Search all archives and records in the National Archives Database and the Digital Research Room's online collections.
Torsdagen den 23 maj, klockan 16.30–22.00, pågår underhållsarbete på webbplatsen. Arbetet påverkar såväl webb som bildvisningen och vi ber om överseende för de störningar som kan uppkomma till följd av detta arbete.
Refine your search result
Remove your refine
-
RECORDS
-
Brott och straff
(78)
- Hemsända från Norge (1)
- Lösdrivare (1)
-
Straffarbetsfångar
(76)
×Fångvårdsstyrelsens arkiv över frigivna straffarbetsfångar mellan åren 1876-1925.Fångvårdsstyrelsens arkiv över frigivna straffarbetsfångar mellan åren 1876-1925.
-
Brott och straff
(78)
Your search on:
Showing record 1-50 of 78
Showing record 1-50 of 78
1. Forced labour prisoners
Name:
Wilhelmsson eller Hagström, Frans Vilhelm eller Fritz Georg
Birth date: 1860-11-21
Birth place: Raumo
Prison: Västerviks kronohäkte
Birth date: 1860-11-21
Birth place: Raumo
Prison: Västerviks kronohäkte
1. Forced labour prisoners
Name:
Wilhelmsson eller Hagström, Frans Vilhelm eller Fritz Georg
Birth date: 1860-11-21
Birth place: Raumo
Prison: Västerviks kronohäkte
Birth date: 1860-11-21
Birth place: Raumo
Prison: Västerviks kronohäkte
2. Forced labour prisoners
Name:
Walv Wigren, Konrad
Birth date: 1890-06-15
Birth place: Akka
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1890-06-15
Birth place: Akka
Prison: Långholmens centralfängelse
2. Forced labour prisoners
Name:
Walv Wigren, Konrad
Birth date: 1890-06-15
Birth place: Akka
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1890-06-15
Birth place: Akka
Prison: Långholmens centralfängelse
3. Forced labour prisoners
Name:
Waittinen, Arvo Erik Heikinpoika
Birth date: 1907-05-19
Birth place: Kitee
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1907-05-19
Birth place: Kitee
Prison: Långholmens centralfängelse
3. Forced labour prisoners
Name:
Waittinen, Arvo Erik Heikinpoika
Birth date: 1907-05-19
Birth place: Kitee
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1907-05-19
Birth place: Kitee
Prison: Långholmens centralfängelse
4. Forced labour prisoners
Name:
Vittanen, Enok Thomas
Birth date: 1900-06-31
Birth place: Nedertorneå
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1900-06-31
Birth place: Nedertorneå
Prison: Härnösands centralfängelse
4. Forced labour prisoners
Name:
Vittanen, Enok Thomas
Birth date: 1900-06-31
Birth place: Nedertorneå
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1900-06-31
Birth place: Nedertorneå
Prison: Härnösands centralfängelse
5. Forced labour prisoners
Name:
Viljander, Väinö Vilhelm
Birth date: 1889-07-07
Birth place: Valkiala
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1889-07-07
Birth place: Valkiala
Prison: Långholmens centralfängelse
5. Forced labour prisoners
Name:
Viljander, Väinö Vilhelm
Birth date: 1889-07-07
Birth place: Valkiala
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1889-07-07
Birth place: Valkiala
Prison: Långholmens centralfängelse
6. Forced labour prisoners
Name:
Turtinen /dömd under namn av Alexander Järvinen/, Bernhard Engelbrekt
Birth date: 1900-05-21
Birth place: Dragfjärd
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1900-05-21
Birth place: Dragfjärd
Prison: Långholmens centralfängelse
6. Forced labour prisoners
Name:
Turtinen /dömd under namn av Alexander Järvinen/, Bernhard Engelbrekt
Birth date: 1900-05-21
Birth place: Dragfjärd
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1900-05-21
Birth place: Dragfjärd
Prison: Långholmens centralfängelse
7. Forced labour prisoners
Name:
Tolonen- Nilonpoika, Karl Johan
Birth date: 1904-07-27
Birth place: Övertorneå
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1904-07-27
Birth place: Övertorneå
Prison: Härnösands centralfängelse
7. Forced labour prisoners
Name:
Tolonen- Nilonpoika, Karl Johan
Birth date: 1904-07-27
Birth place: Övertorneå
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1904-07-27
Birth place: Övertorneå
Prison: Härnösands centralfängelse
8. Forced labour prisoners
Name:
Tolonen, Karl Johan Niilonpoika
Birth date: 1904-06-23
Birth place: Haparanda
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1904-06-23
Birth place: Haparanda
Prison: Härnösands centralfängelse
8. Forced labour prisoners
Name:
Tolonen, Karl Johan Niilonpoika
Birth date: 1904-06-23
Birth place: Haparanda
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1904-06-23
Birth place: Haparanda
Prison: Härnösands centralfängelse
9. Forced labour prisoners
Name:
Söderman, Valter Ferdinand
Birth date: 1904-10-26
Birth place: Uleåborg
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1904-10-26
Birth place: Uleåborg
Prison: Långholmens centralfängelse
9. Forced labour prisoners
Name:
Söderman, Valter Ferdinand
Birth date: 1904-10-26
Birth place: Uleåborg
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1904-10-26
Birth place: Uleåborg
Prison: Långholmens centralfängelse
10. Forced labour prisoners
Name:
Södergård, Johan Henrik
Birth date: 1855
Birth place: Mustasaari
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1855
Birth place: Mustasaari
Prison: Långholmens centralfängelse
10. Forced labour prisoners
Name:
Södergård, Johan Henrik
Birth date: 1855
Birth place: Mustasaari
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1855
Birth place: Mustasaari
Prison: Långholmens centralfängelse
11. Vagrants in Karlstad
Name:
Säfvendal, Johan Axel
Birth date: 1848-11-17
Offence: 1885-12-10 lösdriveri, bettlande, fylleri. 1889-02-26 bettlande.
Birth date: 1848-11-17
Offence: 1885-12-10 lösdriveri, bettlande, fylleri. 1889-02-26 bettlande.
11. Vagrants in Karlstad
Name:
Säfvendal, Johan Axel
Birth date: 1848-11-17
Offence: 1885-12-10 lösdriveri, bettlande, fylleri. 1889-02-26 bettlande.
Birth date: 1848-11-17
Offence: 1885-12-10 lösdriveri, bettlande, fylleri. 1889-02-26 bettlande.
12. Forced labour prisoners
12. Forced labour prisoners
13. Forced labour prisoners
13. Forced labour prisoners
14. Forced labour prisoners
Name:
Sinkkonen, Olli Ollinpoika
Birth date: 1888-03-17
Birth place: Parikkala, Viborgs län
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1888-03-17
Birth place: Parikkala, Viborgs län
Prison: Långholmens centralfängelse
14. Forced labour prisoners
Name:
Sinkkonen, Olli Ollinpoika
Birth date: 1888-03-17
Birth place: Parikkala, Viborgs län
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1888-03-17
Birth place: Parikkala, Viborgs län
Prison: Långholmens centralfängelse
15. Forced labour prisoners
Name:
Silman, Henrik Wilhelm
Birth date: 1864-02-01
Birth place: Helsingfors
Prison: Nyköpings länscellfängelse
Birth date: 1864-02-01
Birth place: Helsingfors
Prison: Nyköpings länscellfängelse
15. Forced labour prisoners
Name:
Silman, Henrik Wilhelm
Birth date: 1864-02-01
Birth place: Helsingfors
Prison: Nyköpings länscellfängelse
Birth date: 1864-02-01
Birth place: Helsingfors
Prison: Nyköpings länscellfängelse
16. Forced labour prisoners
Name:
Santi Petra Bertini, Ettore Alexander Francisco
Birth date: 1896-08-17
Birth place: Riga
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1896-08-17
Birth place: Riga
Prison: Härlanda centralfängelse
16. Forced labour prisoners
Name:
Santi Petra Bertini, Ettore Alexander Francisco
Birth date: 1896-08-17
Birth place: Riga
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1896-08-17
Birth place: Riga
Prison: Härlanda centralfängelse
17. Forced labour prisoners
Name:
Salomonsson Wiida, Salomon
Birth date: 1859-01-18
Birth place: Karungi kyrkoby
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1859-01-18
Birth place: Karungi kyrkoby
Prison: Långholmens centralfängelse
17. Forced labour prisoners
Name:
Salomonsson Wiida, Salomon
Birth date: 1859-01-18
Birth place: Karungi kyrkoby
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1859-01-18
Birth place: Karungi kyrkoby
Prison: Långholmens centralfängelse
18. Forced labour prisoners
Name:
Rönnholm, Karl Adolf
Birth date: 1888-05-23
Birth place: Stugsunds förs.
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1888-05-23
Birth place: Stugsunds förs.
Prison: Långholmens centralfängelse
18. Forced labour prisoners
Name:
Rönnholm, Karl Adolf
Birth date: 1888-05-23
Birth place: Stugsunds förs.
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1888-05-23
Birth place: Stugsunds förs.
Prison: Långholmens centralfängelse
19. Forced labour prisoners
Name:
Rönnblad, Helge Severius
Birth date: 1909-07-19
Birth place: Ekenäs
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1909-07-19
Birth place: Ekenäs
Prison: Härnösands centralfängelse
19. Forced labour prisoners
Name:
Rönnblad, Helge Severius
Birth date: 1909-07-19
Birth place: Ekenäs
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1909-07-19
Birth place: Ekenäs
Prison: Härnösands centralfängelse
20. Forced labour prisoners
Name:
Ridén, Alex
Birth date: 1884-10-14
Birth place: Hälsingfors
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1884-10-14
Birth place: Hälsingfors
Prison: Långholmens centralfängelse
20. Forced labour prisoners
Name:
Ridén, Alex
Birth date: 1884-10-14
Birth place: Hälsingfors
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1884-10-14
Birth place: Hälsingfors
Prison: Långholmens centralfängelse
21. Forced labour prisoners
Name:
Poti (Viktorinpoika), Väinö Ilmari
Birth date: 1909-03-18
Birth place: Aulainen
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1909-03-18
Birth place: Aulainen
Prison: Långholmens centralfängelse
21. Forced labour prisoners
Name:
Poti (Viktorinpoika), Väinö Ilmari
Birth date: 1909-03-18
Birth place: Aulainen
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1909-03-18
Birth place: Aulainen
Prison: Långholmens centralfängelse
22. Forced labour prisoners
22. Forced labour prisoners
23. Forced labour prisoners
Name:
Paakkolanvaara, Addi Anders Erland Hannunpoika
Birth date: 1907-05-05
Birth place: Kemi landsförsamling
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1907-05-05
Birth place: Kemi landsförsamling
Prison: Härnösands centralfängelse
23. Forced labour prisoners
Name:
Paakkolanvaara, Addi Anders Erland Hannunpoika
Birth date: 1907-05-05
Birth place: Kemi landsförsamling
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1907-05-05
Birth place: Kemi landsförsamling
Prison: Härnösands centralfängelse
24. Forced labour prisoners
Name:
Otonpoika Kinnunen, Veikko
Birth date: 1907-04-11
Birth place: Viitasaari
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1907-04-11
Birth place: Viitasaari
Prison: Långholmens centralfängelse
24. Forced labour prisoners
Name:
Otonpoika Kinnunen, Veikko
Birth date: 1907-04-11
Birth place: Viitasaari
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1907-04-11
Birth place: Viitasaari
Prison: Långholmens centralfängelse
25. Forced labour prisoners
Name:
Oskarsson Åkerström, Oskar
Birth date: 1889-01-27
Birth place: Valkeala församling
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1889-01-27
Birth place: Valkeala församling
Prison: Långholmens centralfängelse
25. Forced labour prisoners
Name:
Oskarsson Åkerström, Oskar
Birth date: 1889-01-27
Birth place: Valkeala församling
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1889-01-27
Birth place: Valkeala församling
Prison: Långholmens centralfängelse
26. Forced labour prisoners
26. Forced labour prisoners
27. Forced labour prisoners
Name:
Mäkelä, Nikolai Anshelm
Birth date: 1889-05-18
Birth place: Pöytya Åbo län
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1889-05-18
Birth place: Pöytya Åbo län
Prison: Härnösands centralfängelse
27. Forced labour prisoners
Name:
Mäkelä, Nikolai Anshelm
Birth date: 1889-05-18
Birth place: Pöytya Åbo län
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1889-05-18
Birth place: Pöytya Åbo län
Prison: Härnösands centralfängelse
28. Forced labour prisoners
Name:
Myntti, Tomas
Birth date: 1863-11-05
Birth place: Lillkurö församling Vasa län
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1863-11-05
Birth place: Lillkurö församling Vasa län
Prison: Långholmens centralfängelse
28. Forced labour prisoners
Name:
Myntti, Tomas
Birth date: 1863-11-05
Birth place: Lillkurö församling Vasa län
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1863-11-05
Birth place: Lillkurö församling Vasa län
Prison: Långholmens centralfängelse
29. Forced labour prisoners
Name:
Mattsson Klärck, Simon
Birth date: 1873-01-23
Birth place: Vörå
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1873-01-23
Birth place: Vörå
Prison: Långholmens centralfängelse
29. Forced labour prisoners
Name:
Mattsson Klärck, Simon
Birth date: 1873-01-23
Birth place: Vörå
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1873-01-23
Birth place: Vörå
Prison: Långholmens centralfängelse
30. Forced labour prisoners
Name:
Mattsson Kanniainen, Johan
Birth date: 1850-03-31
Birth place: Karungi
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1850-03-31
Birth place: Karungi
Prison: Långholmens straffängelse
30. Forced labour prisoners
Name:
Mattsson Kanniainen, Johan
Birth date: 1850-03-31
Birth place: Karungi
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1850-03-31
Birth place: Karungi
Prison: Långholmens straffängelse
31. Forced labour prisoners
Name:
Mattsson Hyvönen, Adam
Birth date: 1881-01-25
Birth place: Pippala
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1881-01-25
Birth place: Pippala
Prison: Långholmens centralfängelse
31. Forced labour prisoners
Name:
Mattsson Hyvönen, Adam
Birth date: 1881-01-25
Birth place: Pippala
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1881-01-25
Birth place: Pippala
Prison: Långholmens centralfängelse
32. Forced labour prisoners
Name:
Mariasson Öster, Johan
Birth date: 1860-02-27
Birth place: Ilmajoki
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1860-02-27
Birth place: Ilmajoki
Prison: Långholmens centralfängelse
32. Forced labour prisoners
Name:
Mariasson Öster, Johan
Birth date: 1860-02-27
Birth place: Ilmajoki
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1860-02-27
Birth place: Ilmajoki
Prison: Långholmens centralfängelse
33. Forced labour prisoners
Name:
Lääti, Einar Waldemar Tobias
Birth date: 1895-06-09
Birth place: Kymene
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1895-06-09
Birth place: Kymene
Prison: Härlanda centralfängelse
33. Forced labour prisoners
Name:
Lääti, Einar Waldemar Tobias
Birth date: 1895-06-09
Birth place: Kymene
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1895-06-09
Birth place: Kymene
Prison: Härlanda centralfängelse
34. Forced labour prisoners
Name:
Lintukivi, Elis August
Birth date: 1894-01-16
Birth place: Akaa
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1894-01-16
Birth place: Akaa
Prison: Härlanda centralfängelse
34. Forced labour prisoners
Name:
Lintukivi, Elis August
Birth date: 1894-01-16
Birth place: Akaa
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1894-01-16
Birth place: Akaa
Prison: Härlanda centralfängelse
35. Forced labour prisoners
35. Forced labour prisoners
36. Forced labour prisoners
Name:
Lampinen, August
Birth date: 1888-06-10
Birth place: Antola
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1888-06-10
Birth place: Antola
Prison: Härnösands centralfängelse
36. Forced labour prisoners
Name:
Lampinen, August
Birth date: 1888-06-10
Birth place: Antola
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1888-06-10
Birth place: Antola
Prison: Härnösands centralfängelse
37. Forced labour prisoners
Name:
Kuusisto, Johan Arvid
Birth date: 1885-06-27
Birth place: Björneborg
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1885-06-27
Birth place: Björneborg
Prison: Långholmens centralfängelse
37. Forced labour prisoners
Name:
Kuusisto, Johan Arvid
Birth date: 1885-06-27
Birth place: Björneborg
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1885-06-27
Birth place: Björneborg
Prison: Långholmens centralfängelse
38. Forced labour prisoners
Name:
Kuusisto, Frans Viktor Fredrik
Birth date: 1882-07-31
Birth place: Björneborg
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1882-07-31
Birth place: Björneborg
Prison: Långholmens centralfängelse
38. Forced labour prisoners
Name:
Kuusisto, Frans Viktor Fredrik
Birth date: 1882-07-31
Birth place: Björneborg
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1882-07-31
Birth place: Björneborg
Prison: Långholmens centralfängelse
39. Forced labour prisoners
Name:
Koivumäki, Sulo Ilmari Juhanpoika
Birth date: 1905-02-12
Birth place: Kalvola församling
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1905-02-12
Birth place: Kalvola församling
Prison: Långholmens centralfängelse
39. Forced labour prisoners
Name:
Koivumäki, Sulo Ilmari Juhanpoika
Birth date: 1905-02-12
Birth place: Kalvola församling
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1905-02-12
Birth place: Kalvola församling
Prison: Långholmens centralfängelse
40. Forced labour prisoners
Name:
Koivumäki, Sulo Ilmari
Birth date: 1905-02-12
Birth place: Kaluola förs.
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1905-02-12
Birth place: Kaluola förs.
Prison: Härnösands centralfängelse
40. Forced labour prisoners
Name:
Koivumäki, Sulo Ilmari
Birth date: 1905-02-12
Birth place: Kaluola förs.
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1905-02-12
Birth place: Kaluola förs.
Prison: Härnösands centralfängelse
41. Forced labour prisoners
Name:
Koivula, Vilho
Birth date: 1887-01-02
Birth place: Idensalmi
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1887-01-02
Birth place: Idensalmi
Prison: Långholmens centralfängelse
41. Forced labour prisoners
Name:
Koivula, Vilho
Birth date: 1887-01-02
Birth place: Idensalmi
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1887-01-02
Birth place: Idensalmi
Prison: Långholmens centralfängelse
42. Forced labour prisoners
Name:
Karolinasson Ragvals, Johannes
Birth date: 1885-04-24
Birth place: Övermark
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1885-04-24
Birth place: Övermark
Prison: Härnösands centralfängelse
42. Forced labour prisoners
Name:
Karolinasson Ragvals, Johannes
Birth date: 1885-04-24
Birth place: Övermark
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1885-04-24
Birth place: Övermark
Prison: Härnösands centralfängelse
43. Forced labour prisoners
Name:
Junnila eller Ukko, Rafael
Birth date: 1847-05-31
Birth place: Storfurstendömet
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1847-05-31
Birth place: Storfurstendömet
Prison: Långholmens straffängelse
43. Forced labour prisoners
Name:
Junnila eller Ukko, Rafael
Birth date: 1847-05-31
Birth place: Storfurstendömet
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1847-05-31
Birth place: Storfurstendömet
Prison: Långholmens straffängelse
44. Forced labour prisoners
Name:
Jungmarker (Hultin), Sture Arvid
Birth date: 1900-02-25
Birth place: Helsingfors
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1900-02-25
Birth place: Helsingfors
Prison: Långholmens centralfängelse
44. Forced labour prisoners
Name:
Jungmarker (Hultin), Sture Arvid
Birth date: 1900-02-25
Birth place: Helsingfors
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1900-02-25
Birth place: Helsingfors
Prison: Långholmens centralfängelse
45. Forced labour prisoners
Name:
Josefsson Uppgård, Hans Henrik
Birth date: 1865-12-24
Birth place: Närpes Vasa län
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1865-12-24
Birth place: Närpes Vasa län
Prison: Långholmens centralfängelse
45. Forced labour prisoners
Name:
Josefsson Uppgård, Hans Henrik
Birth date: 1865-12-24
Birth place: Närpes Vasa län
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1865-12-24
Birth place: Närpes Vasa län
Prison: Långholmens centralfängelse
46. Forced labour prisoners
Name:
Josefsson Lassfolk Nyqvist Fock, Carl Petter
Birth date: 1849-12-25
Birth place: Närpes
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1849-12-25
Birth place: Närpes
Prison: Långholmens centralfängelse
46. Forced labour prisoners
Name:
Josefsson Lassfolk Nyqvist Fock, Carl Petter
Birth date: 1849-12-25
Birth place: Närpes
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1849-12-25
Birth place: Närpes
Prison: Långholmens centralfängelse
47. Forced labour prisoners
Name:
Jonasson Smed, Johan Fritiof
Birth date: 1886-08-01
Birth place: Mustasarri
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1886-08-01
Birth place: Mustasarri
Prison: Härnösands centralfängelse
47. Forced labour prisoners
Name:
Jonasson Smed, Johan Fritiof
Birth date: 1886-08-01
Birth place: Mustasarri
Prison: Härnösands centralfängelse
Birth date: 1886-08-01
Birth place: Mustasarri
Prison: Härnösands centralfängelse
48. Forced labour prisoners
Name:
Johansson Wellberg, Zacharias
Birth date: 1860-11-14
Birth place: Tyrnävä
Prison: Nya Varvets straffängelse
Birth date: 1860-11-14
Birth place: Tyrnävä
Prison: Nya Varvets straffängelse
48. Forced labour prisoners
Name:
Johansson Wellberg, Zacharias
Birth date: 1860-11-14
Birth place: Tyrnävä
Prison: Nya Varvets straffängelse
Birth date: 1860-11-14
Birth place: Tyrnävä
Prison: Nya Varvets straffängelse
49. Forced labour prisoners
Name:
Johansson, Thor Sigurd
Birth date: 1885-03-30
Birth place: Åbo
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1885-03-30
Birth place: Åbo
Prison: Långholmens centralfängelse
49. Forced labour prisoners
Name:
Johansson, Thor Sigurd
Birth date: 1885-03-30
Birth place: Åbo
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1885-03-30
Birth place: Åbo
Prison: Långholmens centralfängelse
50. Forced labour prisoners
Name:
Johansson Sten, Johan Erik
Birth date: 1836-06-11
Birth place: Vasa län Finland
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1836-06-11
Birth place: Vasa län Finland
Prison: Långholmens straffängelse
50. Forced labour prisoners
Name:
Johansson Sten, Johan Erik
Birth date: 1836-06-11
Birth place: Vasa län Finland
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1836-06-11
Birth place: Vasa län Finland
Prison: Långholmens straffängelse
- 1
- 2
- 1
- 2