45. Forced labour prisoners
Name:
Lindqvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
45. Forced labour prisoners
Name:
Lindqvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
46. Shipping office - rolls
Name:
Andersson, Herm. Gust. Arvid
Birth year: 1867-07-27
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1867-07-27
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
46. Shipping office - rolls
Name:
Andersson, Herm. Gust. Arvid
Birth year: 1867-07-27
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1867-07-27
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
47. Forced labour prisoners
Name:
Hellberg, Johan Adam Alexander
Birth date: 1865-09-01
Birth place: Maria
Prison: Härnösands länscellfängelse
Birth date: 1865-09-01
Birth place: Maria
Prison: Härnösands länscellfängelse
47. Forced labour prisoners
Name:
Hellberg, Johan Adam Alexander
Birth date: 1865-09-01
Birth place: Maria
Prison: Härnösands länscellfängelse
Birth date: 1865-09-01
Birth place: Maria
Prison: Härnösands länscellfängelse
48. Forced labour prisoners
Name:
Stockenstrand, Ragnar Fritiof Adolf
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
48. Forced labour prisoners
Name:
Stockenstrand, Ragnar Fritiof Adolf
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
49. Forced labour prisoners
Name:
Stockenstrand, Ragnar Fritiof Adolf
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
49. Forced labour prisoners
Name:
Stockenstrand, Ragnar Fritiof Adolf
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
50. Shipping office - ledger
Name:
Clementson, Nils Anders
Birth year: 1864
Seaman's house: Söderhamns sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1864
Seaman's house: Söderhamns sjömanshus
Type of document: Ledger
50. Shipping office - ledger
Name:
Clementson, Nils Anders
Birth year: 1864
Seaman's house: Söderhamns sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1864
Seaman's house: Söderhamns sjömanshus
Type of document: Ledger