Search all archives and records in the National Archives Database and the Digital Research Room's online collections.
Torsdagen den 23 maj, klockan 16.30–22.00, pågår underhållsarbete på webbplatsen. Arbetet påverkar såväl webb som bildvisningen och vi ber om överseende för de störningar som kan uppkomma till följd av detta arbete.
Refine your search result
-
ARCHIVE
-
Type:
- Alla (115750)
- Arkiv (2694)
- Serie (10644)
- Volym (97062)
- Dokument (62)
- Dossier-akt (70)
- Fotografi (186)
- Karta/ritning (4148)
- Rörlig bild (104)
- Ljudupptagning (689)
- ADB-upptagning (bildfil) (47)
- ADB-upptagning (fil) (8)
- Sökmedel (36)
-
Record creator / Origination:
-
Alla
(115150)
×Testtext för alla arkivbildare.Testtext för alla arkivbildare.
- Statlig myndighet (17084)
- Kommunal myndighet (26989)
- Gård (3175)
- By (231)
- Förening (9109)
- Företag (4025)
- Övriga (23018)
- Ej fastställd (20642)
- Person (släkt) (17805)
-
Alla
(115150)
-
Type:
-
RECORDS
- Alla (2095624)
-
Bouppteckningar
(167398)
×En bouppteckning är en handling där ett dödsbos tillgångar och skulder redovisas. För närvarande finns uppgifter från nio län i databasen. Gävleborgs län, Jämtlands län, Jönköpings län, Norrbottens län, Södermanlands län, Uppsala och delar av Stockholms län, Västernorrlands län, Västmanlands län samt Östergötlands län. Skannade bouppteckningar finns från Norrbottens län och Jämtlands län för tiden ca 1860-ca 1900.En bouppteckning är en handling där ett dödsbos tillgångar och skulder redovisas. För närvarande finns uppgifter från nio län i databasen. Gävleborgs län, Jämtlands län, Jönköpings län, Norrbottens län, Södermanlands län, Uppsala och delar av Stockholms län, Västernorrlands län, Västmanlands län samt Östergötlands län. Skannade bouppteckningar finns från Norrbottens län och Jämtlands län för tiden ca 1860-ca 1900.
-
Brev
(10323)
×Innehåller Svenskt Diplomatariums huvudkartotek över medeltidsbreven (SDHK), Axel Oxenstiernas skrifter och brev samt brevskrivarregister från Riksarkivet, Kungl. biblioteket, Linköpings stiftsbibliotek, Nationalmuseum och Kinda lokalhistoriska arkiv. Abonnemangsfritt.Innehåller Svenskt Diplomatariums huvudkartotek över medeltidsbreven (SDHK), Axel Oxenstiernas skrifter och brev samt brevskrivarregister från Riksarkivet, Kungl. biblioteket, Linköpings stiftsbibliotek, Nationalmuseum och Kinda lokalhistoriska arkiv. Abonnemangsfritt.
-
Brott och straff
(1349)
-
Dombok
(656)
×Databasen innehåller ett register med två härader från Värmlands län.Databasen innehåller ett register med två härader från Värmlands län.
-
Jönköpings län
(656)
- Västra härad (656)
-
Jönköpings län
(656)
- Hemsända från Norge (179)
- Lösdrivare (55)
-
Straffarbetsfångar
(459)
×Fångvårdsstyrelsens arkiv över frigivna straffarbetsfångar mellan åren 1876-1925.Fångvårdsstyrelsens arkiv över frigivna straffarbetsfångar mellan åren 1876-1925.
-
Dombok
(656)
-
Fastigheter
(1)
-
Torparförsvar
(1)
×Torpförsvarshandlingar för Medelpad, Ångermanland och Jämtland 1763-1797.Torpförsvarshandlingar för Medelpad, Ångermanland och Jämtland 1763-1797.
-
Torparförsvar
(1)
- Show more...
- ARCHIVAL INSTITUTIONS
-
PLACE
-
Sverige
(1879610)
-
Kalmar län
(84847)
-
Borgholms kommun
(8495)
- Böda församling (795)
- Föra församling (563)
- Gärdslösa församling (729)
- Högby församling (H-län) (1025)
- Köpings församling (H-län) (784)
- Show more...
-
Hultsfreds kommun
(5642)
- Järeda församling (368)
- Lönneberga församling (353)
- Målilla med Gårdveda församling (1029)
- Mörlunda församling (1455)
- Vena församling (1297)
- Show more...
-
Kalmar kommun (Kalmar län)
(13569)
- Arby församling (668)
- Kalmar domkyrkoförsamling (5333)
- Karlslunda församling (582)
- Ljungby församling (H-län) (1422)
- Ryssby församling (H-län) (1280)
- Show more...
-
Oskarshamns kommun
(9809)
- Döderhults församling (2284)
- Kristdala församling (1556)
- Misterhults församling (2784)
- Oskarshamns församling (3179)
-
Torsås kommun
(5953)
- Gullabo församling (1181)
- Söderåkra församling (2168)
- Torsås församling (2604)
- Show more...
-
Borgholms kommun
(8495)
-
Skåne län
(301669)
-
Bjuvs kommun
(4573)
- Bjuvs församling (1160)
- Ekeby församling (M-län) (1401)
- Norra Vrams församling (1543)
- Risekatslösa församling (282)
-
Bromölla kommun
(1496)
- Gualövs församling (198)
- Ivetofta församling (814)
- Näsums församling (484)
-
Burlövs kommun
(824)
- Burlövs församling (822)
-
Båstads kommun
(2168)
- Båstads församling (454)
- Förslövs församling (458)
- Grevie församling (360)
- Torekovs församling (199)
- Västra Karups församling (354)
- Show more...
-
Eslövs kommun
(5774)
- Eslövs församling (1369)
- Harlösa församling (300)
- Högseröds församling (461)
- Reslövs församling (802)
- Stehags församling (231)
- Show more...
-
Helsingborgs kommun
(96111)
- Allerums församling (2109)
- Filborna församling (2004)
- Helsingborgs Gustav Adolfs församling (2005)
- Helsingborgs Maria församling (73826)
- Raus församling (6194)
- Show more...
-
Hässleholms kommun
(11995)
- Finja församling (948)
- Norra Mellby församling (822)
- Stoby församling (1714)
- Vankiva församling (878)
- Vinslövs församling (1248)
- Show more...
-
Höganäs kommun
(7158)
- Brunnby församling (972)
- Farhults församling (561)
- Höganäs församling (2265)
- Jonstorps församling (641)
- Vikens församling (670)
- Show more...
-
Hörby kommun 1969-
(2604)
- Hörby församling (622)
- Lyby församling (288)
- Långaröds församling (245)
- Västerstads församling (399)
- Östraby församling (374)
- Show more...
-
Hörby kommun (1969–)
(67)
- Fulltofta församling (5)
- Hörby församling (18)
- Lyby församling (8)
- Svensköps församling (10)
- Äspinge församling (26)
-
Höörs kommun 1969-
(1761)
- Bosjöklosters församling (229)
- Gudmuntorps församling (518)
- Hallaröds församling (133)
- Höörs församling (535)
- Norra Rörums församling (127)
- Show more...
- Höörs kommun (1969–) (15)
-
Klippans kommun
(3650)
- Färingtofta församling (265)
- Klippans församling (222)
- Riseberga församling (1172)
- Vedby församling (354)
- Västra Sönnarslövs församling (273)
- Show more...
-
Kristianstads kommun 1971-
(18115)
- Färlövs församling (805)
- Kristianstads Heliga Trefaldighets församling (2607)
- Norra Åsums församling (836)
- Nosaby församling (904)
- Vä församling (603)
- Show more...
- Kristianstads kommun (1971–) (55)
-
Kävlinge kommun
(1854)
- Barsebäcks församling (132)
- Kävlinge församling (436)
- Lackalänga församling (187)
- Löddeköpinge församling (143)
- Stora Harrie församling (166)
- Show more...
-
Landskrona kommun
(6979)
- Asmundtorps församling (302)
- Glumslövs församling (404)
- Härslövs församling (831)
- Landskrona församling (4548)
- Sankt Ibbs församling (265)
- Show more...
-
Lomma kommun
(1029)
- Borgeby församling (96)
- Fjelie församling (206)
- Flädie församling (98)
- Lomma församling (627)
-
Lunds kommun
(8979)
- Bonderups församling (147)
- Dalby församling (Malmöhus län) (9)
- Dalby församling (M-län) (442)
- Genarps församling (601)
- Gödelövs församling (166)
- Hardeberga församling (117)
- Håstads församling (144)
- Hällestads församling (Malmöhus län) (17)
- Hällestads församling (M-län) (147)
- Igelösa församling (52)
- Lunds allhelgonaförsamling (1)
- Lunds domkyrkoförsamling (5026)
- Lyngby församling (208)
- Norra Nöbbelövs församling (39)
- Odarslövs församling (170)
- Revinge församling (93)
- Sankta Maria Magle församling (1)
- Sankt Peters klosters församling (132)
- Silvåkra församling (102)
- Stora Råby församling (71)
- Stångby församling (107)
- Södra Sandby församling (264)
- Vallkärra församling (132)
- Veberöds församling (136)
- Vombs församling (85)
- Västra Hoby församling (70)
- Show less...
-
Malmö kommun
(40000)
- Hyllie församling (1419)
- Kirsebergs församling (1149)
- Limhamns församling (1311)
- Malmö Sankt Johannes församling (2914)
- Malmö Sankt Pauli församling (8668)
- Show more...
-
Osby kommun
(3127)
- Loshults församling (526)
- Osby församling (1144)
- Visseltofta församling (258)
- Örkeneds församling (1175)
-
Perstorps kommun
(903)
- Perstorps församling (676)
-
Simrishamns kommun
(4864)
- Borrby församling (350)
- Sankt Olofs församling (L-län) (354)
- Simrishamns församling (670)
- Vallby församling (L-län) (303)
- Östra Hoby församling (541)
- Show more...
-
Sjöbo kommun
(3726)
- Blentarps församling (349)
- Fränninge församling (315)
- Lövestads församling (448)
- Södra Åsums församling (525)
- Sövde församling (392)
- Show more...
-
Skurups kommun
(2678)
- Skivarps församling (319)
- Skurups församling (599)
- Slimminge församling (323)
- Villie församling (525)
- Örsjö församling (M-län) (143)
- Show more...
-
Staffanstorps kommun
(1234)
- Bjällerups församling (68)
- Knästorps församling (73)
- Kyrkheddinge församling (137)
- Staffanstorps församling (68)
- Tottarps församling (133)
- Show more...
-
Svalövs kommun
(5572)
- Halmstads församling (468)
- Kågeröds församling (1356)
- Röstånga församling (456)
- Sireköpinge församling (527)
- Stenestads församling (400)
- Show more...
-
Svedala kommun
(5482)
- Bara församling (546)
- Börringe församling (1253)
- Hyby församling (875)
- Skabersjö församling (426)
- Svedala församling (1759)
- Show more...
-
Tomelilla kommun
(3526)
- Andrarums församling (232)
- Kverrestads församling (199)
- Onslunda församling (337)
- Smedstorps församling (423)
- Tranås församling (239)
- Show more...
-
Trelleborgs kommun
(4885)
- Alstads församling (158)
- Anderslövs församling (699)
- Grönby församling (216)
- Gärdslövs församling (162)
- Trelleborgs församling (998)
- Show more...
-
Vellinge kommun
(1317)
- Arrie församling (60)
- Eskilstorps församling (55)
- Falsterbo församling (142)
- Gessie församling (62)
- Håslövs församling (39)
- Hököpinge församling (140)
- Mellan-Grevie församling (41)
- Rängs församling (97)
- Skanörs församling (199)
- Stora Hammars församling (41)
- Södra Åkarps församling (93)
- Vellinge församling (163)
- Västra Ingelstads församling (79)
- Östra Grevie församling (101)
- Show less...
-
Ystads kommun
(35188)
- Bjäresjö församling (289)
- Löderups församling (298)
- Skårby församling (507)
- Stora Köpinge församling (279)
- Sövestads församling (314)
- Show more...
-
Åstorps kommun
(2550)
- Björnekulla församling (795)
- Kvidinge församling (1180)
- Västra Broby församling (575)
-
Ängelholms kommun
(7914)
- Ausås församling (751)
- Höja församling (546)
- Munka-Ljungby församling (643)
- Rebbelberga församling (461)
- Strövelstorps församling (1066)
- Show more...
-
Örkelljunga kommun
(903)
- Rya församling (201)
- Skånes-Fagerhults församling (69)
- Örkelljunga församling (623)
-
Östra Göinge kommun
(2543)
- Emmislövs församling (264)
- Glimåkra församling (590)
- Hjärsås församling (262)
- Knislinge församling (210)
- Kviinge församling (334)
- Show more...
- Show less...
-
Bjuvs kommun
(4573)
-
Stockholms län
(313258)
-
Nacka kommun 1971-
(3428)
- Boo församling (187)
- Nacka församling (2495)
- Saltsjöbadens församling (366)
-
Norrtälje kommun
(13513)
- Edebo församling (768)
- Häverö församling (1252)
- Länna församling (AB-län) (703)
- Norrtälje församling (1428)
- Väddö församling (1312)
- Show more...
-
Solna kommun
(4998)
- Solna församling (4955)
-
Stockholms kommun
(251871)
- Adolf Fredriks församling (13212)
- Hedvig Eleonora församling (17161)
- Katarina församling (19718)
- Kungsholm eller Ulrika Eleonora (11446)
- Maria Magdalena församling (136823)
- Show more...
-
Södertälje kommun
(8586)
- Hölö församling (616)
- Mörkö församling (559)
- Södertälje församling (3704)
- Turinge församling (653)
- Vårdinge församling (651)
- Show more...
- Show more...
-
Nacka kommun 1971-
(3428)
-
Värmlands län
(127614)
-
Arvika kommun
(16430)
- Arvika västra församling (1899)
- Arvika östra församling (1527)
- Brunskogs församling (2463)
- Glava församling (1643)
- Gunnarskogs församling (2844)
- Show more...
-
Filipstads kommun
(10091)
- Brattfors församling (769)
- Filipstads församling (2528)
- Gåsborns församling (697)
- Kroppa församling (1515)
- Nordmarks församling (1342)
- Show more...
-
Hagfors kommun
(9250)
- Ekshärads församling (3020)
- Gustav Adolfs församling (S-län) (1341)
- Hagfors församling (468)
- Norra Råda församling (3205)
- Sunnemo församling (1216)
-
Karlstads kommun
(19310)
- Grava församling (3040)
- Karlstads domkyrkoförsamling (6116)
- Nors församling (1587)
- Nyeds församling (2071)
- Väse församling (2204)
- Show more...
-
Sunne kommun 1971
(14840)
- Gräsmarks församling (2569)
- Lysviks församling (2537)
- Sunne församling (S-län) (7022)
- Västra Ämterviks församling (1334)
- Östra Ämterviks församling (1378)
- Show more...
-
Arvika kommun
(16430)
-
Västra Götalands län
(228327)
-
Borås kommun
(11754)
- Bollebygd församling (704)
- Borås Caroli församling (1885)
- Fristads församling (459)
- Kinnarumma församling (465)
- Seglora församling (490)
- Show more...
-
Falköpings kommun
(9607)
- Borgunda församling (357)
- Falköpings församling (975)
- Floby församling (385)
- Norra Åsarps församling (393)
- Slöta församling (407)
- Show more...
-
Göteborgs kommun
(39009)
- Domkyrkoförsamlingen i Göteborg (6206)
- Göteborgs Haga församling (3757)
- Göteborgs Karl Johans församling (2889)
- Göteborgs Masthuggs församling (4092)
- Nylöse församling (2900)
- Show more...
-
Lidköpings kommun
(7753)
- Järpås församling (270)
- Lidköpings församling (1959)
- Norra Härene församling (347)
- Otterstads församling (409)
- Saleby församling (R-län) (445)
- Show more...
-
Skövde kommun
(9484)
- Bergs församling (R-län) (560)
- Götlunda församling (R-län) (513)
- Locketorps församling (378)
- Skövde församling (R-län) (1562)
- Sventorps församling (533)
- Show more...
- Show more...
-
Borås kommun
(11754)
- Show more...
-
Kalmar län
(84847)
- Eritrea (1)
- Estland (1)
- Etiopien (1)
- Europa (5)
- Show more...
-
Sverige
(1879610)
Your search on:
Showing record 1-50 of 2212798
Maria
Showing record 1-50 of 2212798
1. Forced labour prisoners
Name:
Andersson, Reinhold
Birth date: 1897-07-17
Birth place: Holm
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1897-07-17
Birth place: Holm
Prison: Långholmens centralfängelse
1. Forced labour prisoners
Name:
Andersson, Reinhold
Birth date: 1897-07-17
Birth place: Holm
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1897-07-17
Birth place: Holm
Prison: Långholmens centralfängelse
2. Shipping office - ledger
Name:
Hansselqvist, O.
Birth year: 1886-02-16
Seaman's house: Härnösands sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886-02-16
Seaman's house: Härnösands sjömanshus
Type of document: Ledger
2. Shipping office - ledger
Name:
Hansselqvist, O.
Birth year: 1886-02-16
Seaman's house: Härnösands sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886-02-16
Seaman's house: Härnösands sjömanshus
Type of document: Ledger
3. Forced labour prisoners
3. Forced labour prisoners
4. Shipping office - ledger
Name:
Carlsson, C.G.
Birth year: 1897
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1897
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
4. Shipping office - ledger
Name:
Carlsson, C.G.
Birth year: 1897
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1897
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
5. Shipping office - ledger
Name:
Jonsson, Helmer
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
5. Shipping office - ledger
Name:
Jonsson, Helmer
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
6. Bebyggelseenhet
6. Bebyggelseenhet
7. Forced labour prisoners
Name:
Hjulström, Carl Adolf
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
7. Forced labour prisoners
Name:
Hjulström, Carl Adolf
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
8. Forced labour prisoners
Name:
Lindeberg, Axel Birger
Birth date: 1879-09-11
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1879-09-11
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
8. Forced labour prisoners
Name:
Lindeberg, Axel Birger
Birth date: 1879-09-11
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1879-09-11
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
9. Forced labour prisoners
Name:
Lindqvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
9. Forced labour prisoners
Name:
Lindqvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
10. Forced labour prisoners
Name:
Nyström, Carl Arvid Michael
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
10. Forced labour prisoners
Name:
Nyström, Carl Arvid Michael
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
11. Forced labour prisoners
Name:
Skott, Carl Ludvig
Birth date: 1890-08-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1890-08-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
11. Forced labour prisoners
Name:
Skott, Carl Ludvig
Birth date: 1890-08-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1890-08-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
12. Shipping office - ledger
Name:
Jonsson, Helmer
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
12. Shipping office - ledger
Name:
Jonsson, Helmer
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
13. Shipping office - ledger
Name:
Jonsson, Hilmer
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
13. Shipping office - ledger
Name:
Jonsson, Hilmer
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1886
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
14. Forced labour prisoners
Name:
Nettelbladt, Herman Alexander
Birth date: 1861-08-28
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1861-08-28
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
14. Forced labour prisoners
Name:
Nettelbladt, Herman Alexander
Birth date: 1861-08-28
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1861-08-28
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
15. Forced labour prisoners
Name:
Well, August Wilhelm
Birth date: 1847-05-26
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1847-05-26
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
15. Forced labour prisoners
Name:
Well, August Wilhelm
Birth date: 1847-05-26
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
Birth date: 1847-05-26
Birth place: Maria
Prison: Långholmens straffängelse
16. Arkiv
Title:
Maria
Part of: Moderata samlingspartiet i Stockholm, lokalavdelningar
Kept by: Stockholms stadsarkiv
Part of: Moderata samlingspartiet i Stockholm, lokalavdelningar
Kept by: Stockholms stadsarkiv
16. Arkiv
Title:
Maria
Part of: Moderata samlingspartiet i Stockholm, lokalavdelningar
Kept by: Stockholms stadsarkiv
Part of: Moderata samlingspartiet i Stockholm, lokalavdelningar
Kept by: Stockholms stadsarkiv
17. Forced labour prisoners
Name:
Lindkvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
17. Forced labour prisoners
Name:
Lindkvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
18. Shipping office - rolls
Name:
Storm, Erik Gustaf Emanuel
Birth year: 1889-04-29
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1889-04-29
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
18. Shipping office - rolls
Name:
Storm, Erik Gustaf Emanuel
Birth year: 1889-04-29
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1889-04-29
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
19. Forced labour prisoners
Name:
Hell, August Wilhelm
Birth date: 1847-05-26
Birth place: Maria
Prison: Karlskrona centralfängelse
Birth date: 1847-05-26
Birth place: Maria
Prison: Karlskrona centralfängelse
19. Forced labour prisoners
Name:
Hell, August Wilhelm
Birth date: 1847-05-26
Birth place: Maria
Prison: Karlskrona centralfängelse
Birth date: 1847-05-26
Birth place: Maria
Prison: Karlskrona centralfängelse
20. Forced labour prisoners
Name:
Jonsson, Anders Fredric
Birth date: 1855-01-12
Birth place: Maria
Prison: Nyköpings länscellfängelse
Birth date: 1855-01-12
Birth place: Maria
Prison: Nyköpings länscellfängelse
20. Forced labour prisoners
Name:
Jonsson, Anders Fredric
Birth date: 1855-01-12
Birth place: Maria
Prison: Nyköpings länscellfängelse
Birth date: 1855-01-12
Birth place: Maria
Prison: Nyköpings länscellfängelse
21. Forced labour prisoners
Name:
Löfving, Bror Gustaf Einar
Birth date: 1885-09-19
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1885-09-19
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
21. Forced labour prisoners
Name:
Löfving, Bror Gustaf Einar
Birth date: 1885-09-19
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1885-09-19
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
22. Forced labour prisoners
Name:
Norgren, Nils Erik
Birth date: 1893-04-27
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1893-04-27
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
22. Forced labour prisoners
Name:
Norgren, Nils Erik
Birth date: 1893-04-27
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1893-04-27
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
23. Shipping office - rolls
Name:
Venandt, Sven Otto
Birth year: 1876-02-28
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1876-02-28
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
23. Shipping office - rolls
Name:
Venandt, Sven Otto
Birth year: 1876-02-28
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1876-02-28
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
24. Forced labour prisoners
Name:
Zettergren, Bror Severin
Birth date: 1878-07-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
Birth date: 1878-07-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
24. Forced labour prisoners
Name:
Zettergren, Bror Severin
Birth date: 1878-07-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
Birth date: 1878-07-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
25. Forced labour prisoners
Name:
Danielsson, Carl Eskil Martin
Birth date: 1885-05-22
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1885-05-22
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
25. Forced labour prisoners
Name:
Danielsson, Carl Eskil Martin
Birth date: 1885-05-22
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1885-05-22
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
26. Forced labour prisoners
Name:
Ekdahl, Karl Gustaf Hjalmar
Birth date: 1873-10-25
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
Birth date: 1873-10-25
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
26. Forced labour prisoners
Name:
Ekdahl, Karl Gustaf Hjalmar
Birth date: 1873-10-25
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
Birth date: 1873-10-25
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
27. Shipping office - rolls
Name:
Elmgren, Ragnar Otto Israel
Birth year: 1890-08-04
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1890-08-04
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
27. Shipping office - rolls
Name:
Elmgren, Ragnar Otto Israel
Birth year: 1890-08-04
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1890-08-04
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
28. Forced labour prisoners
Name:
Jansson, Carl Viktor
Birth date: 1874-01-17
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1874-01-17
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
28. Forced labour prisoners
Name:
Jansson, Carl Viktor
Birth date: 1874-01-17
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1874-01-17
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
29. Forced labour prisoners
Name:
Lindeberg, Axel Birger
Birth date: 1879-09-11
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1879-09-11
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
29. Forced labour prisoners
Name:
Lindeberg, Axel Birger
Birth date: 1879-09-11
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1879-09-11
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
30. Forced labour prisoners
Name:
Palmgren, Knut Leonard
Birth date: 1880-06-25
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1880-06-25
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
30. Forced labour prisoners
Name:
Palmgren, Knut Leonard
Birth date: 1880-06-25
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1880-06-25
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
31. Forced labour prisoners
Name:
Lindkvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
31. Forced labour prisoners
Name:
Lindkvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
32. Forced labour prisoners
Name:
Nilsson, Bror Nils Albert
Birth date: 1894-11-28
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1894-11-28
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
32. Forced labour prisoners
Name:
Nilsson, Bror Nils Albert
Birth date: 1894-11-28
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1894-11-28
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
33. Shipping office - rolls
Name:
Eriksson, August Emil
Birth year: 1890-01-07
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1890-01-07
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
33. Shipping office - rolls
Name:
Eriksson, August Emil
Birth year: 1890-01-07
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1890-01-07
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Register
34. Forced labour prisoners
Name:
Hjulström, Carl Adolf
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Örebro länscellfängelse
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Örebro länscellfängelse
34. Forced labour prisoners
Name:
Hjulström, Carl Adolf
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Örebro länscellfängelse
Birth date: 1850-05-29
Birth place: Maria
Prison: Örebro länscellfängelse
35. Forced labour prisoners
Name:
Johansson, Kurt Alfred
Birth date: 1897-05-14
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1897-05-14
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
35. Forced labour prisoners
Name:
Johansson, Kurt Alfred
Birth date: 1897-05-14
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1897-05-14
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
36. Forced labour prisoners
Name:
Jonsson, Carl Otto
Birth date: 1865-12-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1865-12-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
36. Forced labour prisoners
Name:
Jonsson, Carl Otto
Birth date: 1865-12-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1865-12-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
37. Forced labour prisoners
Name:
Lindqvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
37. Forced labour prisoners
Name:
Lindqvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
38. Forced labour prisoners
Name:
Nyström, Karl Arvid Michael
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
38. Forced labour prisoners
Name:
Nyström, Karl Arvid Michael
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1880-09-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
39. Forced labour prisoners
Name:
Eriksson, Knut Mauritz
Birth date: 1881-10-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1881-10-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
39. Forced labour prisoners
Name:
Eriksson, Knut Mauritz
Birth date: 1881-10-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1881-10-29
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
40. Forced labour prisoners
Name:
Glans, Johan Arvid Nikolaus
Birth date: 1843-06-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1843-06-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
40. Forced labour prisoners
Name:
Glans, Johan Arvid Nikolaus
Birth date: 1843-06-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1843-06-24
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
41. Forced labour prisoners
Name:
Jonsson, David Emrek Andreas
Birth date: 1888-01-03
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1888-01-03
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
41. Forced labour prisoners
Name:
Jonsson, David Emrek Andreas
Birth date: 1888-01-03
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1888-01-03
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
42. Forced labour prisoners
Name:
Lindqvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
42. Forced labour prisoners
Name:
Lindqvist, Carl August Robert
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1868-08-31
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
43. Shipping office - rolls
Name:
Almström, Johan Fredrik Wilhelm
Birth year: 1873-07-18
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1873-07-18
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
43. Shipping office - rolls
Name:
Almström, Johan Fredrik Wilhelm
Birth year: 1873-07-18
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1873-07-18
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
44. Shipping office - ledger
Name:
Bjurström, A.J.
Birth year: 1889
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1889
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
44. Shipping office - ledger
Name:
Bjurström, A.J.
Birth year: 1889
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1889
Seaman's house: Västerviks sjömanshus
Type of document: Ledger
45. Forced labour prisoners
Name:
Sivert, Oskar Edvin Svante
Birth date: 1892-06-26
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1892-06-26
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
45. Forced labour prisoners
Name:
Sivert, Oskar Edvin Svante
Birth date: 1892-06-26
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
Birth date: 1892-06-26
Birth place: Maria
Prison: Härlanda centralfängelse
46. Shipping office - rolls
Name:
Andersson, Herm. Gust. Arvid
Birth year: 1867-07-27
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1867-07-27
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
46. Shipping office - rolls
Name:
Andersson, Herm. Gust. Arvid
Birth year: 1867-07-27
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
Birth year: 1867-07-27
Seaman's house: Hudiksvalls sjömanshus
Type of document: Register
47. Forced labour prisoners
Name:
Hellberg, Johan Adam Alexander
Birth date: 1865-09-01
Birth place: Maria
Prison: Härnösands länscellfängelse
Birth date: 1865-09-01
Birth place: Maria
Prison: Härnösands länscellfängelse
47. Forced labour prisoners
Name:
Hellberg, Johan Adam Alexander
Birth date: 1865-09-01
Birth place: Maria
Prison: Härnösands länscellfängelse
Birth date: 1865-09-01
Birth place: Maria
Prison: Härnösands länscellfängelse
48. Forced labour prisoners
Name:
Stockenstrand, Ragnar Fritiof Adolf
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
48. Forced labour prisoners
Name:
Stockenstrand, Ragnar Fritiof Adolf
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens kronohäkte
49. Forced labour prisoners
Name:
Stockenstrand, Ragnar Fritiof Adolf
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
49. Forced labour prisoners
Name:
Stockenstrand, Ragnar Fritiof Adolf
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
Birth date: 1884-02-20
Birth place: Maria
Prison: Långholmens centralfängelse
50. Shipping office - ledger
Name:
Holmström, G.W.
Birth year: 1892
Seaman's house: Söderhamns sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1892
Seaman's house: Söderhamns sjömanshus
Type of document: Ledger
50. Shipping office - ledger
Name:
Holmström, G.W.
Birth year: 1892
Seaman's house: Söderhamns sjömanshus
Type of document: Ledger
Birth year: 1892
Seaman's house: Söderhamns sjömanshus
Type of document: Ledger