Namn
Namn
Sundell, Hilma Ulrika
Namn | Sundell, Hilma Ulrika |
Hemförsamling
Hemförsamling
Täby
Hemförsamling | Täby |
Hemort
Hemort
Viggbyholms Internatskola
Hemort | Viggbyholms Internatskola |
Överförd till obefintlighetsboken
Överförd till obefintlighetsboken
1930
Överförd till obefintlighetsboken | 1930 |
Sida i församlingsboken
Sida i församlingsboken
S01
Sida i församlingsboken | S01 |
Kontrakt
Kontrakt
Roslags Östra
Kontrakt | Roslags Östra |
Län
Län
Stockholm
Län | Stockholm |
Födelseår
Födelseår
1901
Födelseår | 1901 |
Födelseförsamling
Födelseförsamling
Sunne Värmlands län
Födelseförsamling | Sunne Värmlands län |
Yrke
Yrke
Lärarinna
Yrke | Lärarinna |
Civilstånd
Civilstånd
Ogift
Civilstånd | Ogift |
Inflyttningsår
Inflyttningsår
1928
Inflyttningsår | 1928 |
Inflyttad från
Inflyttad från
Stockholm
Inflyttad från | Stockholm |
Kön
Kön
Kvinna
Kön | Kvinna |
Famstkod
Famstkod
Ensamstående
Famstkod | Ensamstående |
Familj nr
Familj nr
11
Familj nr | 11 |
Skolbildning
Skolbildning
y (ingen uppgift alls)
Skolbildning | y (ingen uppgift alls) |
Inkomst
Inkomst
800
Inkomst | 800 |
Sida
Sida
36
Sida | 36 |
Rad
Rad
23
Rad | 23 |
Upprättad av
Upprättad av
Riksarkivet SVAR-Svensk arkivinformation
Upprättad av | Riksarkivet SVAR-Svensk arkivinformation |
Om hushållet
Om hushållet
Personer i hushållet
Om hushållet |
Personer i hushållet |
Fam. nr 1
Fam. nr 1
Sundberg, Per Paulus Mikael, f. 1889 i Adolf Fredrik Stockholms stad, Skolföreståndare
Fam. nr 1 | Sundberg, Per Paulus Mikael, f. 1889 i Adolf Fredrik Stockholms stad, Skolföreståndare |
Herlitz, Helena Franziska Matilda Amalia, f. 1897 i Petrograd, Ryssland
Herlitz, Helena Franziska Matilda Amalia, f. 1897 i Petrograd, Ryssland |
Per Gunnar, f. 1922 i Matteus Stockholms stad
Per Gunnar, f. 1922 i Matteus Stockholms stad |
Bengt Olof, f. 1923 i Matteus Stockholms stad
Bengt Olof, f. 1923 i Matteus Stockholms stad |
Erik Gabriel, f. 1926 i Sigtuna Stockholms län
Erik Gabriel, f. 1926 i Sigtuna Stockholms län |
Sven Axel, f. 1928 i Matteus Stockholms stad
Sven Axel, f. 1928 i Matteus Stockholms stad |
Fam. nr 2
Fam. nr 2
Bergman, Charlotta, f. 1894 i Löderup Malmöhus län, Köksföreståndarinna
Fam. nr 2 | Bergman, Charlotta, f. 1894 i Löderup Malmöhus län, Köksföreståndarinna |
Fam. nr 3
Fam. nr 3
Jonsson, Sara Hanna Elisabet, f. 1907 i Ramkvilla Jönköpings län, Hembiträde
Fam. nr 3 | Jonsson, Sara Hanna Elisabet, f. 1907 i Ramkvilla Jönköpings län, Hembiträde |
Fam. nr 4
Fam. nr 4
Karlsson, Ingrid Maria Linnea, f. 1911 i Lerbo Södermanlands län, Hembiträde Köksbiträde
Fam. nr 4 | Karlsson, Ingrid Maria Linnea, f. 1911 i Lerbo Södermanlands län, Hembiträde Köksbiträde |
Fam. nr 5
Fam. nr 5
Kristersson, Brita Gertrud, f. 1912 i Malmö Karoli Malmöhus län, Hembiträde
Fam. nr 5 | Kristersson, Brita Gertrud, f. 1912 i Malmö Karoli Malmöhus län, Hembiträde |
Fam. nr 6
Fam. nr 6
Olsson, Ingrid Anny Elvira, f. 1906 i Ystad Malmöhus län, Hembiträde
Fam. nr 6 | Olsson, Ingrid Anny Elvira, f. 1906 i Ystad Malmöhus län, Hembiträde |
Fam. nr 7
Fam. nr 7
Sandström, Elna Maria, f. 1911 i Eda Värmlands län, Hembiträde
Fam. nr 7 | Sandström, Elna Maria, f. 1911 i Eda Värmlands län, Hembiträde |
Fam. nr 8
Fam. nr 8
Sundqvist, Torborg Anna Maria, f. 1910 i Sköldinge Södermanlands län, Hembiträde Köksbiträde
Fam. nr 8 | Sundqvist, Torborg Anna Maria, f. 1910 i Sköldinge Södermanlands län, Hembiträde Köksbiträde |
Fam. nr 9
Fam. nr 9
Gustafsson, Nils Olof Gustaf, f. 1901 i Kristine Falu Kopparbergs län, Teckningslärare
Fam. nr 9 | Gustafsson, Nils Olof Gustaf, f. 1901 i Kristine Falu Kopparbergs län, Teckningslärare |
Fam. nr 10
Fam. nr 10
Rudman, Erik Valdemar, f. 1911 i Stora Tuna Kopparbergs län, Slöjdlärare
Fam. nr 10 | Rudman, Erik Valdemar, f. 1911 i Stora Tuna Kopparbergs län, Slöjdlärare |
Fam. nr 11
Fam. nr 11
Sundell, Hilma Ulrika, f. 1901 i Sunne Värmlands län, Lärarinna
Fam. nr 11 | Sundell, Hilma Ulrika, f. 1901 i Sunne Värmlands län, Lärarinna |
Fam. nr 12
Fam. nr 12
Gustafsson, Justus Valfrid, f. 1900 i Kristine Falu Kopparbergs län, Lärare
Fam. nr 12 | Gustafsson, Justus Valfrid, f. 1900 i Kristine Falu Kopparbergs län, Lärare |
Korsgren, Elsa Margareta, f. 1900 i Vika Kopparbergs län, Lärarinna
Korsgren, Elsa Margareta, f. 1900 i Vika Kopparbergs län, Lärarinna |
Ingrid Birgitta, f. 1930 i Täby Stockholms län
Ingrid Birgitta, f. 1930 i Täby Stockholms län |
Fam. nr 13
Fam. nr 13
Gustafsson Jansson, Katarina Maria, f. 1874 i Skog Gävleborgs län, Husmoder Biträdande
Fam. nr 13 | Gustafsson Jansson, Katarina Maria, f. 1874 i Skog Gävleborgs län, Husmoder Biträdande |
Jarl Erik Lennart, f. 1916 i Kristine Falu Kopparbergs län
Jarl Erik Lennart, f. 1916 i Kristine Falu Kopparbergs län |
Fam. nr 14
Fam. nr 14
Lindahl Söderlund, Adèle Märta Elisabet, f. 1892 i Hedvig Eleonora Stockholms stad, Husmoder
Fam. nr 14 | Lindahl Söderlund, Adèle Märta Elisabet, f. 1892 i Hedvig Eleonora Stockholms stad, Husmoder |
Seth Bertil Johan, f. 1915 i Hedvig Eleonora Stockholms stad
Seth Bertil Johan, f. 1915 i Hedvig Eleonora Stockholms stad |
Anne Marie Märta, f. 1917 i Svea artilleriregemente
Anne Marie Märta, f. 1917 i Svea artilleriregemente |