Search all archives and records in the National Archives Database and the Digital Research Room's online collections.
Refine your search result
Remove your refine
-
RECORDS
-
Brott och straff
(78)
- Hemsända från Norge (1)
- Lösdrivare (1)
-
Straffarbetsfångar
(76)
×Fångvårdsstyrelsens arkiv över frigivna straffarbetsfångar mellan åren 1876-1925.Fångvårdsstyrelsens arkiv över frigivna straffarbetsfångar mellan åren 1876-1925.
-
Brott och straff
(78)
Your search on:
Showing record 1-50 of 78
Showing record 1-50 of 78
1. Forced labour prisoners
Name:
Wilhelmsson eller Hagström, Frans Vilhelm eller Fritz Georg
Birth date: 1860-11-21
Birth place: Raumo
Prison: Västerviks kronohäkte
Birth date: 1860-11-21
Birth place: Raumo
Prison: Västerviks kronohäkte
1. Forced labour prisoners
Name:
Wilhelmsson eller Hagström, Frans Vilhelm eller Fritz Georg
Birth date: 1860-11-21
Birth place: Raumo
Prison: Västerviks kronohäkte
Birth date: 1860-11-21
Birth place: Raumo
Prison: Västerviks kronohäkte
2. Forced labour prisoners
Name:
Walv Wigren, Konrad
Birth date: 1890-06-15
Birth place: Akka
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1890-06-15
Birth place: Akka
Prison: Långholmens centralfängelse
2. Forced labour prisoners
Name:
Walv Wigren, Konrad
Birth date: 1890-06-15
Birth place: Akka
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1890-06-15
Birth place: Akka
Prison: Långholmens centralfängelse
3. Forced labour prisoners
Name:
Waittinen, Arvo Erik Heikinpoika
Birth date: 1907-05-19
Birth place: Kitee
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1907-05-19
Birth place: Kitee
Prison: Långholmens centralfängelse
3. Forced labour prisoners
Name:
Waittinen, Arvo Erik Heikinpoika
Birth date: 1907-05-19
Birth place: Kitee
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1907-05-19
Birth place: Kitee
Prison: Långholmens centralfängelse
4. Forced labour prisoners
Name:
Vittanen, Enok Thomas
Birth date: 1900-06-31
Birth place: Nedertorneå
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1900-06-31
Birth place: Nedertorneå
Prison: Härnösands centralfängelse
4. Forced labour prisoners
Name:
Vittanen, Enok Thomas
Birth date: 1900-06-31
Birth place: Nedertorneå
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1900-06-31
Birth place: Nedertorneå
Prison: Härnösands centralfängelse
5. Forced labour prisoners
Name:
Viljander, Väinö Vilhelm
Birth date: 1889-07-07
Birth place: Valkiala
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1889-07-07
Birth place: Valkiala
Prison: Långholmens centralfängelse
5. Forced labour prisoners
Name:
Viljander, Väinö Vilhelm
Birth date: 1889-07-07
Birth place: Valkiala
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1889-07-07
Birth place: Valkiala
Prison: Långholmens centralfängelse
6. Forced labour prisoners
Name:
Turtinen /dömd under namn av Alexander Järvinen/, Bernhard Engelbrekt
Birth date: 1900-05-21
Birth place: Dragfjärd
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1900-05-21
Birth place: Dragfjärd
Prison: Långholmens centralfängelse
6. Forced labour prisoners
Name:
Turtinen /dömd under namn av Alexander Järvinen/, Bernhard Engelbrekt
Birth date: 1900-05-21
Birth place: Dragfjärd
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1900-05-21
Birth place: Dragfjärd
Prison: Långholmens centralfängelse
7. Forced labour prisoners
Name:
Tolonen- Nilonpoika, Karl Johan
Birth date: 1904-07-27
Birth place: Övertorneå
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1904-07-27
Birth place: Övertorneå
Prison: Härnösands centralfängelse
7. Forced labour prisoners
Name:
Tolonen- Nilonpoika, Karl Johan
Birth date: 1904-07-27
Birth place: Övertorneå
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1904-07-27
Birth place: Övertorneå
Prison: Härnösands centralfängelse
8. Forced labour prisoners
Name:
Tolonen, Karl Johan Niilonpoika
Birth date: 1904-06-23
Birth place: Haparanda
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1904-06-23
Birth place: Haparanda
Prison: Härnösands centralfängelse
8. Forced labour prisoners
Name:
Tolonen, Karl Johan Niilonpoika
Birth date: 1904-06-23
Birth place: Haparanda
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1904-06-23
Birth place: Haparanda
Prison: Härnösands centralfängelse
9. Forced labour prisoners
Name:
Söderman, Valter Ferdinand
Birth date: 1904-10-26
Birth place: Uleåborg
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1904-10-26
Birth place: Uleåborg
Prison: Långholmens centralfängelse
9. Forced labour prisoners
Name:
Söderman, Valter Ferdinand
Birth date: 1904-10-26
Birth place: Uleåborg
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1904-10-26
Birth place: Uleåborg
Prison: Långholmens centralfängelse
10. Forced labour prisoners
Name:
Södergård, Johan Henrik
Birth date: 1855
Birth place: Mustasaari
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1855
Birth place: Mustasaari
Prison: Långholmens centralfängelse
10. Forced labour prisoners
Name:
Södergård, Johan Henrik
Birth date: 1855
Birth place: Mustasaari
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1855
Birth place: Mustasaari
Prison: Långholmens centralfängelse
11. Vagrants in Karlstad
Name:
Säfvendal, Johan Axel
Birth date: 1848-11-17
Offence: 1885-12-10 lösdriveri, bettlande, fylleri. 1889-02-26 bettlande.
Birth date: 1848-11-17
Offence: 1885-12-10 lösdriveri, bettlande, fylleri. 1889-02-26 bettlande.
11. Vagrants in Karlstad
Name:
Säfvendal, Johan Axel
Birth date: 1848-11-17
Offence: 1885-12-10 lösdriveri, bettlande, fylleri. 1889-02-26 bettlande.
Birth date: 1848-11-17
Offence: 1885-12-10 lösdriveri, bettlande, fylleri. 1889-02-26 bettlande.
12. Forced labour prisoners
12. Forced labour prisoners
13. Forced labour prisoners
13. Forced labour prisoners
14. Forced labour prisoners
Name:
Sinkkonen, Olli Ollinpoika
Birth date: 1888-03-17
Birth place: Parikkala, Viborgs län
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1888-03-17
Birth place: Parikkala, Viborgs län
Prison: Långholmens centralfängelse
14. Forced labour prisoners
Name:
Sinkkonen, Olli Ollinpoika
Birth date: 1888-03-17
Birth place: Parikkala, Viborgs län
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1888-03-17
Birth place: Parikkala, Viborgs län
Prison: Långholmens centralfängelse
15. Forced labour prisoners
Name:
Silman, Henrik Wilhelm
Birth date: 1864-02-01
Birth place: Helsingfors
Prison: Nyköpings länscellfängelse
Birth date: 1864-02-01
Birth place: Helsingfors
Prison: Nyköpings länscellfängelse
15. Forced labour prisoners
Name:
Silman, Henrik Wilhelm
Birth date: 1864-02-01
Birth place: Helsingfors
Prison: Nyköpings länscellfängelse
Birth date: 1864-02-01
Birth place: Helsingfors
Prison: Nyköpings länscellfängelse
16. Forced labour prisoners
Name:
Santi Petra Bertini, Ettore Alexander Francisco
Birth date: 1896-08-17
Birth place: Riga
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1896-08-17
Birth place: Riga
Prison: Härlanda centralfängelse
16. Forced labour prisoners
Name:
Santi Petra Bertini, Ettore Alexander Francisco
Birth date: 1896-08-17
Birth place: Riga
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1896-08-17
Birth place: Riga
Prison: Härlanda centralfängelse
17. Forced labour prisoners
Name:
Salomonsson Wiida, Salomon
Birth date: 1859-01-18
Birth place: Karungi kyrkoby
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1859-01-18
Birth place: Karungi kyrkoby
Prison: Långholmens centralfängelse
17. Forced labour prisoners
Name:
Salomonsson Wiida, Salomon
Birth date: 1859-01-18
Birth place: Karungi kyrkoby
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1859-01-18
Birth place: Karungi kyrkoby
Prison: Långholmens centralfängelse
18. Forced labour prisoners
Name:
Rönnholm, Karl Adolf
Birth date: 1888-05-23
Birth place: Stugsunds förs.
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1888-05-23
Birth place: Stugsunds förs.
Prison: Långholmens centralfängelse
18. Forced labour prisoners
Name:
Rönnholm, Karl Adolf
Birth date: 1888-05-23
Birth place: Stugsunds förs.
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1888-05-23
Birth place: Stugsunds förs.
Prison: Långholmens centralfängelse
19. Forced labour prisoners
Name:
Rönnblad, Helge Severius
Birth date: 1909-07-19
Birth place: Ekenäs
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1909-07-19
Birth place: Ekenäs
Prison: Härnösands centralfängelse
19. Forced labour prisoners
Name:
Rönnblad, Helge Severius
Birth date: 1909-07-19
Birth place: Ekenäs
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1909-07-19
Birth place: Ekenäs
Prison: Härnösands centralfängelse
20. Forced labour prisoners
Name:
Ridén, Alex
Birth date: 1884-10-14
Birth place: Hälsingfors
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1884-10-14
Birth place: Hälsingfors
Prison: Långholmens centralfängelse
20. Forced labour prisoners
Name:
Ridén, Alex
Birth date: 1884-10-14
Birth place: Hälsingfors
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1884-10-14
Birth place: Hälsingfors
Prison: Långholmens centralfängelse
21. Forced labour prisoners
Name:
Poti (Viktorinpoika), Väinö Ilmari
Birth date: 1909-03-18
Birth place: Aulainen
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1909-03-18
Birth place: Aulainen
Prison: Långholmens centralfängelse
21. Forced labour prisoners
Name:
Poti (Viktorinpoika), Väinö Ilmari
Birth date: 1909-03-18
Birth place: Aulainen
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1909-03-18
Birth place: Aulainen
Prison: Långholmens centralfängelse
22. Forced labour prisoners
22. Forced labour prisoners
23. Forced labour prisoners
Name:
Paakkolanvaara, Addi Anders Erland Hannunpoika
Birth date: 1907-05-05
Birth place: Kemi landsförsamling
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1907-05-05
Birth place: Kemi landsförsamling
Prison: Härnösands centralfängelse
23. Forced labour prisoners
Name:
Paakkolanvaara, Addi Anders Erland Hannunpoika
Birth date: 1907-05-05
Birth place: Kemi landsförsamling
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1907-05-05
Birth place: Kemi landsförsamling
Prison: Härnösands centralfängelse
24. Forced labour prisoners
Name:
Otonpoika Kinnunen, Veikko
Birth date: 1907-04-11
Birth place: Viitasaari
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1907-04-11
Birth place: Viitasaari
Prison: Långholmens centralfängelse
24. Forced labour prisoners
Name:
Otonpoika Kinnunen, Veikko
Birth date: 1907-04-11
Birth place: Viitasaari
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1907-04-11
Birth place: Viitasaari
Prison: Långholmens centralfängelse
25. Forced labour prisoners
Name:
Oskarsson Åkerström, Oskar
Birth date: 1889-01-27
Birth place: Valkeala församling
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1889-01-27
Birth place: Valkeala församling
Prison: Långholmens centralfängelse
25. Forced labour prisoners
Name:
Oskarsson Åkerström, Oskar
Birth date: 1889-01-27
Birth place: Valkeala församling
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1889-01-27
Birth place: Valkeala församling
Prison: Långholmens centralfängelse
26. Forced labour prisoners
26. Forced labour prisoners
27. Forced labour prisoners
Name:
Mäkelä, Nikolai Anshelm
Birth date: 1889-05-18
Birth place: Pöytya Åbo län
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1889-05-18
Birth place: Pöytya Åbo län
Prison: Härnösands centralfängelse
27. Forced labour prisoners
Name:
Mäkelä, Nikolai Anshelm
Birth date: 1889-05-18
Birth place: Pöytya Åbo län
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1889-05-18
Birth place: Pöytya Åbo län
Prison: Härnösands centralfängelse
28. Forced labour prisoners
Name:
Myntti, Tomas
Birth date: 1863-11-05
Birth place: Lillkurö församling Vasa län
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1863-11-05
Birth place: Lillkurö församling Vasa län
Prison: Långholmens centralfängelse
28. Forced labour prisoners
Name:
Myntti, Tomas
Birth date: 1863-11-05
Birth place: Lillkurö församling Vasa län
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1863-11-05
Birth place: Lillkurö församling Vasa län
Prison: Långholmens centralfängelse
29. Forced labour prisoners
Name:
Mattsson Klärck, Simon
Birth date: 1873-01-23
Birth place: Vörå
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1873-01-23
Birth place: Vörå
Prison: Långholmens centralfängelse
29. Forced labour prisoners
Name:
Mattsson Klärck, Simon
Birth date: 1873-01-23
Birth place: Vörå
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1873-01-23
Birth place: Vörå
Prison: Långholmens centralfängelse
30. Forced labour prisoners
Name:
Mattsson Kanniainen, Johan
Birth date: 1850-03-31
Birth place: Karungi
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1850-03-31
Birth place: Karungi
Prison: Långholmens straffängelse
30. Forced labour prisoners
Name:
Mattsson Kanniainen, Johan
Birth date: 1850-03-31
Birth place: Karungi
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1850-03-31
Birth place: Karungi
Prison: Långholmens straffängelse
31. Forced labour prisoners
Name:
Mattsson Hyvönen, Adam
Birth date: 1881-01-25
Birth place: Pippala
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1881-01-25
Birth place: Pippala
Prison: Långholmens centralfängelse
31. Forced labour prisoners
Name:
Mattsson Hyvönen, Adam
Birth date: 1881-01-25
Birth place: Pippala
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1881-01-25
Birth place: Pippala
Prison: Långholmens centralfängelse
32. Forced labour prisoners
Name:
Mariasson Öster, Johan
Birth date: 1860-02-27
Birth place: Ilmajoki
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1860-02-27
Birth place: Ilmajoki
Prison: Långholmens centralfängelse
32. Forced labour prisoners
Name:
Mariasson Öster, Johan
Birth date: 1860-02-27
Birth place: Ilmajoki
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1860-02-27
Birth place: Ilmajoki
Prison: Långholmens centralfängelse
33. Forced labour prisoners
Name:
Lääti, Einar Waldemar Tobias
Birth date: 1895-06-09
Birth place: Kymene
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1895-06-09
Birth place: Kymene
Prison: Härlanda centralfängelse
33. Forced labour prisoners
Name:
Lääti, Einar Waldemar Tobias
Birth date: 1895-06-09
Birth place: Kymene
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1895-06-09
Birth place: Kymene
Prison: Härlanda centralfängelse
34. Forced labour prisoners
Name:
Lintukivi, Elis August
Birth date: 1894-01-16
Birth place: Akaa
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1894-01-16
Birth place: Akaa
Prison: Härlanda centralfängelse
34. Forced labour prisoners
Name:
Lintukivi, Elis August
Birth date: 1894-01-16
Birth place: Akaa
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1894-01-16
Birth place: Akaa
Prison: Härlanda centralfängelse
35. Forced labour prisoners
35. Forced labour prisoners
36. Forced labour prisoners
Name:
Lampinen, August
Birth date: 1888-06-10
Birth place: Antola
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1888-06-10
Birth place: Antola
Prison: Härnösands centralfängelse
36. Forced labour prisoners
Name:
Lampinen, August
Birth date: 1888-06-10
Birth place: Antola
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1888-06-10
Birth place: Antola
Prison: Härnösands centralfängelse
37. Forced labour prisoners
Name:
Kuusisto, Johan Arvid
Birth date: 1885-06-27
Birth place: Björneborg
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1885-06-27
Birth place: Björneborg
Prison: Långholmens centralfängelse
37. Forced labour prisoners
Name:
Kuusisto, Johan Arvid
Birth date: 1885-06-27
Birth place: Björneborg
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1885-06-27
Birth place: Björneborg
Prison: Långholmens centralfängelse
38. Forced labour prisoners
Name:
Kuusisto, Frans Viktor Fredrik
Birth date: 1882-07-31
Birth place: Björneborg
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1882-07-31
Birth place: Björneborg
Prison: Långholmens centralfängelse
38. Forced labour prisoners
Name:
Kuusisto, Frans Viktor Fredrik
Birth date: 1882-07-31
Birth place: Björneborg
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1882-07-31
Birth place: Björneborg
Prison: Långholmens centralfängelse
39. Forced labour prisoners
Name:
Koivumäki, Sulo Ilmari Juhanpoika
Birth date: 1905-02-12
Birth place: Kalvola församling
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1905-02-12
Birth place: Kalvola församling
Prison: Långholmens centralfängelse
39. Forced labour prisoners
Name:
Koivumäki, Sulo Ilmari Juhanpoika
Birth date: 1905-02-12
Birth place: Kalvola församling
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1905-02-12
Birth place: Kalvola församling
Prison: Långholmens centralfängelse
40. Forced labour prisoners
Name:
Koivumäki, Sulo Ilmari
Birth date: 1905-02-12
Birth place: Kaluola förs.
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1905-02-12
Birth place: Kaluola förs.
Prison: Härnösands centralfängelse
40. Forced labour prisoners
Name:
Koivumäki, Sulo Ilmari
Birth date: 1905-02-12
Birth place: Kaluola förs.
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1905-02-12
Birth place: Kaluola förs.
Prison: Härnösands centralfängelse
41. Forced labour prisoners
Name:
Koivula, Vilho
Birth date: 1887-01-02
Birth place: Idensalmi
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1887-01-02
Birth place: Idensalmi
Prison: Långholmens centralfängelse
41. Forced labour prisoners
Name:
Koivula, Vilho
Birth date: 1887-01-02
Birth place: Idensalmi
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1887-01-02
Birth place: Idensalmi
Prison: Långholmens centralfängelse
42. Forced labour prisoners
Name:
Karolinasson Ragvals, Johannes
Birth date: 1885-04-24
Birth place: Övermark
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1885-04-24
Birth place: Övermark
Prison: Härnösands centralfängelse
42. Forced labour prisoners
Name:
Karolinasson Ragvals, Johannes
Birth date: 1885-04-24
Birth place: Övermark
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1885-04-24
Birth place: Övermark
Prison: Härnösands centralfängelse
43. Forced labour prisoners
Name:
Junnila eller Ukko, Rafael
Birth date: 1847-05-31
Birth place: Storfurstendömet
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1847-05-31
Birth place: Storfurstendömet
Prison: Långholmens straffängelse
43. Forced labour prisoners
Name:
Junnila eller Ukko, Rafael
Birth date: 1847-05-31
Birth place: Storfurstendömet
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1847-05-31
Birth place: Storfurstendömet
Prison: Långholmens straffängelse
44. Forced labour prisoners
Name:
Jungmarker (Hultin), Sture Arvid
Birth date: 1900-02-25
Birth place: Helsingfors
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1900-02-25
Birth place: Helsingfors
Prison: Långholmens centralfängelse
44. Forced labour prisoners
Name:
Jungmarker (Hultin), Sture Arvid
Birth date: 1900-02-25
Birth place: Helsingfors
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1900-02-25
Birth place: Helsingfors
Prison: Långholmens centralfängelse
45. Forced labour prisoners
Name:
Josefsson Uppgård, Hans Henrik
Birth date: 1865-12-24
Birth place: Närpes Vasa län
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1865-12-24
Birth place: Närpes Vasa län
Prison: Långholmens centralfängelse
45. Forced labour prisoners
Name:
Josefsson Uppgård, Hans Henrik
Birth date: 1865-12-24
Birth place: Närpes Vasa län
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1865-12-24
Birth place: Närpes Vasa län
Prison: Långholmens centralfängelse
46. Forced labour prisoners
Name:
Josefsson Lassfolk Nyqvist Fock, Carl Petter
Birth date: 1849-12-25
Birth place: Närpes
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1849-12-25
Birth place: Närpes
Prison: Långholmens centralfängelse
46. Forced labour prisoners
Name:
Josefsson Lassfolk Nyqvist Fock, Carl Petter
Birth date: 1849-12-25
Birth place: Närpes
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1849-12-25
Birth place: Närpes
Prison: Långholmens centralfängelse
47. Forced labour prisoners
Name:
Jonasson Smed, Johan Fritiof
Birth date: 1886-08-01
Birth place: Mustasarri
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1886-08-01
Birth place: Mustasarri
Prison: Härnösands centralfängelse
47. Forced labour prisoners
Name:
Jonasson Smed, Johan Fritiof
Birth date: 1886-08-01
Birth place: Mustasarri
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1886-08-01
Birth place: Mustasarri
Prison: Härnösands centralfängelse
48. Forced labour prisoners
Name:
Johansson Wellberg, Zacharias
Birth date: 1860-11-14
Birth place: Tyrnävä
Prison: Nya Varvets straffängelse
Birth date: 1860-11-14
Birth place: Tyrnävä
Prison: Nya Varvets straffängelse
48. Forced labour prisoners
Name:
Johansson Wellberg, Zacharias
Birth date: 1860-11-14
Birth place: Tyrnävä
Prison: Nya Varvets straffängelse
Birth date: 1860-11-14
Birth place: Tyrnävä
Prison: Nya Varvets straffängelse
49. Forced labour prisoners
Name:
Johansson, Thor Sigurd
Birth date: 1885-03-30
Birth place: Åbo
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1885-03-30
Birth place: Åbo
Prison: Långholmens centralfängelse
49. Forced labour prisoners
Name:
Johansson, Thor Sigurd
Birth date: 1885-03-30
Birth place: Åbo
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1885-03-30
Birth place: Åbo
Prison: Långholmens centralfängelse
50. Forced labour prisoners
Name:
Johansson Sten, Johan Erik
Birth date: 1836-06-11
Birth place: Vasa län Finland
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1836-06-11
Birth place: Vasa län Finland
Prison: Långholmens straffängelse
50. Forced labour prisoners
Name:
Johansson Sten, Johan Erik
Birth date: 1836-06-11
Birth place: Vasa län Finland
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1836-06-11
Birth place: Vasa län Finland
Prison: Långholmens straffängelse
- 1
- 2
- 1
- 2