För närvarande har vi problem med bildvisningen och beställningar till läsesal, felsökning pågår.
bild
Volym

[Elevtidningar]

Tekniska skolan

Grunddata

ReferenskodSE/RA/420562/F 6/6
Länk till postenhttps://sok.riksarkivet.se/arkiv/evwGnwTvYKz000YA4oiCS2
Datering
19161929(Tidsomfång)
ArkivinstitutionRiksarkivet i Stockholm/Täby (depå: Arninge)

Innehåll

Allmän anmärkning"Portföljen", 1923:
Fotografier på elever i åk. 3:
Alexanderson, Gustav (målare)
Almgren, Sven "Agust" (teckningslärare)
Anker, Anna "Fridolina" (teckningslärarinna)
Berglund, Gustav "Puffen" (arkitekt)
Billström, Märta "Bille" (textil)
Cramér, Kerstin (teckningslärarinna)
Ekbom, Lars, "Lasse" (teckningslärare)
Ekman, Siri "Otto" (trycksaksritare)
Forslund, Folke "Jocke" (målare)
Frykholm, Ebba (textil, fotografi saknas)
Gräson, Stina "Fräson" (trycksaksritare)
Hemmingsson, Greta "Hemming" (teckningslärarinna)
Holmer, Karin "Ulla" (teckningslärarinna)
Jonasson, Hjalmar (teckningslärare)
Larsson-Skylling, Märta "Lasse" (arkitekt)
Lindell, Nils "Kommoden" (arkitekt)
Linder, Tyra (keramiker)
Lundin, Märta "Moder Svea" (textil)
Nilsson, Sten "Nisse" (målare)
Rabén, Alice "Ali" (trycksaksritare)
Rosborg, Karin "Kajsa" (trycksaksritare)
Sahlberg, Majken (trycksaksritare)
Santeson, Lisa "Sante" (trycksaksritare)
Svanström, Per Hilmer "Svansen" (teckningslärare)
Thöldte, Elly (textil)
Widen, Sofia "Soffi" (textil)

Fotografier från spex, i nämnd ordning:
1. Ulla (Karin Holmer), Barbro, Stina (Gräson), Bille (Märta Billström) och Kajsa (Karin Rosborg)
2. Sherlock Holmes och hans betjänt
3. Soffi (Sofia Widen)
4. Kommoden (Nils Lindell) och Robert
5. Börje Larsson och (Gustav) Berglund
6. (Märta) Lundin och August (Sven Almberg)
7. Robert Nilsson
8-9. Nubben och Spiken
10. Barbro
11. (Lisa) Santeson
12. Per Hilmer Svenström
13. Sofia Widen

8 fotografier från utflykt till Drottningholm:
Lindell, Nils
Rabén, Alice (Ali)
Widen, Sofia

Teckningar utförda av:
Alexanderson, Gustav (Alex)
Almberg, Sven
Forslund, Folke
Nilsson, Sten
Svanström, Per Hilmer

"Resultanten" (BYS), 1916 (30-årsjubileum):
Tecknade elevporträtt av G.M, i nämnd ordning (ofullständiga namn):
(Brandel?), Gösta
Carlsén, -
-, Ernst
(Eriksson?), Erik
Finngårdh, -
-, Stellan
Hultman, -
-
-
(Johansson?), Johan
(Johansson?), Gustav
-
Lind, Carl
-
-
-, Nils
-, Gerhard
Ragge (Ragnar Nilsson?)
-
-
-
Persson, -
-, Hugo (kassör)
-
-
-
Wallin (?), Harald
M, G

Text om arkitekt S. Westholm (elev på BYS 1890-93) med bild.

Byggnadsettans elever 1913-1914, i nämnd ordning:
Brandel, Gösta
Carlsén, -
Enberg, -
Eriksson, Erik
Finngårdh, -
Hallström, -
Hultman, -
Jansson, Gurra
Johanson (=), Martin
Johansson, Johan
Johansson, Gustav
Jonsson, -
-, Bernhard
Magnusson, -
Molander, -
Måhl, -
Nilsson, Ragnar
Oscarsson, -
Persson, -
-
-, Roland (Rå-land)
Rönn, -
Wadsjö, -
Wallin, Erik
Wallin, Harald
Enblom, Rudolf S (T, lärare i byggnadskonstruktionslära)
Tengdahl, Knut A (T)
-, Adde (T)

"Resultanten", 1919:
Tecknade porträtt på lärare, i nämnd ordning:
Thorén, Thor (rektor)
Enblom, Rudolf S "Snurren" (byggnadskonstruktionslära)
"Pettringen"
Bolinder, N (mekanik)
Eriksson, Georg "Jerker" (avdelningsföreståndare)
Langlet, Filip (mekanisk teknologi och verktygslära)
Welamson, Leon "Velam" (konstindustriell fackteckning)
Berger, Fr. (fältmätning och avvägning)
-, Lasse
Nordenskjöld, Knut "Nordis" (ornamentteckning)

Tecknade porträtt på elever, i nämnd ordning:
Liljeberg, Stig
-, Jarl
Pe-sån, Bror-Gunnar
de Brisson, -
-, "Bigge" (B)
Bähner, - (chefredaktör)
Frelin, Kåwe (Bysans polis)
-, "Kurre"
-, Hedmark (redaktionell gubb-ritare)
-, Jakob
-, "lilla" Svensson
-, Johan "Bilåkra-Frasse"
-, "Buddha" (B)
Mård, -
Bellman, -
"Signe på syltan"
-, Lasse (Resultantcensor)
-, Karl-Julius
"Synock"
"Grosshandlar'n"

"Resultanten", 1922:
Tecknade porträtt på lärare, i nämnd ordning:
Thorén, Thor (rektor)
Erikson, Georg "Jerker" (avdelningsföreståndare)
Enblom, Rudolf S "Snurren" (byggnadskonstruktionslärare)
Langlet, Filip "den tyste" (mekanisk teknologi och verktygslära)
Tägtström, Erik Gustaf "Texas" (matematik)
Falk, - (assistent i byggnadsritning)
Clarin, - (assistent i byggnadsritning)
Bolinder, Nisse (mekanik)
"Calle sjung"
Dernby, Karl Gustaf "Fatty" (kemi, fysik och varukännedom)
Berger, Fr. (fältmätning och avvägning)
Nordenskjöld, Knut "Nordis" (ornamentteckning)
Welamson, Leon "Velam" (konstindustriell fackteckning)
Mårdell, -
Adling, A
Kjellberg, G. M. "Boktoken" (bokföring)
"Värmeherbolt"
"Pettringen"

Tecknade porträtt på elever, i nämnd ordning:
-, Kalle
-, Gösta
Dunder, - (kassör)
Frende, Sven
Isac(son?), Sten
Johansson, -
-, "Matte"
Erland, Georg
Svensson, Josef
-, "Hjalle"
-, Jerker
-, "Wettis"

"Resultanten", 1928:
Tecknade porträtt på lärare, i nämnd ordning:
Öhman, S "Spetsbergs-Öhman" (fältmätning och avvägning)
Peterson, Josef "Don Pedro" (byggnadsritning)
Renström, Hj. "Renis" (ornamentteckning)
langlet, Filip "självstudiet" (geometrisk konstruktion- och perspektivlära)
Engqvist, Olle "skarpsynta Olle" (byggnadsfinansiering)
Nordenskjöld, Knut "Nordis" (ornamentteckning)
Kjellberg, G. M. "Boktoken" (bokföring)
Tägtström, Erik Gustaf "Texas" (matematik)
"Skrivar-Anders"
Dernby, Karl Gustav "Fatty" (kemi, fysik och varukännedom)
Knöös, Nils Helge (uppsatsskrivning)
Carlé, V "Kalle" (byggnadsmekanik och betongkonstruktioner)
Ramgard, E "Venus" (byggnadskonstruktionslära)
Berger, Fr. "Parkfarbror" (fältmätning och avvägning)
Nydell, Sture Ivar (matematik)
Welamson, Leon "Velam" (konstindustriell fackteckning)
Lindner, H "Puthajen" (geometrisk konstruktions- och perpektivlära)
Nycander, S "betong-Nicke" (betonggjutning)

Tecknade porträtt på elever, i nämnd ordning:
-, Börje (B, redaktion)
Grönwall, - (redaktion)
Forss, - (redaktion)
Heidenborg, - (redaktör)
-, Anders (redaktion)
Blomqvist, -
Carlsson, -
Holmgren, Ivan
Jacobsson, -
Fredricsson, O
Gumcelius, -
Adlercreutz, -
Årfelt, -
Söderberg, -
"Hamlet"
Nygren, "Mopsen"
Lindblom, -
"Tummen"
Lundgren, -
Klasén, "Klasse"
Nilsson, -
Nygren, Nisse
kvinnlig elev, ev. Majgret (se s. 33 och 71)

"Resultanten", 1929:
Tecknade porträtt på lärare, i nämnd ordning:
Enblom, Rudols S (avdelningsföreståndare)
Wennerholm, T (byggnadskonstruktionslära)
Peterson, Josef "Pelle" (byggnadskonstruktionsritning)
Nordenskjöld, Knut (ornamentteckning)
Dernby, Karl Gustav "Fatty" (kemi, fysik och varukännedom)
Langlet, Filip (geometrisk konstruktions- och perspektivlära)
Nordström, Andreas (byggnadsfinansiering)
Carlé, V "Kalle" (byggnadsmekanik och betongkonstruktioner)
Renström, Hj. (ornamentteckning)
Nydell, S (matematik)
Kjellberg, Gustav M (bokföring)
Carlsson, S "frihands-Kalle" (ornamentteckning)
Tägtström, E. G. "Texas" (matematik)
Knöös, Nils H (uppsatsskrivning)
Berger, Fr. (fältmätning och avvägning)
Öhman, S (fältmätning och avvägning)
Lindner, H (geometrisk konstruktionslära)
Nycander, S (betonggjutning)
Ramgard, E (byggnadskonstruktionslära)

Tecknade porträtt på elever, i nämnd ordning:
Hagskog, - (redaktör)
Eklund, Harry
Schmid, -
Molin, -
Bolmér, Sven
Andersson, - (kassör)
Bimer, "Masen"
Holmqvist, -
-, "Bobben"
-, "Lunkan"
Lundström, Georg
Weimark, -
Nessen, -
Risberg, -
Nilsson, -
Persson, -
Skoglund, -
"Svenning"
Strandberg, - (ordningsman)

Artiklar:
Adling, A
Engqvist, Olle
Vinberg, Ola

Kontroll

Skapad2006-05-02 00:00:00
Senast ändrad2011-05-17 14:11:16