Search all archives and records in the National Archives Database and the Digital Research Room's online collections.
Refine your search result
-
ARCHIVE
-
Type:
- Alla (115755)
- Arkiv (2694)
- Serie (10645)
- Volym (97073)
- Dokument (62)
- Dossier-akt (70)
- Fotografi (186)
- Karta/ritning (4148)
- Rörlig bild (104)
- Ljudupptagning (689)
- ADB-upptagning (bildfil) (47)
- ADB-upptagning (fil) (1)
- Sökmedel (36)
-
Record creator / Origination:
-
Alla
(115156)
×Testtext för alla arkivbildare.Testtext för alla arkivbildare.
- Statlig myndighet (17087)
- Kommunal myndighet (26990)
- Gård (3175)
- By (231)
- Förening (9109)
- Företag (4025)
- Övriga (23011)
- Ej fastställd (20651)
- Person (släkt) (17805)
-
Alla
(115156)
-
Type:
-
RECORDS
- Alla (2095630)
-
Bouppteckningar
(167398)
×En bouppteckning är en handling där ett dödsbos tillgångar och skulder redovisas. För närvarande finns uppgifter från nio län i databasen. Gävleborgs län, Jämtlands län, Jönköpings län, Norrbottens län, Södermanlands län, Uppsala och delar av Stockholms län, Västernorrlands län, Västmanlands län samt Östergötlands län. Skannade bouppteckningar finns från Norrbottens län och Jämtlands län för tiden ca 1860-ca 1900.En bouppteckning är en handling där ett dödsbos tillgångar och skulder redovisas. För närvarande finns uppgifter från nio län i databasen. Gävleborgs län, Jämtlands län, Jönköpings län, Norrbottens län, Södermanlands län, Uppsala och delar av Stockholms län, Västernorrlands län, Västmanlands län samt Östergötlands län. Skannade bouppteckningar finns från Norrbottens län och Jämtlands län för tiden ca 1860-ca 1900.
-
Brev
(10323)
×Innehåller Svenskt Diplomatariums huvudkartotek över medeltidsbreven (SDHK), Axel Oxenstiernas skrifter och brev samt brevskrivarregister från Riksarkivet, Kungl. biblioteket, Linköpings stiftsbibliotek, Nationalmuseum och Kinda lokalhistoriska arkiv. Abonnemangsfritt.Innehåller Svenskt Diplomatariums huvudkartotek över medeltidsbreven (SDHK), Axel Oxenstiernas skrifter och brev samt brevskrivarregister från Riksarkivet, Kungl. biblioteket, Linköpings stiftsbibliotek, Nationalmuseum och Kinda lokalhistoriska arkiv. Abonnemangsfritt.
-
Brott och straff
(1349)
-
Dombok
(656)
×Databasen innehåller ett register med två härader från Värmlands län.Databasen innehåller ett register med två härader från Värmlands län.
-
Jönköpings län
(656)
- Västra härad (656)
-
Jönköpings län
(656)
- Hemsända från Norge (179)
- Lösdrivare (55)
-
Straffarbetsfångar
(459)
×Fångvårdsstyrelsens arkiv över frigivna straffarbetsfångar mellan åren 1876-1925.Fångvårdsstyrelsens arkiv över frigivna straffarbetsfångar mellan åren 1876-1925.
-
Dombok
(656)
-
Fastigheter
(1)
-
Torparförsvar
(1)
×Torpförsvarshandlingar för Medelpad, Ångermanland och Jämtland 1763-1797.Torpförsvarshandlingar för Medelpad, Ångermanland och Jämtland 1763-1797.
-
Torparförsvar
(1)
- Show more...
- ARCHIVAL INSTITUTIONS
-
PLACE
-
Sverige
(1879616)
-
Kalmar län
(84847)
-
Borgholms kommun
(8495)
- Alböke församling (339)
- Borgholms församling (535)
- Bredsätra församling (317)
- Böda församling (795)
- Egby församling (169)
- Föra församling (563)
- Gärdslösa församling (729)
- Högby församling (H-län) (1025)
- Högsrums församling (429)
- Källa församling (386)
- Köpings församling (H-län) (784)
- Långlöts församling (301)
- Löts församling (H-län) (350)
- Persnäs församling (784)
- Runstens församling (506)
- Räpplinge församling (483)
- Show less...
-
Hultsfreds kommun
(5642)
- Järeda församling (368)
- Lönneberga församling (353)
- Målilla med Gårdveda församling (1029)
- Mörlunda församling (1455)
- Tveta församling (H-län) (247)
- Vena församling (1297)
- Virserums församling (893)
- Show less...
-
Kalmar kommun (Kalmar län)
(13569)
- Arby församling (668)
- Kalmar domkyrkoförsamling (5333)
- Karlslunda församling (582)
- Ljungby församling (H-län) (1422)
- Ryssby församling (H-län) (1280)
- Show more...
-
Oskarshamns kommun
(9809)
- Döderhults församling (2284)
- Kristdala församling (1556)
- Misterhults församling (2784)
- Oskarshamns församling (3179)
-
Torsås kommun
(5953)
- Gullabo församling (1181)
- Söderåkra församling (2168)
- Torsås församling (2604)
- Show more...
-
Borgholms kommun
(8495)
-
Skåne län
(301672)
-
Helsingborgs kommun
(96111)
- Allerums församling (2109)
- Filborna församling (2004)
- Helsingborgs Gustav Adolfs församling (2005)
- Helsingborgs Maria församling (73826)
- Raus församling (6194)
- Show more...
-
Hässleholms kommun
(11995)
- Finja församling (948)
- Norra Mellby församling (822)
- Stoby församling (1714)
- Vankiva församling (878)
- Vinslövs församling (1248)
- Show more...
-
Kristianstads kommun 1971-
(18116)
- Färlövs församling (805)
- Kristianstads Heliga Trefaldighets församling (2607)
- Norra Åsums församling (836)
- Nosaby församling (904)
- Vä församling (603)
- Show more...
-
Lunds kommun
(8979)
- Dalby församling (M-län) (442)
- Genarps församling (601)
- Lunds domkyrkoförsamling (5026)
- Lyngby församling (208)
- Odarslövs församling (170)
- Show more...
-
Malmö kommun
(40002)
- Hyllie församling (1420)
- Kirsebergs församling (1149)
- Limhamns församling (1311)
- Malmö Sankt Johannes församling (2914)
- Malmö Sankt Pauli församling (8668)
- Show more...
- Show more...
-
Helsingborgs kommun
(96111)
-
Stockholms län
(313258)
-
Nacka kommun 1971-
(3428)
- Boo församling (187)
- Nacka församling (2495)
- Saltsjöbadens församling (366)
-
Norrtälje kommun
(13513)
- Edebo församling (768)
- Häverö församling (1252)
- Länna församling (AB-län) (703)
- Norrtälje församling (1428)
- Väddö församling (1312)
- Show more...
-
Solna kommun
(4998)
- Solna församling (4955)
-
Stockholms kommun
(251871)
- Adolf Fredriks församling (13212)
- Hedvig Eleonora församling (17161)
- Katarina församling (19718)
- Kungsholm eller Ulrika Eleonora (11446)
- Maria Magdalena församling (136823)
- Show more...
-
Södertälje kommun
(8586)
- Hölö församling (616)
- Mörkö församling (559)
- Södertälje församling (3704)
- Turinge församling (653)
- Vårdinge församling (651)
- Show more...
- Show more...
-
Nacka kommun 1971-
(3428)
-
Värmlands län
(127614)
-
Arvika kommun
(16430)
- Arvika västra församling (1899)
- Arvika östra församling (1527)
- Brunskogs församling (2463)
- Glava församling (1643)
- Gunnarskogs församling (2844)
- Show more...
-
Filipstads kommun
(10091)
- Brattfors församling (769)
- Filipstads församling (2528)
- Gåsborns församling (697)
- Kroppa församling (1515)
- Nordmarks församling (1342)
- Show more...
-
Hagfors kommun
(9250)
- Ekshärads församling (3020)
- Gustav Adolfs församling (S-län) (1341)
- Hagfors församling (468)
- Norra Råda församling (3205)
- Sunnemo församling (1216)
-
Karlstads kommun
(19310)
- Grava församling (3040)
- Karlstads domkyrkoförsamling (6116)
- Nors församling (1587)
- Nyeds församling (2071)
- Väse församling (2204)
- Show more...
-
Sunne kommun 1971
(14840)
- Gräsmarks församling (2569)
- Lysviks församling (2537)
- Sunne församling (S-län) (7022)
- Västra Ämterviks församling (1334)
- Östra Ämterviks församling (1378)
- Show more...
-
Arvika kommun
(16430)
-
Västra Götalands län
(228327)
-
Borås kommun
(11754)
- Bollebygd församling (704)
- Borås Caroli församling (1885)
- Fristads församling (459)
- Kinnarumma församling (465)
- Seglora församling (490)
- Show more...
-
Falköpings kommun
(9607)
- Borgunda församling (357)
- Falköpings församling (975)
- Floby församling (385)
- Norra Åsarps församling (393)
- Slöta församling (407)
- Show more...
-
Göteborgs kommun
(39009)
- Domkyrkoförsamlingen i Göteborg (6206)
- Göteborgs Haga församling (3757)
- Göteborgs Karl Johans församling (2889)
- Göteborgs Masthuggs församling (4092)
- Nylöse församling (2900)
- Show more...
-
Lidköpings kommun
(7753)
- Järpås församling (270)
- Lidköpings församling (1959)
- Norra Härene församling (347)
- Otterstads församling (409)
- Saleby församling (R-län) (445)
- Show more...
-
Skövde kommun
(9484)
- Bergs församling (R-län) (560)
- Götlunda församling (R-län) (513)
- Locketorps församling (378)
- Skövde församling (R-län) (1562)
- Sventorps församling (533)
- Show more...
- Show more...
-
Borås kommun
(11754)
- Show more...
-
Kalmar län
(84847)
- Eritrea (1)
- Estland (1)
- Etiopien (1)
- Europa (5)
- Show more...
-
Sverige
(1879616)
Your search on:
Showing record 41-60 of 2212809
Maria
Showing record 41-60 of 2212809
41. Forced labour prisoners
Name:
Hellberg, Johan Adam Alexander
Birth date: 1865-09-01
Birth place: Maria
Prison: Härnösands länscellfängelse
Birth date: 1865-09-01
Birth place: Maria
Prison: Härnösands länscellfängelse
41. Forced labour prisoners
Name:
Hellberg, Johan Adam Alexander
Birth date: 1865-09-01
Birth place: Maria
Prison: Härnösands länscellfängelse
Birth date: 1865-09-01
Birth place: Maria
Prison: Härnösands länscellfängelse
42. Forced labour prisoners
Name:
Stockenstrand, Ragnar Fritiof Adolf
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
42. Forced labour prisoners
Name:
Stockenstrand, Ragnar Fritiof Adolf
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
43. Forced labour prisoners
Name:
Stockenstrand, Ragnar Fritiof Adolf
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
43. Forced labour prisoners
Name:
Stockenstrand, Ragnar Fritiof Adolf
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
44. Shipping office - rolls
Name:
Eriksson, August Emil
Birth year: 1890-01-07
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1890-01-07
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
44. Shipping office - rolls
Name:
Eriksson, August Emil
Birth year: 1890-01-07
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1890-01-07
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
45. Forced labour prisoners
Name:
Hjulström, Carl Adolf
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Örebro länscellfängelse
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Örebro länscellfängelse
45. Forced labour prisoners
Name:
Hjulström, Carl Adolf
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Örebro länscellfängelse
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Örebro länscellfängelse
46. Forced labour prisoners
Name:
Johansson, Kurt Alfred
Birth date: 1897-05-14
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1897-05-14
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
46. Forced labour prisoners
Name:
Johansson, Kurt Alfred
Birth date: 1897-05-14
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1897-05-14
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
47. Forced labour prisoners
Name:
Jonsson, Carl Otto
Birth date: 1865-12-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1865-12-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
47. Forced labour prisoners
Name:
Jonsson, Carl Otto
Birth date: 1865-12-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1865-12-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
48. Forced labour prisoners
Name:
Lindqvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
48. Forced labour prisoners
Name:
Lindqvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
49. Forced labour prisoners
Name:
Nyström, Karl Arvid Michael
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
49. Forced labour prisoners
Name:
Nyström, Karl Arvid Michael
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
50. Shipping office - rolls
Name:
Eriksson, Johan Heribert
Birth year: 1888-04-11
Seaman's house: Gävle sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1888-04-11
Seaman's house: Gävle sjömanshus
Type of document: Register
50. Shipping office - rolls
Name:
Eriksson, Johan Heribert
Birth year: 1888-04-11
Seaman's house: Gävle sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1888-04-11
Seaman's house: Gävle sjömanshus
Type of document: Register
51. Shipping office - ledger
51. Shipping office - ledger
52. Shipping office - ledger
Name:
Salmberg, Per J.R.
Birth year: 1886-09-12
Seaman's house: Söderhamns sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886-09-12
Seaman's house: Söderhamns sjömanshus
Type of document: Ledger
52. Shipping office - ledger
Name:
Salmberg, Per J.R.
Birth year: 1886-09-12
Seaman's house: Söderhamns sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886-09-12
Seaman's house: Söderhamns sjömanshus
Type of document: Ledger
53. Shipping office - ledger
53. Shipping office - ledger
54. Forced labour prisoners
Name:
Andersson, Karl Fridolf
Birth date: 1891-12-12
Birth place: Maria
Prison: Malmö centralfängelse
Birth date: 1891-12-12
Birth place: Maria
Prison: Malmö centralfängelse
54. Forced labour prisoners
Name:
Andersson, Karl Fridolf
Birth date: 1891-12-12
Birth place: Maria
Prison: Malmö centralfängelse
Birth date: 1891-12-12
Birth place: Maria
Prison: Malmö centralfängelse
55. Forced labour prisoners
Name:
Eckerstedt, Malkus Wilhelm
Birth date: 1900-05-01
Birth place: Maria Magdalena
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1900-05-01
Birth place: Maria Magdalena
Prison: Långholmens centralfängelse
55. Forced labour prisoners
Name:
Eckerstedt, Malkus Wilhelm
Birth date: 1900-05-01
Birth place: Maria Magdalena
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1900-05-01
Birth place: Maria Magdalena
Prison: Långholmens centralfängelse
56. Shipping office - ledger
Name:
Hägerström, W.
Birth year: 1865
Seaman's house: Härnösands sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1865
Seaman's house: Härnösands sjömanshus
Type of document: Ledger
56. Shipping office - ledger
Name:
Hägerström, W.
Birth year: 1865
Seaman's house: Härnösands sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1865
Seaman's house: Härnösands sjömanshus
Type of document: Ledger
57. Shipping office - ledger
57. Shipping office - ledger
58. Forced labour prisoners
Name:
Pettersson, Einar August Folke
Birth date: 1903-02-26
Birth place: Maria Magdalena
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1903-02-26
Birth place: Maria Magdalena
Prison: Långholmens centralfängelse
58. Forced labour prisoners
Name:
Pettersson, Einar August Folke
Birth date: 1903-02-26
Birth place: Maria Magdalena
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1903-02-26
Birth place: Maria Magdalena
Prison: Långholmens centralfängelse
59. Forced labour prisoners
Name:
Skott, Karl Ludvig
Birth date: 1890-08-20
Birth place: Maria Magdalena
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1890-08-20
Birth place: Maria Magdalena
Prison: Långholmens centralfängelse
59. Forced labour prisoners
Name:
Skott, Karl Ludvig
Birth date: 1890-08-20
Birth place: Maria Magdalena
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1890-08-20
Birth place: Maria Magdalena
Prison: Långholmens centralfängelse
60. Shipping office - ledger
Name:
Söderberg, C.H.
Birth year: 1876-11-12
Seaman's house: Härnösands sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1876-11-12
Seaman's house: Härnösands sjömanshus
Type of document: Ledger
60. Shipping office - ledger
Name:
Söderberg, C.H.
Birth year: 1876-11-12
Seaman's house: Härnösands sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1876-11-12
Seaman's house: Härnösands sjömanshus
Type of document: Ledger