Torsdagen den 29 februari, klockan 16.30–22.00, pågår underhållsarbete på webbplatsen. Arbetet påverkar såväl webb som bildvisningen och vi ber om överseende för de störningar som kan uppkomma till följd av detta arbete.

bild
Volym

[Korrespondens]

JOEL OLSSON GARPES ARKIV

Grunddata

ReferenskodSE/U006/VSA_219-1/A 1/9
Länk till postenhttps://sok.riksarkivet.se/arkiv/tyZAfxaen2BUR4mXHZoZC6
ExtraID9
Datering
18891945(Tidsomfång)
ArkivinstitutionVästerås stadsarkiv

Innehåll

Allmän anmärkningDetaljerad brevskrivarförteckning till volymerna 1-7 med namn, yrke/civilstånd, adress, årtal samt datum
finns på papper i denna volym samt i förteckningspärmen.
Adamsson, Johan Viktor 1920
Adamson Sigfrid 1920
Ahlgren J W 1900, 1910
Ahlström Hedda 1912
Almqvist Gustaf 1936
Almqvist Laurentius 1894
Almqvist Mimmy 1891
Andersson Ada 1896
Andersson Amada Maria 1905, 1906
Andersson Andreas 1901
Andersson Anna 1919
Andersson Edla 1896
Andersson Erik 1891
Andersson Gustaf 1913, 1915, 1916, 1917
Andersson Göta 1914
Andersson Helena 1902
Andersson Henrik 1914
Andersson L E 1909
Andersson M I 1901
Andersson Malin f Theorell 1914
Andersson Maria 1891, 1893
Andersson Mathilde 1891
Andersson T K 1912, 1917
Andersson Wilhelmina 1916
Andersson-Rosenlund A P 1905
Andrén Bertel 1907, 1914
Andrén Ivar 1916
Arosbröderna förening 1912, 1919, 1920
Arosenius D B 1893
Arosenius Maria 1902
Arvedson Helge 1913
Assarsson Gerda 1902
Avesta Folkbank 1898
Bankaktiebolaget Stockholm-Öfre Norrland 19-7,
Bellander Per Gösta 1919
Berg Vollrath 1909
Berge Nils 1915
Bergquist Erik 1905
Beskow Emanuell 1919
Bestyrelsen för beredande av tionde svenska seminarieläraremötet 1917
Billing Einar 1901, 1909
Bister Carl 1902
Biörck C E 1916
Björge Gudrun 1912
Björkholm Johan 1894
Björklind Oscar 1907
Björklund Augusta 1899
Blom Lars 1915
Blomstrand Hilma 1901, 1907
Bodin & Comp. 1903
Boëthius Axel 1914, 1929
Boëthius Gerda 1945
Borelius Aron 1908, 1915
Borelius Carl Aron 1901-1915, 1918-1919
(Borelius) Erik 1908 Se Darle
Borelius Fredrik 1905
Borgerliga Valmansförbundet 1915, 1916
Borglund Anna-Greta 1919, 1925
Brandt E G C 1915, 1916
Broberg Fredrik 1900
Broberg Johan Erik 1908, 1914, 1915
Brodin Carl 1908
Broman David 1903, 1909, 1914
Brounéus T 1916, 1917
Brundin C C 1904, 1905
Brundin Carolina 1901, 1905
Brundin Gunnar 1913
Brunskog A 1914
Byman J V 1903
Bäckström A G 1919, 1920
Carlbäck John 1902, 1903
Carlson A V 1919
Carrl Carl Fabian 1905
Cato C J 1898, 1899
Cederwall C P 1902
Centralbyrån för populärvetenskapliga föreläsningar 1902
Clason Fredrik 1896
Dahl A J 1916
Dalarnes Blåbandsförbund 1906
Dalarnes Distriktsråd av IOGT 1906
Dalarnas Hembygdsförbund 1915
Dalqvist August 1907, 1908, 1912
Dalström Edvin 1916
Danielsson Hans 1907
Darle Erik 1908
Diakonistyrelsen 1916
Dofsén Nils 1910, 1915, 1916, 1918, 1920
Drakenberg Sigrid 1901
Ekblom Nils 1920
Ekman J A 1900
Ekman K J 1920
Ekstrand Samuel 1919
Ekström Gunnar 1902, 1913, 1915, 1916, 1920
Elfving Sven 1903, 1915
Enblom Axel R 1904
Eneroth Harald 1904
Engberg Emil 1901
Engborg August 1907, 1917
Engborg Emanuel 1920
Engelmark Frans Gustaf 1912
Engman Kristina 1904
Engström Hanna 1892-1894, 1896-1904, 1909-1912, 1917, 1919
Engvall Einar 1919
Engwall Ernst 1915
Enhörning Edla 1914
Enhörning Georg 1914, 1916
Enhörning Henrik 1914
Enhörning Magnus 1909, 1912, 1913, 1914, 1920
Eriksson Alfred 1900-1905
Ericsson C 1909
Ericsson Eric 1904-1906, 1916
Eriksson Erik 1903
Ericsson Erica 1906, 1915
Ericson Hedvig 1917
Eriksson J 1897
Eriksson K E 1911
Ericson Sigrid 1919
Erkers-Karin Danielsdotter 1908
Erkers-Margita Danielsdotter 1901
Erlanson J 1901
Evangeliskt Veckoblad 1915, 1920
Fahlcrantz Carl Wilhelm 1912
Fahlcrantz Maria 1914
Fahlström Ludvig 1910
Falk Axel Leonard 1910, 1915, 1919
Falk Harald 1915, 1916
Falk Ida 1915
Falkenberg Fredrik 1910
Fant Fredrik 1900
Flodström C O 1905
Forsberg Anna 1911
Forsberg Nils 1904, 1906, 1915, 1919
Forsman Eugéne 1904
Forssberg W Albert 1907
Forssell August 1894
Forsslund Frans 1913
Frölund E G 1901
Fröman Albert 1900
Francke S P 1904, 1905
Franzén J A 1915
Fåhraeus Fredrik 1916, 1920
Färdigsson A 1911
Föreningsbanken Uppsala 1901, 1902
Gabrielsson Samuel 1907, 1909, 1912, 1920
Gammal-Svenskbyinsamlingen Stockholm 1919
Garfvé Axel 1907, 1909, 1913
Garpe Alfred Olsson 1889, 1892, 1893, 1896-1917, 1919
Garpe Oscar Olsson 1889-1891, 1896-1920
Garpe Stina Greta Olsson 1889-1893, 1896-1912, 1914-1921
Gezelius Greta 1902
Gezelius Lars O:n 1902, 1903
Gillén Halvar 1903, 1904, 1907
Gleerup Kämpe 1897, 1898, 1899, 1902, 1903, 1904, 1909, 1910, 1918
Grafström & Co AB Hilding maskinfirma 1920
Granberg Nils 1907
Graumann G juvelerarfirma 1903
Grimberg Carl 1913, 1914
Gustafsson Axel 1904
Gustafsson Gustaf 1913
Gustafson Hilda 1906
Gustafson K A 1906
Gustafson & Ljungqvist 1915
Hagberg Louise 1914
Haglund Anton 1910
Haglund Matts 1920
Hagström A O 1901, 1904
Hallström Emma 1915
Hammargren Solon 1905-1907
Hammarlund Emil 1904
Hammer A W 1919
Hansen Martin 1899
Hansson Erik 1906, 1915
Hanson V 1919
Hasselkvist L F 1915
Heap-Åberg Augusta 1896, 1897
Hedberg Gabriel 1909, 1911, 1913
Hedberg Hildegard 1900, 1903
Hedberg Mattis Elisabeth 1916
Hedemora Sparbank 1898, 1902, 1903
Hedenfeldt Axel 1908
Hedin A J 1908
Hedvall Erik 1902, 1905, 1907, 1909, 1910, 1914, 1915
Helling August Severin 1902
Hellman Carl Johan 1916
Hellsten Carl Gustaf 1915
Hellström A G 1908, 1909
Helsing Nils 1908
Henriks P 1914, 1915
Herlenius Emil 1911
Hillerström Erik 1912, 1913, 1914
Hollner Lars 1913, 1915-1920
Holm Asta 1918
Holmgren Erik 1916
Hoof Karl 1898, 1899
Hult Karl 1908, 1914, 1916, 1917, 1919
Humble G V 1916
Hwasser Anna 1911
Hwasser Eva g Garpe 1900-1902
Hwasser Hjalmar 1899, 1900, 1902, 1903, 1905-1907, 1909-1915, 1917, 1919
Hwasser Julia 1901-1904, 1907
Hwasser Richard 1897, 1900, 1901, 1903, 1904
Hwasser Samuel 1905, 1913, 1917
Hårleman Frida f Lydecker 1916, 1918
Hårleman Paco 1906, 1908
Hägg Jenny 1902
Höglund Hanna 1903, 1904
Ihrmark Axel 1891, 1892, 1896-1907, 1909-1912, 1914-1915, 1919-1920
Ihrmark Sigrid 1901, 1903, 1905
Ilbäck Anders A:son 1910
Inander L J 1902, 1904
Isacsson Ida 1901, 1906
Israelsson Brita 1908
Israelsson Olof 1904
Jakobsson A 1909
Jakobsson Anna Karin 1894, 1897, 1898
Jakobsson Axel 1901, 1904
Jakobsson Eric 1916
Jakobsson Ernst 1901, 1906, 1907
Jakobsson Hildur 1902
Jakobsson Johan 1898, 1901, 1902
Jacobson Karl 1915
Jakobsson Maria 1900, 1903
Jacobsson Olof 1918
Jansson A 1899
Jansson Anders 1908, 1917, 1919
Jansson Folke 1909, 1910
Jansson L F 1910
Johansson A 1903
Johansson Albert 1898
Johansson Albertina 1898, 1899, 1905, 1909, 1912, 1913, 1915, 1920
Johansson Anna Christina 1901
Johansson August 1897, 1898, 1902, 1904, 1905
Johansson Axel 1894
Johansson Carl Fredrik 1889
Johansson Carolina 1900, 1905
Johansson Johannes 1905, 1907, 1915
Johansson P J 1900, 1901, 1903, 1904, 1909, 1910, 1914
Jägerskiöld L A 1903
Järna Skyttegille 1907
Kallin Hedvig 1919
Kallin Lilly 1915, 1916, 1917, 1918
Kallin Maria 1902, 1904, 1905, 1912, 1915, 1917, 1921
Kallin O F 1898
Kallstenius Gottfrid 1920
Karlquist K E 1907
Karlsson Ester 1917
Karlsson Gustaf 1893, 1904
Karlsson Victor 1913
Kjellberg Ingrid 1901, 1902, 1903
Kjellin A W 1918
Kjellmark Knut 1914
Kjellström Nathanael 1916
Kling Olga 1919
Kock Petrus 1903
Kolmodin Adolv 1896
Kopparbergs Enskilda Bank 1899, 1902, 1903
Kopparbergs Läns Sparbank 1904
Kron Rune 1897
Kronholm C 1908
Kuylenstierna G V G 1919
Kyrkobröderna i Västerås 1920
Källström Anders 1907, 1914
Lagergren Sophia 1905
Lagerstedt Oscar 1902
Larsson Anna 1901
Larsson David 1915, 1916
Larsson D jun. 1905
Larsson F O 1898
Larsson Hedvig 1915
Larsson Henrik 1919
Larsson Klara 1901
Larsson Sara Matilda 1908
Larsson Ture 1896
Laurell Elias 1901, 1902, 1903, 1906
Leksands Sparbank 1904
Leksell L J Z 1906, 1907
Leksell Ruth 1916
Lewander Ch. 1912
Lidman Axel 1917
Lilja Hjalmar 1908
Lind August 1902, 1903, 1904
Lindh Rudolf 1916
Lindahl Anders 1893
Lindberg Ludvig 1907
Lindblom Petrus 1907
Lindeberg Giovanni 1913
Lindén Efraim 1929
Lindhult Niclas 1895
Lindman V E 1902
Lindqvist Fredr Vilhelm 1912, 1915, 1916
Lindqvist Frida 1897, 1898, 1899, 1900, 1901, 1902, 1903
Lindqvist Gustaf 1897, 1898, 1903, 1905
Lorents Yngve 1919 - se även Petersson
Ludwig Mary 1914
Lundholm C A V 1904, 1905
Lundin John 1901
Lundquist Gustaf 1902
Lundqvist M 1912
Lundström David 1911, 1914
Lunell Lars 1905, 1911, 1914
Lutteman Axel 1914, 1915, 1916
Lüders Simon 1910
Löf Karin 1908
Lönnerblad J V 1915
Lövgren Nils 1903, 1904, 1907, 1910, 1914, 1916, 1919
Magnéli M 1913
Magnevill Anders 1905, 1908, 1910, 1911, 1912, 1914
Malmér Gustaf 1919
Masreliez Karl 1901
Mattsson K M 1909, 1913
Matsson O F 1916
Mattsson Ruben 1905
Mattsson S P 1907, 1915, 1916, 1917
Mebius Valde 1902, 1903
Medén Per 1915
Melander John 1914, 1915
Meurling Erik 1910
Meyer Gustaf 1902
Meyerson Alfred 1912
Moberg Gustaf 1916, 1917, 1918, 1919
Montan Pehr Ferd. 1911
Montelius Anders 1904, 1907
Mora Tidning 1903
Munters Isac Andersson 1908
Målar Brita Andersdotter 1902
Möller Carl Johan 1914
Nennes Otto 1903, 1905,1908, 1911
Nettelbladt Ebba 1902
Nilsson Andreas 1899, 1900, 1903, 1904, 1905
Nilsson Axel 1904
Nilsson Lars 1901, 1902
Nilsson P F 1898
Nilsson-Hiort Gustaf 1905
Nordberg Fritiof 1920
Nordblad Carl 1896, 1897, 1898, 1899, 1902, 1903
Nordblad Elias 1915, 1916, 1917
Nordell Matts 1894, 1896, 1897, 1898, 1900, 1901, 1902, 1903, 1904, 1905, 1909, 1910, 1914
Nordenblad Ludvig 1905, 1908, 1912, 1915, 1920
Nordengren Alma 1916
Nordin Richard 1896
Nordqvist Carl 1905
Nordqvist Per 1905
Nordström Ernst 1905
Nordvall Fr. 1906
Norelius Vilhelm 1904, 1905
Norén A G Eriksson 1898
Norin Olof 1908
Norman Erik August 1897, 1900
Norström Anna 1917
Norström Olof 1905, 1916, 1917, 1918
Nyberg Emanuel 1908
Nylin Emanuel 1890, 1891, 1897, 1899-1905, 1907, 1909, 1911, 1914
Nylin Klara 1897
Nylund David F 1903, 1905
Nyman E 1905
Nyman Erik Gustaf 1916
Nyman G H 1920
Nyrén Karl Gustaf 1916, 1917
Nystedt Olle 1919
Nyström Carl 1912, 1914, 1915, 1919
Olsson Anders 1889, 1890, 1891
Olsson C J 1901, 1915, 1917
Olsson Hildur 1905
Olsson J A 1907
Olsson J A 1911
Olsson Karin 1915
Olsson M Olof 1902
Olsson Stina 1905, 1908
Ohlson Viktor 1918
Pedagogiska sällskapet 1916
Pers Anders 1920
Pehrsson Axel 1903
Persson Jakob 1904
Persson Per 1893, 1899, 1912
Pehrsson Per 1920
Petersson Anna 1901, 1915
Pettersson Carl Fr. 1910, 1911
Peterson Henrik 1898, 1900, 1905
Pettersson J A 1906, 1907
Pettersson Johanna 1906
Petersson John A 1897, 1899
Petersson Kerstin 1901, 1918
Pettersson L P 1897
Petersson Lorens 1900-1910, 1912-1916, 1918, 1920, 1921
Pettersson P 1903, 1904
Pettersson Petrus 1907, 1910, 1915, 1916
Petersson Sigurd 1901
Petersson Yngve 1901
Piscator Olof A:son 1902
Plantin Susan 1914
Plantin Åke 1914
Preice C Th. 1897, 1899, 1900
Prästerskapets Änke- och Pupillkassa 1915
Qvarfott C G 1901
Quennerstedt 1898, 1899
Ramström P E 1919
Rehnberg Hugo 1900
Rejmer Karl Aug. 1904, 1905, 1906
Renström Olov August 1905
Reuterskiöld Carl Axel 1893
Reuterskiöld Edgar 1901
Ringselle Alfred 1905
Ringselle Ida 1898, 1899, 1900, 1905
Rodin C A 1912
Rodin Lydia 1912
Romson Janne 1897, 1898
Rosander Erik Harald 1917, 1919
Rosell Fredrik 1919
Rosenberg Frans 1919
Rydin Conrad 1897
Röda Korset 1916
Rönnstedt E 1913
Rönquist Axel 1896
Sahlin Enar 1903
Sala Maskinfabriks AB 1894
Salwén A E 1900
Samuelsson Johan 1897
Sandberg Frans Oskar Reinhold 1907, 1908, 1910
Sander Matilda 1913
Sapira Isak 1907
Schönning Hanna 1902
Segelberg Torsten 1903
Segerbrand Mina 1893
Segerbrand Thore 1893
Sehman Axel 1910, 1913, 1915, 1917, 1918
Sehman Hedvig 1919
Seth Greta 1914
Seth Margit 1914
Sidfeldt L O 1899
Sjöblom Karl 1903, 1904
Sjödahl G 1902
Sjödin Sven G 1907
Skoglund Hildegard f Aspling 1915, 1916
Skoglund Johannes 1913, 1920
Skoglund K G 1903, 1904, 1907
Skoglund Per 1909
Skoglund Sven Gustaf 1907
Skola och samhälle 1919
Smed Axel 1914, 1915, 1917
Smedberg Hilmer 1906, 1907, 1915, 1918
Smerling Elisabet 1914
Sparre G A 1901
Sperrings Erik Olsson 1915
Sperrings Maria Olsson 1889, 1891, 1894, 1897-1899, 1901-1910, 1918
Sperring Alfons 1914-1917, 1927
Sporre Lina 1902
Stadius Uno 1902
Stake Judit 1904, 1908
Statens anstalt för pensionering av folkskollärare m fl 1921
Statens Folkskolinspektörers Förbund 1920
Sten A 1917, 1918
Stenberg Emerik 1901, 1903, 1907
Sternemann Georg 1915
Stjernlöv Inez 1909
Strömberg Alfred Maur. 1916, 1917
Sundberg Axel 1910
Sundberg Evald 1910, 1915
Sundblad Fredrik 1906, 1907
Sundqvist Emil 1893, 1894, 1897, 1902, 1903
Sundström Erik 1901
Svensén Emil 1902
Svenska Namnregistret 1916, 1920
Svenska nationalföreningen mot tuberkulos 1918
Svensson Anders 1914
Swensson Carl August 1916
Sveriges Kyrkor 1913
Sällskapet för främjande av kyrklig själavård 1902, 1903, 1916
Söderberg Greta 1910, 1911, 1912
Söderberg Sigrid f Hwasser 1902, 1912, 1919
Söderlund Maria f Aspling 1903, 1904
Söderström Carl Wilhelm 1897, 1902, 1907
Sörman Gustaf 1904
Tenger Ingeborg 1902
Tengman G H 1916
Theorell Margit 1914
Thomée E Alarik 1900, 1901
Thomsson O 1903
Thorbjörnson Hedvig 1913
Thorell Axel 1905
Thunberg J August 1904, 1905, 1914
Thune Bror Fr. N:son 1914, 1919
Thysell Sam. 1914, 1915
Thörnblad Eva 1914
Tideström Hjalmar 1919
Timm Uno 1904, 1907, 1917
Tjörner O 1906
Tomos Erik Eriksson 1909, 1912
Trogen Per 1916
Trotzig Karl 1910
Törner Albert 1889, 1891, 1894, 1898, 1900, 1901, 1902
Uhlin H 1920
Uhr Valborg 1917
Unga Hjälpares Förbund 1915
Uplands Ensk. Bank 1898, 1915
Upsala Advokatbyrå 1903, 1905
Uppsala Domkapitel 1920
Walin Ingeborg 1914
Walles Jonas 1905
Wallgren Manfred 1903
Wallgren Signe 1903
Wallin Berthold 1903
Wallmo Anna 1900-1902
Wallqvist August 1914, 1919
Watz Anders 1919
Weidenhayn Hedvig 1903
Weidenhayn Per 1903, 1905, 1907, 1910
Vernborg Alfred 1904, 1907
Werner Axel 1916
Westberg Ernst 1904
Westberg Karin 1904, 1905
Westerberg F O 1913
Westling Valter 1910, 1913, 1919
Vestmanlands Läns Tidning 1914
Wetterlund Nils P
Vide Aug. Vilhelm 1905
Wiegandt Anna 1905, 1915, 1919
Vieweg K Vilh. 1891, 1914
Wigardt August 1898, 1910, 1914
Wikström Fredrik 1915, 1916
Wirén August 1897
Wåhlström Carl 1915, 1917
Wålstedt Otto 1903, 1905, 1908
Västerbergslagens Lärare- och Lärarinneförening 1915
Västerås skolråd 1915
Västerås renhållningsverk 1921
Västmanlands-Dala Nation Uppsala 1903, 1906, 1918
Zakrisson L Fr. 1911, 1912
Zeidlitz Matilda 1918
Zeller Arvid 1915
Zetterström O 1907
Åkerhielm G S 1897
Åkerlund Erik 1907
Åkesson Joel 1916, 1918
Åkesson K 1904
Ålund J Alfred 1910
Åmark Mats 1908, 1911
Åström John 1901
Örström Karl 1915, 1916, 1920
Örtenblad Harald 1906, 1907, 1912
Öster Helmer 1901
Österholm Carl Erik 1905, 1908, 1911
Östling Carl 1904
Öström Olof 1904

Kontroll

Skapad2016-12-06 15:51:43
Senast ändrad2024-01-23 09:31:56