Search all archives and records in the National Archives Database and the Digital Research Room's online collections.
Refine your search result
Remove your refine
-
RECORDS
- Alla (1961590)
-
Bouppteckningar
(167398)
×En bouppteckning är en handling där ett dödsbos tillgångar och skulder redovisas. För närvarande finns uppgifter från nio län i databasen. Gävleborgs län, Jämtlands län, Jönköpings län, Norrbottens län, Södermanlands län, Uppsala och delar av Stockholms län, Västernorrlands län, Västmanlands län samt Östergötlands län. Skannade bouppteckningar finns från Norrbottens län och Jämtlands län för tiden ca 1860-ca 1900.En bouppteckning är en handling där ett dödsbos tillgångar och skulder redovisas. För närvarande finns uppgifter från nio län i databasen. Gävleborgs län, Jämtlands län, Jönköpings län, Norrbottens län, Södermanlands län, Uppsala och delar av Stockholms län, Västernorrlands län, Västmanlands län samt Östergötlands län. Skannade bouppteckningar finns från Norrbottens län och Jämtlands län för tiden ca 1860-ca 1900.
-
Brev
(10323)
×Innehåller Svenskt Diplomatariums huvudkartotek över medeltidsbreven (SDHK), Axel Oxenstiernas skrifter och brev samt brevskrivarregister från Riksarkivet, Kungl. biblioteket, Linköpings stiftsbibliotek, Nationalmuseum och Kinda lokalhistoriska arkiv. Abonnemangsfritt.Innehåller Svenskt Diplomatariums huvudkartotek över medeltidsbreven (SDHK), Axel Oxenstiernas skrifter och brev samt brevskrivarregister från Riksarkivet, Kungl. biblioteket, Linköpings stiftsbibliotek, Nationalmuseum och Kinda lokalhistoriska arkiv. Abonnemangsfritt.
-
Brott och straff
(1349)
-
Dombok
(656)
×Databasen innehåller ett register med två härader från Värmlands län.Databasen innehåller ett register med två härader från Värmlands län.
-
Jönköpings län
(656)
- Västra härad (656)
-
Jönköpings län
(656)
- Hemsända från Norge (179)
- Lösdrivare (55)
-
Straffarbetsfångar
(459)
×Fångvårdsstyrelsens arkiv över frigivna straffarbetsfångar mellan åren 1876-1925.Fångvårdsstyrelsens arkiv över frigivna straffarbetsfångar mellan åren 1876-1925.
-
Dombok
(656)
-
Fastigheter
(1)
-
Torparförsvar
(1)
×Torpförsvarshandlingar för Medelpad, Ångermanland och Jämtland 1763-1797.Torpförsvarshandlingar för Medelpad, Ångermanland och Jämtland 1763-1797.
-
Torparförsvar
(1)
- Show more...
-
PLACE
-
Sverige
(1749407)
-
Kalmar län
(84839)
-
Borgholms kommun
(8495)
- Böda församling (795)
- Föra församling (563)
- Gärdslösa församling (729)
- Högby församling (H-län) (1025)
- Köpings församling (H-län) (784)
- Show more...
-
Hultsfreds kommun
(5642)
- Järeda församling (368)
- Lönneberga församling (353)
- Målilla med Gårdveda församling (1029)
- Mörlunda församling (1455)
- Vena församling (1297)
- Show more...
-
Kalmar kommun (Kalmar län)
(13568)
- Arby församling (668)
- Kalmar domkyrkoförsamling (5333)
- Karlslunda församling (582)
- Ljungby församling (H-län) (1422)
- Ryssby församling (H-län) (1280)
- Show more...
-
Oskarshamns kommun
(9808)
- Döderhults församling (2284)
- Kristdala församling (1555)
- Misterhults församling (2784)
- Oskarshamns församling (3179)
-
Torsås kommun
(5953)
- Gullabo församling (1181)
- Söderåkra församling (2168)
- Torsås församling (2604)
- Show more...
-
Borgholms kommun
(8495)
-
Skåne län
(207179)
-
Helsingborgs kommun
(81539)
- Allerums församling (1010)
- Bårslövs församling (178)
- Fjärestads församling (119)
- Fleninge församling (360)
- Frillestads församling (151)
- Helsingborgs Maria församling (71726)
- Hässlunda församling (133)
- Kattarps församling (395)
- Kropps församling (450)
- Kvistofta församling (341)
- Mörarps församling (245)
- Ottarps församling (294)
- Raus församling (2989)
- Välinge församling (420)
- Välluvs församling (241)
- Show less...
-
Hässleholms kommun
(6072)
- Finja församling (470)
- Norra Mellby församling (488)
- Norra Åkarps församling (277)
- Stoby församling (1066)
- Vankiva församling (413)
- Show more...
-
Kristianstads kommun 1971-
(9361)
- Färlövs församling (348)
- Kristianstads Heliga Trefaldighets församling (2607)
- Norra Åsums församling (606)
- Nosaby församling (462)
- Västra Vrams församling (358)
- Show more...
-
Lunds kommun
(8445)
- Dalby församling (M-län) (442)
- Genarps församling (332)
- Lunds domkyrkoförsamling (5026)
- Lyngby församling (208)
- Odarslövs församling (170)
- Show more...
-
Malmö kommun
(24713)
- Fosie församling (729)
- Kirsebergs församling (1149)
- Limhamns församling (1311)
- Malmö Sankt Johannes församling (2914)
- Malmö Sankt Pauli församling (6380)
- Show more...
- Show more...
-
Helsingborgs kommun
(81539)
-
Stockholms län
(313058)
-
Botkyrka kommun
(2075)
- Botkyrka församling (1288)
- Grödinge församling (787)
-
Danderyds kommun
(2212)
- Danderyds församling (1324)
-
Ekerö kommun
(2699)
- Adelsö församling (231)
- Ekerö församling (644)
- Färentuna församling (311)
- Lovö församling (433)
- Munsö församling (270)
- Show more...
-
Haninge kommun
(2973)
- Dalarö församling (296)
- Muskö församling (222)
- Ornö församling (234)
- Utö församling (133)
- Västerhaninge församling (974)
- Show more...
-
Huddinge kommun
(1879)
- Huddinge församling (1879)
-
Järfälla kommun
(603)
- Järfälla församling (603)
-
Lidingö kommun
(778)
- Lidingö församling (778)
-
Nacka kommun 1971-
(3428)
- Boo församling (187)
- Nacka församling (2495)
- Saltsjöbadens församling (366)
-
Norrtälje kommun
(13507)
- Edebo församling (768)
- Häverö församling (1252)
- Länna församling (AB-län) (703)
- Norrtälje församling (1427)
- Väddö församling (1312)
- Show more...
-
Nynäshamns kommun
(1988)
- Nynäshamns församling (364)
- Sorunda församling (295)
- Torö församling (143)
- Ösmo församling (1186)
-
Salems kommun
(640)
- Salems församling (640)
-
Sigtuna kommun
(2255)
- Husby-Ärlinghundra församling (263)
- Norrsunda församling (231)
- Odensala församling (353)
- Sigtuna församling (312)
- Skepptuna församling (247)
- Show more...
-
Sollentuna kommun
(1268)
- Sollentuna församling (1268)
-
Solna kommun
(4987)
- Solna församling (4954)
-
Stockholms kommun
(251761)
- Adolf Fredriks församling (13212)
- Hedvig Eleonora församling (17161)
- Katarina församling (19716)
- Kungsholm eller Ulrika Eleonora (11446)
- Maria Magdalena församling (136778)
- Show more...
-
Sundbybergs kommun
(752)
- Sundbybergs församling (752)
-
Södertälje kommun
(8584)
- Hölö församling (616)
- Mörkö församling (559)
- Södertälje församling (3704)
- Turinge församling (652)
- Vårdinge församling (651)
- Show more...
-
Tyresö kommun
(390)
- Tyresö församling (390)
-
Täby kommun (AB-län)
(929)
- Täby församling (AB-län) (929)
-
Upplands-Väsby kommun
(977)
- Eds församling (AB-län) (319)
- Fresta församling (217)
- Hammarby församling (AB-län) (441)
-
Vallentuna kommun
(2103)
- Angarns församling (147)
- Frösunda församling (254)
- Kårsta församling (237)
- Markims församling (118)
- Vallentuna församling (579)
- Show more...
-
Vaxholms kommun
(3432)
- Ljusterö församling (539)
- Roslags-Kulla församling (270)
- Vaxholms församling (1175)
- Österåkers församling (AB-län) (992)
- Östra Ryds församling (AB-län) (456)
-
Värmdö kommun
(2763)
- Djurö församling (429)
- Gustavsbergs församling (412)
- Ingarö församling (261)
- Möja församling (307)
- Nämdö församling (91)
- Show more...
- Show less...
-
Botkyrka kommun
(2075)
-
Värmlands län
(127580)
-
Arvika kommun
(16428)
- Arvika västra församling (1899)
- Arvika östra församling (1527)
- Brunskogs församling (2463)
- Glava församling (1643)
- Gunnarskogs församling (2844)
- Show more...
-
Filipstads kommun
(10084)
- Brattfors församling (768)
- Filipstads församling (2525)
- Gåsborns församling (697)
- Kroppa församling (1515)
- Nordmarks församling (1342)
- Show more...
-
Hagfors kommun
(9250)
- Ekshärads församling (3020)
- Gustav Adolfs församling (S-län) (1341)
- Hagfors församling (468)
- Norra Råda församling (3205)
- Sunnemo församling (1216)
-
Karlstads kommun
(19304)
- Grava församling (3040)
- Karlstads domkyrkoförsamling (6115)
- Nors församling (1587)
- Nyeds församling (2069)
- Väse församling (2203)
- Show more...
-
Sunne kommun 1971
(14840)
- Gräsmarks församling (2569)
- Lysviks församling (2537)
- Sunne församling (S-län) (7022)
- Västra Ämterviks församling (1334)
- Östra Ämterviks församling (1378)
- Show more...
-
Arvika kommun
(16428)
-
Västra Götalands län
(228120)
-
Borås kommun
(11753)
- Bollebygd församling (704)
- Borås Caroli församling (1885)
- Fristads församling (459)
- Kinnarumma församling (465)
- Seglora församling (490)
- Show more...
-
Falköpings kommun
(9607)
- Borgunda församling (357)
- Falköpings församling (975)
- Floby församling (385)
- Norra Åsarps församling (393)
- Slöta församling (407)
- Show more...
-
Göteborgs kommun
(38901)
- Domkyrkoförsamlingen i Göteborg (6192)
- Göteborgs Haga församling (3757)
- Göteborgs Karl Johans församling (2889)
- Göteborgs Masthuggs församling (4091)
- Nylöse församling (2900)
- Show more...
-
Lidköpings kommun
(7751)
- Järpås församling (270)
- Lidköpings församling (1958)
- Norra Härene församling (347)
- Otterstads församling (409)
- Saleby församling (R-län) (445)
- Show more...
-
Skövde kommun
(9484)
- Bergs församling (R-län) (560)
- Götlunda församling (R-län) (513)
- Locketorps församling (378)
- Skövde församling (R-län) (1562)
- Sventorps församling (533)
- Show more...
- Show more...
-
Borås kommun
(11753)
- Show more...
-
Kalmar län
(84839)
-
Övriga orter
(167398)
- Gotlands län (13257)
-
Jönköpings län
(8450)
- Alseda (256)
- Norra Sandsjö (176)
- Norra Solberga (208)
- Säby (231)
- Vetlanda (166)
- Show more...
-
Okänt
(68183)
- Döderhult (930)
- Linköping (1873)
- Madesjö (1026)
- Misterhult (1454)
- Mönsterås (1204)
- Show more...
-
Södermanlands län
(11893)
- Eskilstuna (452)
- Hölö (278)
- Nyköping (709)
- Strängnäs (275)
- Torshälla (262)
- Show more...
- Uppsala län (11473)
- Show more...
-
Sverige
(1749407)
Your search on:
Showing record 1-50 of 1961590
Maria
Showing record 1-50 of 1961590
1. Forced labour prisoners
Name:
Andersson, Reinhold
Birth date: 1897-07-17
Birth place: Holm
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1897-07-17
Birth place: Holm
Prison: Långholmens centralfängelse
1. Forced labour prisoners
Name:
Andersson, Reinhold
Birth date: 1897-07-17
Birth place: Holm
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1897-07-17
Birth place: Holm
Prison: Långholmens centralfängelse
2. Forced labour prisoners
2. Forced labour prisoners
3. Shipping office - ledger
Name:
Jonsson, Helmer
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
3. Shipping office - ledger
Name:
Jonsson, Helmer
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
4. Shipping office - ledger
Name:
Hansselqvist, O.
Birth year: 1886-02-16
Seaman's house: Härnösands sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886-02-16
Seaman's house: Härnösands sjömanshus
Type of document: Ledger
4. Shipping office - ledger
Name:
Hansselqvist, O.
Birth year: 1886-02-16
Seaman's house: Härnösands sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886-02-16
Seaman's house: Härnösands sjömanshus
Type of document: Ledger
5. Shipping office - ledger
Name:
Carlsson, C.G.
Birth year: 1897
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1897
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
5. Shipping office - ledger
Name:
Carlsson, C.G.
Birth year: 1897
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1897
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
6. Forced labour prisoners
Name:
Lindeberg, Axel Birger
Birth date: 1879-09-11
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1879-09-11
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
6. Forced labour prisoners
Name:
Lindeberg, Axel Birger
Birth date: 1879-09-11
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1879-09-11
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
7. Forced labour prisoners
Name:
Lindqvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
7. Forced labour prisoners
Name:
Lindqvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
8. Forced labour prisoners
Name:
Nyström, Carl Arvid Michael
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
8. Forced labour prisoners
Name:
Nyström, Carl Arvid Michael
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
9. Forced labour prisoners
Name:
Skott, Carl Ludvig
Birth date: 1890-08-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1890-08-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
9. Forced labour prisoners
Name:
Skott, Carl Ludvig
Birth date: 1890-08-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1890-08-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
10. Forced labour prisoners
Name:
Hjulström, Carl Adolf
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
10. Forced labour prisoners
Name:
Hjulström, Carl Adolf
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
11. Shipping office - ledger
Name:
Jonsson, Helmer
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
11. Shipping office - ledger
Name:
Jonsson, Helmer
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
12. Shipping office - ledger
Name:
Jonsson, Hilmer
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
12. Shipping office - ledger
Name:
Jonsson, Hilmer
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
13. Forced labour prisoners
Name:
Nettelbladt, Herman Alexander
Birth date: 1861-08-28
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1861-08-28
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
13. Forced labour prisoners
Name:
Nettelbladt, Herman Alexander
Birth date: 1861-08-28
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1861-08-28
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
14. Forced labour prisoners
Name:
Well, August Wilhelm
Birth date: 1847-05-26
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1847-05-26
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
14. Forced labour prisoners
Name:
Well, August Wilhelm
Birth date: 1847-05-26
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1847-05-26
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
15. Forced labour prisoners
Name:
Hell, August Wilhelm
Birth date: 1847-05-26
Birth place: Maria
Prison: Karlskrona centralfängelse
Birth date: 1847-05-26
Birth place: Maria
Prison: Karlskrona centralfängelse
15. Forced labour prisoners
Name:
Hell, August Wilhelm
Birth date: 1847-05-26
Birth place: Maria
Prison: Karlskrona centralfängelse
Birth date: 1847-05-26
Birth place: Maria
Prison: Karlskrona centralfängelse
16. Forced labour prisoners
Name:
Jonsson, Anders Fredric
Birth date: 1855-01-12
Birth place: Maria
Prison: Nyköpings länscellfängelse
Birth date: 1855-01-12
Birth place: Maria
Prison: Nyköpings länscellfängelse
16. Forced labour prisoners
Name:
Jonsson, Anders Fredric
Birth date: 1855-01-12
Birth place: Maria
Prison: Nyköpings länscellfängelse
Birth date: 1855-01-12
Birth place: Maria
Prison: Nyköpings länscellfängelse
17. Forced labour prisoners
Name:
Löfving, Bror Gustaf Einar
Birth date: 1885-09-19
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1885-09-19
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
17. Forced labour prisoners
Name:
Löfving, Bror Gustaf Einar
Birth date: 1885-09-19
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1885-09-19
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
18. Forced labour prisoners
Name:
Norgren, Nils Erik
Birth date: 1893-04-27
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1893-04-27
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
18. Forced labour prisoners
Name:
Norgren, Nils Erik
Birth date: 1893-04-27
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1893-04-27
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
19. Shipping office - rolls
Name:
Venandt, Sven Otto
Birth year: 1876-02-28
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1876-02-28
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
19. Shipping office - rolls
Name:
Venandt, Sven Otto
Birth year: 1876-02-28
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1876-02-28
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
20. Forced labour prisoners
Name:
Zettergren, Bror Severin
Birth date: 1878-07-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
Birth date: 1878-07-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
20. Forced labour prisoners
Name:
Zettergren, Bror Severin
Birth date: 1878-07-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
Birth date: 1878-07-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
21. Forced labour prisoners
Name:
Danielsson, Carl Eskil Martin
Birth date: 1885-05-22
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1885-05-22
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
21. Forced labour prisoners
Name:
Danielsson, Carl Eskil Martin
Birth date: 1885-05-22
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1885-05-22
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
22. Forced labour prisoners
Name:
Ekdahl, Karl Gustaf Hjalmar
Birth date: 1873-10-25
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
Birth date: 1873-10-25
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
22. Forced labour prisoners
Name:
Ekdahl, Karl Gustaf Hjalmar
Birth date: 1873-10-25
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
Birth date: 1873-10-25
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
23. Shipping office - rolls
Name:
Elmgren, Ragnar Otto Israel
Birth year: 1890-08-04
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1890-08-04
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
23. Shipping office - rolls
Name:
Elmgren, Ragnar Otto Israel
Birth year: 1890-08-04
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1890-08-04
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
24. Forced labour prisoners
Name:
Jansson, Carl Viktor
Birth date: 1874-01-17
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1874-01-17
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
24. Forced labour prisoners
Name:
Jansson, Carl Viktor
Birth date: 1874-01-17
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1874-01-17
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
25. Forced labour prisoners
Name:
Lindeberg, Axel Birger
Birth date: 1879-09-11
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1879-09-11
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
25. Forced labour prisoners
Name:
Lindeberg, Axel Birger
Birth date: 1879-09-11
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1879-09-11
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
26. Forced labour prisoners
Name:
Palmgren, Knut Leonard
Birth date: 1880-06-25
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1880-06-25
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
26. Forced labour prisoners
Name:
Palmgren, Knut Leonard
Birth date: 1880-06-25
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1880-06-25
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
27. Forced labour prisoners
Name:
Lindkvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
27. Forced labour prisoners
Name:
Lindkvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
28. Forced labour prisoners
Name:
Nilsson, Bror Nils Albert
Birth date: 1894-11-28
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1894-11-28
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
28. Forced labour prisoners
Name:
Nilsson, Bror Nils Albert
Birth date: 1894-11-28
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1894-11-28
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
29. Shipping office - rolls
Name:
Eriksson, August Emil
Birth year: 1890-01-07
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1890-01-07
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
29. Shipping office - rolls
Name:
Eriksson, August Emil
Birth year: 1890-01-07
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1890-01-07
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
30. Forced labour prisoners
Name:
Hjulström, Carl Adolf
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Örebro länscellfängelse
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Örebro länscellfängelse
30. Forced labour prisoners
Name:
Hjulström, Carl Adolf
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Örebro länscellfängelse
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Örebro länscellfängelse
31. Forced labour prisoners
Name:
Johansson, Kurt Alfred
Birth date: 1897-05-14
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1897-05-14
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
31. Forced labour prisoners
Name:
Johansson, Kurt Alfred
Birth date: 1897-05-14
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1897-05-14
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
32. Forced labour prisoners
Name:
Jonsson, Carl Otto
Birth date: 1865-12-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1865-12-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
32. Forced labour prisoners
Name:
Jonsson, Carl Otto
Birth date: 1865-12-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1865-12-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
33. Forced labour prisoners
Name:
Lindqvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
33. Forced labour prisoners
Name:
Lindqvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
34. Forced labour prisoners
Name:
Nyström, Karl Arvid Michael
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
34. Forced labour prisoners
Name:
Nyström, Karl Arvid Michael
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
35. Shipping office - rolls
Name:
Almström, Johan Fredrik Wilhelm
Birth year: 1873-07-18
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1873-07-18
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
35. Shipping office - rolls
Name:
Almström, Johan Fredrik Wilhelm
Birth year: 1873-07-18
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1873-07-18
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
36. Shipping office - ledger
Name:
Bjurström, A.J.
Birth year: 1889
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1889
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
36. Shipping office - ledger
Name:
Bjurström, A.J.
Birth year: 1889
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1889
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
37. Forced labour prisoners
Name:
Sivert, Oskar Edvin Svante
Birth date: 1892-06-26
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1892-06-26
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
37. Forced labour prisoners
Name:
Sivert, Oskar Edvin Svante
Birth date: 1892-06-26
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1892-06-26
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
38. Forced labour prisoners
Name:
Lindkvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
38. Forced labour prisoners
Name:
Lindkvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
39. Shipping office - rolls
Name:
Storm, Erik Gustaf Emanuel
Birth year: 1889-04-29
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1889-04-29
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
39. Shipping office - rolls
Name:
Storm, Erik Gustaf Emanuel
Birth year: 1889-04-29
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1889-04-29
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
40. Forced labour prisoners
Name:
Eriksson, Knut Mauritz
Birth date: 1881-10-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1881-10-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
40. Forced labour prisoners
Name:
Eriksson, Knut Mauritz
Birth date: 1881-10-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1881-10-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
41. Forced labour prisoners
Name:
Glans, Johan Arvid Nikolaus
Birth date: 1843-06-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1843-06-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
41. Forced labour prisoners
Name:
Glans, Johan Arvid Nikolaus
Birth date: 1843-06-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1843-06-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
42. Forced labour prisoners
Name:
Jonsson, David Emrek Andreas
Birth date: 1888-01-03
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1888-01-03
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
42. Forced labour prisoners
Name:
Jonsson, David Emrek Andreas
Birth date: 1888-01-03
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1888-01-03
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
43. Forced labour prisoners
Name:
Lindqvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
43. Forced labour prisoners
Name:
Lindqvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
44. Shipping office - rolls
Name:
Andersson, Herm. Gust. Arvid
Birth year: 1867-07-27
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1867-07-27
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
44. Shipping office - rolls
Name:
Andersson, Herm. Gust. Arvid
Birth year: 1867-07-27
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1867-07-27
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
45. Forced labour prisoners
Name:
Hellberg, Johan Adam Alexander
Birth date: 1865-09-01
Birth place: Maria
Prison: Härnösands länscellfängelse
Birth date: 1865-09-01
Birth place: Maria
Prison: Härnösands länscellfängelse
45. Forced labour prisoners
Name:
Hellberg, Johan Adam Alexander
Birth date: 1865-09-01
Birth place: Maria
Prison: Härnösands länscellfängelse
Birth date: 1865-09-01
Birth place: Maria
Prison: Härnösands länscellfängelse
46. Forced labour prisoners
Name:
Stockenstrand, Ragnar Fritiof Adolf
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
46. Forced labour prisoners
Name:
Stockenstrand, Ragnar Fritiof Adolf
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
47. Forced labour prisoners
Name:
Stockenstrand, Ragnar Fritiof Adolf
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
47. Forced labour prisoners
Name:
Stockenstrand, Ragnar Fritiof Adolf
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
48. Shipping office - ledger
Name:
Clementson, Nils Anders
Birth year: 1864
Seaman's house: Söderhamns sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1864
Seaman's house: Söderhamns sjömanshus
Type of document: Ledger
48. Shipping office - ledger
Name:
Clementson, Nils Anders
Birth year: 1864
Seaman's house: Söderhamns sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1864
Seaman's house: Söderhamns sjömanshus
Type of document: Ledger
49. Shipping office - ledger
Name:
Holmström, G.W.
Birth year: 1892
Seaman's house: Söderhamns sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1892
Seaman's house: Söderhamns sjömanshus
Type of document: Ledger
49. Shipping office - ledger
Name:
Holmström, G.W.
Birth year: 1892
Seaman's house: Söderhamns sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1892
Seaman's house: Söderhamns sjömanshus
Type of document: Ledger
50. Shipping office - rolls
Name:
Jansson, Allan Florentin
Birth year: 1887-06-19
Seaman's house: Gävle sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1887-06-19
Seaman's house: Gävle sjömanshus
Type of document: Register
50. Shipping office - rolls
Name:
Jansson, Allan Florentin
Birth year: 1887-06-19
Seaman's house: Gävle sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1887-06-19
Seaman's house: Gävle sjömanshus
Type of document: Register