bild
Serie

Församlingsböcker

Karlskrona stadsförsamlings kyrkoarkiv

Serien inbunden.

 Volymer (102 st)

ReferenskodTidAnmärkning 
11900 – 1909Volym 1. Uppslag 1-500. Kvarter 1:1-2:42. 
21900 – 1909Volym 2. Uppslag 501-1000. Kvarter 2:43-3:33. 
31900 – 1909Volym 3. Uppslag 1001-1500. Kvarter 3:34-5:30. 
41900 – 1909Volym 4. Uppslag 1501-2000. Kvarter 5:31-8:32. 
51900 – 1909Volym 5. Uppslag 2001-2500. Kvarter 9:5-12:25. 
61900 – 1909Volym 6. Uppslag 2501-3000. Kvarter 12:26-16:1. 
71900 – 1909Volym 7. Uppslag 3001-3500. Kvarter 16:2-19:149. 
81900 – 1909Volym 8. Uppslag 3501-4000. Kvarter 19:151-26:29 (Abrahamssonska stiftelsen, Epidemisjukhuset, Karlskrona gjuteri och mekanisk verkstad, Grenadjärsregementet, Karlskrona-Växjö järnvägsstation, Mellersta Blekinges järnvägsstation, Träförädlingsfabriken, Tyska Bryggaregården), på församlingen skrivna. 
91900 – 1909Volym 9. Uppslag 4001-4500. Artillerikasernen, Banvaktsbostället, Barnhemmet, Elleskär, Blåport Lampfabriken, Bergåsa, Casa Nova, Ekeberg, Ekholmen, Ekebo, Fridhem, Grindvaktarebostället, Båtsmansbostället, Gräsvik, Gullberna, Hedvigsdal, Höganäs, Västra Hästholmen, Intaget, Johannisvik, Kovaktarebostället, Västra Kruthuset, Kungsholmen, Kalsholmen, Kyrkogårdsbostället, Lindesnäs, Lorentzberg, Lugnadal, Långö, Marieberg, Mariedal, Mossen, Nyhem, Nattmansbostället, Oskarsvärn, Oxhagen, Rosta, Skogvaktarebostället, Skönstavik, Sunna, Sunnadal, Sunnaro, Lilla Sunna, Vallen, Vik, Vämö, Långö, Saltö, Appendix A-M. 
101900 – 1909Volym 10. Uppslag 4501-5072. Appendix N-Ö, kvarter 35:1-35:46, 31:6, 31:8, 31:14, 32:3, 32:6, 34:e kvarteret Ingenjörskasernen, Grenadjärregementets kaserner. Med förteckningar över främmande trosbekännare, utländska undersåtar, dövstumma, idioter, sinnessjuka, blinda, icke konfirmerade personer över 16 år, konfirmerade personer som icke begått nattvarden, personer över 16 år om vilka konfirmation saknas uppgift, utackorderade barnhusbarn, pensionärer i prästerskapets allmänna änke- och pupillkassa och varnade för oenighet i äktenskap. 
111906 – 1909Volym 11. Uppslag 5001-5500. Supplement appendix: Andersson/Andersdotter, Carlsson/Carlsdotter, Gustafsson/Gustafsdotter, Johansson/Johansdotter, Nilsson/Nilsdotter, Olsson, Olsdotter, Petersson, Petersdotter, Svensson/Svensdotter. 
121910 – 1934Volym I. Uppslag 1-500. Kvarter 1:1-2:42. 
131910 – 1934Volym II. Uppslag 501-1000. Kvarter 2:43-3:28, 29. 
141910 – 1934Volym III. Uppslag 1001-1500. Kvarter 3:30-5:6(5). 
151910 – 1934Volym IV. Uppslag 1501-2000. Kvarter 5:7-6:70. 
161910 – 1934Volym V. Uppslag 2001-2500. Kvarter 7:1-10:29. 
171910 – 1934Volym VI. Uppslag 2501-3000. Kvarter 10:30, 31-12:64(65). 
181910 – 1934Volym VII. Uppslag 3001-3500. Kvarter 12:66(67)-16:25. 
191910 – 1934Volym VIII. Uppslag 3501-4000. Kvarter 16:26-19:153, 22:4-9 Epidemisjukhuset. 
201910 – 1934Volym IX. Uppslag 4001-4500. Kvarter 19 Tvångsarbetsanstalten, kvarter 20:1-5--22:42-46 (Fattigvården, Karlskrona-Växjö järnvägsstation, Hallénska änkehuset, Mellersta Blekinges järnvägsstation, Gamla Lasarettet, Epidemisjukhuset, Nya Lasarettet, Kakelfabriken). 
211910 – 1924Volym X. Uppslag 4501-5000. Kvarter 23:49-35:51 (Slakthuset, Tyska Bryggaregården, Elleskär, Arnö, Grenadjärregementets etablissement, Göta Ingenjörskårs kasern, Ekholmen), Annebo, Artillerikasernen, Barnhemmet för flickor, Bergåsa, Bokeliden, Casa Nova, Ekeberg, Ekebo, Fridhem, Grindaktarebostället, Gräsvik, Gullaberg, Gullberna station, Gullberna, Gullbernahult, Hedvigsdal, Hästholmen västra, Höganäs, Intaget, Kalsholmen, Klinteberga, Kruthusholmen västra, Kungsholmen, Kyrkogårdsvaktmästarebostället, Lindesnäs, Lorentzberg, Lugnadal, Marieberg, Mariedal, Mossen, Nyhem, Oskarsvärn, Robinsro, Rosta, Saltö, Skogvaktarebostället, Skogshyddan, Skönstavik, Sunnadal, Sunnaro, Sunna, Sunna lilla, Tomtebo, Torpet, Udden, Wachenfeldtska barnhemmet, Vallen, Vik, Utom staden (Vämö, Hästö), Västra Mark, 164:e kvarteret, Bergåsa, Saltö, Lasarettet, 154:e kvarteret. Med förteckningar över mosaiska trosbekännare, baptister, metodister, främmande trosbekännare och katoliker. 
221925 – 1934Volym XB. Uppslag 4501-5000. Kvarter 22:49-36:46 (Slakthuset, Tyska Bryggaregården, Bergåsa, Elleskär, Arnö, Grenadjärregementet, Göta Ingenjörskårs kasern, Ekholmen, Saltö), kvarter 151-155, Västra Mark (Nyckelpigan, Biet, Flugan), kvarter 163-164, Lasarettet. 
231910 – 1919Volym XI. Uppslag 5001-5500. Appendix A-J. Med förteckningar över blinda, idioter, dövstumma, pensionärer i prästerskapets änke- och pupillkassa. 
241920 – 1924Volym XIB. Uppslag 5001-5300. Appendix A-J. 
251925 – 1934Volym XIC. Uppslag 5001-5300. Appendix A-J. 
261910 – 1919Volym XII. Uppslag 5501-6000. Appendix K-R. Med förteckning över sinnessjuka. 
271920 – 1925Volym XIIB. Uppslag 5301-5600. Appendix K-R. 
281925 – 1934Volym XIIC. Uppslag 5301-5600. Appendix K-R. Med förteckning över utländska undersåtar. 
291910 – 1934Volym XIII. Uppslag 6001-6500. Appendix S-Ö, på församlingen skrivna. Med förteckningar över varnade makar, utländska undersåtar och inom församlingen utackorderade barnhusbarn. 
301925 – 1934Volym XIIIB. Uppslag 5601-5900. Appendix S-Ö, Annebo, Bokeliden, Casa Nova, Ekeberg, Ekebo, Fridhem, Grindvaktarebostället, Gullaberg, Gullberna, Gullbernahult, Hedvigsdal, Höganäs, Intaget, Klinteberga, Kruthusholmen västra, Kungsholmen, Kyrkogårdsvaktmästarebostället, Lindesnäs, Lorentzberg, Lugnadal, Marieberg, Mariedal, Mossen, Nyhem, Oskarsvärn, Rosenberg (Robinsro), Rosta, Skogshyddan, Skogvaktarebostället, Skönstavik, Sunna, Sunna lilla, Sunnadal, Tomtebo, Torpet, Udden, Wachenfeldtska barnhemmet, Vallen, Vik, Lindesnäs. Med förteckning över omyndigförklarade. 
311935 – 1948Volym I. Uppslag 1-500. Wachtmeister, Loke, Tor, Odin, Dahlberg, Cederström, Möllebacken, Nordstjärnan. 
321935 – 1948Volym II. Uppslag 501-1000. Reval, Rügen, Högaberg, Cronhaven, Gotland, Pottholmen, stadsäga 191 (Centralstationen), stadsäga 192 (Stationshuset Karlskrona norra), Stuart, Holmdahl, Lagerbjelke, Palander, Lagerstråle, Lillie, Modée, Kalvhagen, Fängelset, Nauckhoff. 
331935 – 1948Volym III. Uppslag 1001-1500. Lagerberg, Vittus, Puke, Lindblad, Psilander, Läroverket, Viborg, Magistraten, Hogland, Öresund, Riksbanken, Urmakaren, stadsäga 123 Rådhuset. 
341935 – 1948Volym IV. Uppslag 1501-2000. Adlersten, Wattrang, Sheldon, Sjöblad, Tersmeden, Ruthensparre, Skantze. 
351935 – 1948Volym V. Uppslag 2001-2500. Hästkvarnen, Palmqvist, Wrangel, Residenset, stadsäga 113 Stumholmen, Sjöstjärna, Ehrenmark, Hjulhammar, Gyllengranat, Lagerkrantz, Rosenfeldt, Sundin, af Trolle. 
361935 – 1948Volym VI. Uppslag 2501-3000. Bonde, Rådmannen, af Klint, von Löwen, Borgmästaren, stadsäga 107 Flottans sjukhus och Kustartilleriets kasern), Rosen, Arklimästaren, Skomakaren, Kanonen, Väbeln, Konstapeln, Lavetten. 
371935 – 1948Volym VII. Uppslag 3001-3500. Klerck, Hantverkaren, Dockan, Lyktan, Gasklockan, Gasverket, Ruuth, Sjömannen, Taube, Pollux, Hector, Haffrun, Liewen. 
381935 – 1948Volym VIII. Uppslag 3501-4000. von Gerdten, Mörner, Castor, Aeolus, Ackilles, Västra Udden, Kilen, Drottninghall, Björkholmen, Balder, Dristigheten, Svea, Freja, Fäderneslandet, Fylgia, Galathé, Illerim, Chapman, Jarramas, Manligheten, Minerva, Rättvisan, Saga, Svarta Örn, Tapperheten, Wasa, Wladislaw, Tre Kronor, Lillholmen. 
391935 – 1948Volym IX. Uppslag 4001-4500. Stadsäga 108, Rogersvik Pantarholmen, Raab, Nordenskjöld, Väderkvarnen, Stenbock, Hemmet, Galvaren, Jagaren, Fregatten, Gjuteriet, Göta Lejon, Posse, Kakelugnen, Sågverket, Nordström, Blå Port, Tyska Bryggaregården, Berggren, stadsäga 198 (Ingenjören 1), stadsäga 196 (Barnhemmet för flickor, soldathemmet Gräsvik), stadsäga 146 (Lasarettsbostäderna). 
401935 – 1948Volym X. Uppslag 4501-5000. Ankarcrona, Henk, Berget, Ehrensvärd, Generalen, Minan, Blasius König, von Otter, Amiralen, Nerman, Elleskär, Arnö, Grenadjären, Ingenjören, Bokskogen, Spårvägen, Torpedbåten, Ekholmen, Venus, Niord, Äran, Vanadis, stadsäga 172 (Saltö sportstugor 1-10), Lommen, Ripan, Fasanen, Svanen, Gåsen, Trasten, Tärnan, Staren, Ejdern, Örnen, Anden, Ankan, Doppingen, Bäckasinen, Vakteln, Rapphönan, Hägern, Måsen, Nyckelpigan, Biet, Humlan, Getingen, Flugan, Fjärilen, Gräshoppan, stadsäga 146 Lasarettsbostäderna, Lasarettet. 
411934 – 1948Volym XI. Uppslag 5001-5500. Långö (Alen, Björken, Cedern, Dadeln, Eken, Furen, Granen, Häggen, Idegranen, Kastanjen, Linden, Misteln, Nyponet, Oxeln, Pilen, Qvinten, Rönnen, Sälgen, Tallen, Uttern, Videt, Exet, Ymer, Zebran, Åran, Äpplet, Östen), Norra Långö, Vindilen, Lilla Pantarholmen, Galgmarken (Blåsten, Kastbyn, Kulingen, Kultjen, Kåren, Nordan, Orkanen, Skydraget, Stormen, Sunnanvinden, Sydväxten, Vindilen, Vindpusten, Virvelvinden, Västanfläkten, Östanvinden), Västra Mark (Bromsen, Ekvecklaren, Vespan). 
421934 – 1948Volym XII. Uppslag 5501-6000. Hästö (Hästö gård, Agdelund-Ängsberg), Utom staden: Annebo, Bokeliden, Björkhaga, Casa Nova, Ekeberg, Ekebo, Eksund, Fridhem, Banvaktstuga (Grindvaktarebostället), Gullaberg, Gullberna station, Gullberna gård, Gullberna lilla, Gullbernahult/Skogvaktarebostället, Hedvigsdal, Höganäs, Intaget, Klinteberga, Kungsholmen, Kyrkogårdsvaktmästarebostället, Lorentzberg, Lugnadal, Marieberg, Mariedal, Mossen, Lilla Mossen, Nyhem, Oskarsvärn, Rosenborg, Rostad, Stugan (Skoghyddan), Skönstavik, Stadsträdgårdsmästarebostället, Sunna, Sunnadal, Tomtebo, Torpet, Udden, Wachenfeldtska barnhemmet, Vallen, Vega, Vik, Mejeriet Sunna, Telegrafverkets överdragsstation, Lindesnäs (Astern, Konvaljen, Lövkojan, Nejlikan, Prästkragen, Resedan, Törnrosen, Violen, Blåsippan, Vitsippan), Västra Mark (Husbocken, Lysmasken, Tulpanen, Myran, Ollonborren, Skalbaggen, Sländan, Spindeln, Stekeln, Syrsan, Tordyveln). 
431935 – 1948Volym XIII. Uppslag 6001-6500. Appendix A-J. 
441935 – 1948Volym XIV. Uppslag 6501-7000. Appendix K-O. 
451935 – 1948Volym XV. Uppslag 7001-7500. Appendix P-Ö, på församlingen skrivna. 
461949 – 1966Volym 1. Uppslag 1-500. Cederström, Cronhaven, Dahlberg, Törnström, Fängelset, Gotland, Hogland, Holmdahl, Högaberg, Rügen. 
471949 – 1966Volym 2. Uppslag 501-1000. Lagerberg, Loke, Magistraten, Möllebacken, Nauckhoff, Nordstjärnan, Gälbgjutaren (Pottholmen, Puke), Pottholmen, Loke 6, 9B, Björkholmen, Tor 29, Stormen 4, Monsunen 1, Wladislaw, 3, 4, Galathé 7, Orkanen 4, stadsäga 404, 406, stadsäga 378, 379, Svarta Örn 7, Taube 22, Galathé 6, Borgmästaren 14, 16, von Löwen 23, Lagerkrantz 13, Wachtmeister 7, 17, Frimuraren 3, Tersmeden 14. 
481949 – 1966Volym 3. Uppslag 1001-1500. Reval, Riksbanken, Rügen, Urmakaren, Viborg, Öresund, stadsäga 123 (Rådhuset), stadsäga 191 (Centralstationen, Banvaktstugan Bergåsa), stadsäga 192 (Gullberna station, Karlskrona norra). 
491949 – 1966Volym 4. Uppslag 1501-2000. Adlersten, Kalvhagen, Gatumark, Lagerbjelke, Lillie, Lindblad, Läroverket, Modée, Palander. 
501949 – 1966Volym 5. Uppslag 2001-2500. Psilander, Ruthensparre, Sjöblad, Frimuraren, Skantze, Stuart, Tersmeden, Wattrang, Wittus. 
511949 – 1966Volym 6. Uppslag 2501-3000. Bonde, Ehnemark, Gyllengranat, Hjulhammar, Hästkvarnen, Lagerkrantz, Palmqvist, Rosenfeldt. 
521949 – 1966Volym 7. Uppslag 3001-3500. Sheldon, Sjöstjärna, stadsäga 113 Stumholmen, Sparre, stadsäga 843, 844 (Achilles), stadsäga 834-839 (Aeolus), Ankarstjerna, stadsäga 830-833 (Castor), Drottninghall, von Gerdten, Haffrun, von Gerdten 53, Haffrun 12, Sheldon 41 (31, 32), Haffrun 41, Haffrun 11, Haffrun 10. 
531949 – 1966Volym 8. Uppslag 3501-4000. Hector, Liewen, stadsäga 817-827 (Mörner), Pollux, Residenset, Ruuth, Jagaren 12, Björkholmen 9, Skantze 9, Lagerkrantz 18, Saga 23, Wattrang 20, Vakteln 8, Vakteln 11, Nyponet 8, Dockan 2, Sjöblad 24A. 
541949 – 1966Volym 9. Uppslag 4001-4500. Sjömannen, Sundin, Taube, af Trolle, Wrangel, Västra Udden, stadsäga 107, Taube 31, af Trolle 22 (1 m.fl.), Monsunen 1, af Trolle 8, Borgmästaren 22, Annebo 3, Monsunen 1, Rügen 21, af Trolle 8, Lavetten 12. 
551949 – 1966Volym 10. Uppslag 4501-5000. Arklimästaren, Borgmästaren, Dockan, Gasklockan, Gasverket, Hantverkaren, Kanonen, Klerck, af Klint, Konstapeln, Lavetten, Lyktan. 
561949 – 1966Volym 11. Uppslag 5001-5500. von Löwen, Odin, Rosen, Rådmannen, Skomakaren, Väbeln, Tor, Wachtmeister, Väbeln, stadsäga 889 (108), Skomakaren 6, Wachtmeister 1C, von Löwen 22, stadsäga 889 (108). 
571949 – 1966Volym 12. Uppslag 5501-6000. Anden, Ankan, Balder, Björkholmen, Bäckasinen, Chapman, Doppingen, Dristigheten, Ejdern, Ekholmen, Fasanen, Freja, Fylgia, Fäderneslandet, Galathé, Gåsen, Hägern, Illerim, Jarramas, Lillholmen, Lommen, Manligheten, Minerva, Balder 2, Galathé 4. 
581949 – 1966Volym 13. Uppslag 6001-6500. Måsen, Niord, Rapphönan, Ripan, Rättvisan, Saga, Svanen, Svarta Örn, Svea, Tapperheten, Trasten, Tre Kronor, Tärnan, Vakteln, Vanadis, Wasa, Venus, Wladislaw, Äran, Örnen, Fiskhamnen (stadsäga 172), Saga 16, Saga 9, 10, Rapphönan 5, Tre Kronor 3. 
591949 – 1966Volym 14. Uppslag 6501-7000. Björken, Dadeln, Eken, Exet, Fregatten, Garvaren, Gjuteriet, Göta Lejon, Hemmet, Häggen, Jagaren, Kakelugnen, Nordenskjöld, Nordström, Nyponet 9, Nyponet 4, Oxeln 2, Pantarholmen, Posse, Raab. 
601949 – 1966Volym 15. Uppslag 7001-7500. Rönnen, Stenbock, Sälgen (Tallen), Uttern, Videt, Väderkvarnen, Ymer, Åran, Äpplet, Östen, stadsäga 424-503. 
611949 – 1966Volym 16. Uppslag 7501-8000. Ankarcrona, Arnö, Berget, Berggren, Blå Port, Blåsten, Bokskogen, Brisen, Ellekärr, Henck, Ingenjören, Brisen 1, Kastbyn, Kulingen, Kultjen, Kåren, Nordan, Orkanen, Skydraget, Spårvägen, Stormen, Sunnanvinden, Posse 6, Berget 3. 
621949 – 1966Volym 17. Uppslag 8001-8500. Sydvästen, Sågverket, Torpedbåten, Tyska Bryggaregården, Vindilen, Virvelvinden, Västanfläkten, Östanvinden, stadsäga 196 (Barnhemmet för flickor), Västanfläkten 2, Östanvinden 2, Västanfläkten 2, Biet 1, Amiralen, Astern, Backsippan, Biet, Blasius König, Blåsippan, Bromsen, Ekvecklaren, Ehrensvärd, Fjärilen, Flugan, Generalen, Getingen, Grenadjären, Gräshoppan, Humlan, Husbocken, Konvaljen, Blåvingen, Bromsen 1, Vindilen 2, Backsippan 5. 
631949 – 1966Volym 18. Uppslag 8501-9000. Lasarettet, Lysmasken, Nerman 14, Minan, Myggan, Myran, Nejlikan, Nerman, Nyckelpigan, Generalen, Ollonborren, von Otter, Prästkragen, Resedan, Skalbaggen, Sländan, Spindeln, Stekeln, Syrsan, Tordyveln, Törnrosen, Vespan, Prästkragen 4-8 (Violen), Vitsippan, Tulpanen, Barkborraren, Ekoxen, Lyran, Guldbaggen, Cellon, Lutan, Tordyveln 20, Lasarettet 2, Resedan 17. 
641949 – 1966Volym 19. Uppslag 9001-9500. Annebo, stadsäga 140-296 (Kyrkogårdsvaktmästarebostället, Grindvaktstugan, Annebo 2, Klinteberga, Stadsträdgårdsmästarebostället, Lasarettsbostäderna, Oskarsvärn, Gullbernahult, Gullbergagård, Wachenfeldtska barnhemmet, Gulberna Lilla, Hedvigsdal, Ekeberga gård, Ekeberg, Bokliden, Västra Ekebo, Villa Fridhem, Gullaberg, Villa Nyhem, Villa Rosenborg, Villa Rosta, Villa Sunnadal, Villa Tomtebo, Villa Vega, Sunna Radhus, Ankarsmeden, Ekeberg, Segelmakaren 3-9, Ankarsmeden 2-4, Intaget, Telegrafverkets överdragsstation, Casa Nova, Mariedal, Lilla Mossen, Slugan, Sunna Mejeri, Tackelarbetaren, Muraren, Målaren, stadsäga 892, Smeden, Svetsaren, Snickaren, Glasmästaren, Höganäs, Lorentzberg, Lugnadal, Villa Udden, Villa Vik, Sunna Bostuga, Villa Vega, Sunna Banvaktstuga, Kungsholmsfort, Ekeberg), stadsäga 143B Spädbarnshemmet (Harpan 1), Snickaren 9, stadsäga 1605 Rosenholm, stadsäga 158 Villa Fridhem, stadsäga 1596-1610 (Rosenholm), stadsäga 1611 Järnvägsstationen, Annebo 2, på församlingen skrivna, Annebo 2. 
651949 – 1966Volym 20. Uppslag 9501-10000. Stadsäga 508-803 (Stora Villan vid Hästö gård, Storseglet 12, Skanstorget, Storseglet 4, Aktern, Skansen 1, Rodret, Masten, Däcket, Klyset, Frihulten, Sturhytten, Trossen, Bommen, Lejdaren, Draggen, Knopen, Klyvaren, Knopen, Kajutan, Talgan, Durken, Dompassen, Mastkorgen, Sextanten, Kölen, Kajutan, Bommen), Kajutan, stadsäga 1504-1524 (Backabo, Vargen 2, Kaninen 7, 5), Draggen (Backabo), Kajutan 1, Masten 3, Masten 7. 
661949 – 1966Volym 21. Uppslag 10001-10500. Spaljén (Buketten), Drivbänken, Blomkrukan (Druvklasen, Fruktkorgen), Rabatten, Trädgården, Trädgårdsmästaren (Vinstocken), Växthuset, stadsäga 1500 (Aldalen), stadsäga 1621-1622 (Jära), stadsäga 1527-1534 (Vedeby), stadsäga 1612-1619 (Vedeby, Vedebylund), stadsäga 1549-1588 (Vedebylund 1:4-1:52), Trädgårdsmästaren 1. 
671954 – 1966Volym 22. Uppslag 10501-11000. Aspen, Lärkträdet, Vinrankan, Gullbernahult, Tor 27 (16, 17, 20), Arklimästaren 6, Skomakaren 1, von Löwen 1, Skantze 8, Tersmeden 3 m.fl., Rosen 50, Öresund 18, Konstapeln 10, 12, Urmakaren 16, 17, Manligheten 11, Rügen 67 (56), Jagaren 28, Videt 2, Borgmästaren 21, Ehnemark 24, Rügen 48, Urmakaren 68, Adlersten 53 (52). 
681958 – 1966Volym 23. Uppslag 11001-11500. Fören, Ankaret, Masten 1, Däverten, Rorgången, Roddaren, Spaljen, Ljungmannen, Båtbyggaren, Timmermannen, Buketten, Båtsmannen, Skeppsgossen, Muraren, Tallspinnaren, Termiten, stadsäga 408, 409, Arklimästaren 16, Björkholmen 8, Wachtmeister 25 m.fl., Annebo 4, Växthuset 5, Nordstjärnan 4 (15), Sheldon 1, Lagerstråle 19, stadsäga 767, Kanonen 2, Drottninghall 27, Ehnemark 20, Uttern 3, Urmakaren 58, Wachtmeister 1C, Galathé 2,3, Hantverkaren 20, Rosen 13, Odin 2, Tor 27, Rodret 7, Rosen 54, stadsäga 404, 406, Wasa 1, Väbeln 18, Fregatten 12, Rättvisan 1, Palander 21, Ehnemark 8, Minerva 5, Rosenfeldt 32, Viborg 26, Illerim 1, 4, 5, 6, Palmqvist 14, af Klint 19, Tor 10, Blomkrukan 2 (1), Spaljén 1. 
691964 – 1966Volym 24. Uppslag 11501-12000. Tjurkö 1:3-13:1, Smörblomman, Spaljén 1, stadsäga 376, 377, Fregatten 13, Blomkrukan 2. 
701967 – 1991Volym 1. Uppslag 1-500. Cederström, Dahlberg, Gotland, Holmdahl, Lagerberg, stadsäga 919, Möllebacken, Nauckhoff, Nordstjärnan, Reval, Pottholmen, Reval. 
711967 – 1991Volym 2. Uppslag 501-1000. Riksbanken, Rügen, Törnström, Reval 3, Urmakaren, Törnström 12, Viborg, Rügen 51, stadsäga 191, stadsäga 154 (192). 
721967 – 1991Volym 3. Uppslag 1001-1500. Adlersten, Frimuraren, Humble, Kalvhagen, Lagerbjelke, Lagerstråle, Lillie, Lagerstråle 18, Lagerstråle 14, Lindblad, Läroverket, Modée, Palander, Lagerbjelke 6, Lagerbjelke 7, Palander 4, Palander 20, Aderlsten 53. 
731967 – 1991Volym 4. Uppslag 1501-2000. Psilander, Tersmeden 14, Psilander 5, 6, Ruthensparre, Sjöblad, Skantze, Stuart, Wattrang 1, Ruthensparre 13, Tersmeden 14, Skantze 7, Wattrang, Skantze 9, Wittus, Skantze 7. 
741967 – 1991Volym 5. Uppslag 2001-2500. Bonde, Ehnemark, Gyllengranat, Hjulhammar, Hogland, Hästkvarnen, Lagerkrantz. 
751967 – 1991Volym 6. Uppslag 2501-3000. Loke, Palmqvist 19, Palmqvist 17, Magistraten, Palmqvist, Residenset, Rosenfeldt, Sheldon, Residenset 10, Sjöstjärna, Rosenfeldt 12, Sheldon 33, Sheldon 41, Sheldon 42, Sheldon 33. 
761967 – 1991Volym 7. Uppslag 3001-3500. Sundin, af Trolle, Wrangel, Öresund, af Trolle 22, stadsäga 113, af Trolle 21, af Trolle 13-14, af Trolle 23-29, af Trolle 7, Tjurkö 1:3-13:1, Sundin 6. 
771967 – 1991Volym 8. Uppslag 3501-4000. Ankarstjärna 1 m.fl. (56), Drottninghall, von Gerdten, Haffrun, von Gerdten 10, Hector, Kanonen, af Klint, von Gerdten 55, von Gerdten 60, von Gerdten 58, von Gerdten 60. 
781967 – 1991Volym 9. Uppslag 4001-4500. Lavetten, Liewen, von Löwen, Pollux, von Löwen 23, Sjömannen, Taube, Liewen 30, von Löwen 24, Taube 10, stadsäga 107, Taube 31, von Löwen 24, Ankarstjärna 53. 
791967 – 1991Volym 10. Uppslag 4501-5000. Arklimästaren, Balder, Björkholmen, Borgmästaren, Björkholmen 24, Björkholmen 27, Borgmästaren 7, Borgmästaren 26, Dockan, Dristigheten, Dockan 21, Arklimästaren 17, Freja, Borgmästaren 20, Borgmästaren 7, 10, Björkholmen 31, Fäderneslandet, Arklimästaren 17, Arklimästaren 20. 
801967 – 1991Volym 11. Uppslag 5001-5500. Gasverket, Hantverkaren, Klerck, Lyktan, Odin, Rosen, Rådmannen, Rosen 32, Rådmannen 20, Skomakaren, Rosen 48, Hantverkaren 29. 
811967 – 1991Volym 12. Uppslag 5501-6000. Svea, Tor, Tre Kronor, Wachtmeister, Tor 29, Väbeln 4, stadsäga 889 (108), Väbeln 20, Väbeln 18, Väbeln 22, Wachtmeister 57. 
821967 – 1991Volym 13. Uppslag 6001-6500. Anden, Ankan, Bäckasinen, Chapman, Doppingen, Ejdern, Ekholmen, Fasanen, Fiskhamnen, Fylgia, Galathé, Gåsen, Hägern, Illerim, Jarramas, Lommen, Manligheten, Minerva, Måsen, Niord, Ekholmen 3, Bäckasinen 7, Minerva 8-13, Måsen 8, Illerim 8-13. 
831967 – 1991Volym 14. Uppslag 6501-7000. Rapphönan, Ripan, Rättvisan, Saga, Staren, Svanen, Svarta Örn, Tapperheten, Trasten, Tärnan, Vakteln, Vanadis, Wasa, Venus, Wladislaw, Äran, Örnen, Vanadis 7, Vanadis 3, Wladislaw 9, Rapphönan 3, Saga 25-31, Saga 24, Vanadis 6, Rapphönan 4, 5, Vakteln 9-11, Svarta Örn 5, Venus 2, Svanen 10, Svanen 3 (4), Rättvisan 4, Ripan 1. 
841967 – 1991Volym 15. Uppslag 7001-7500. Aspen, Björken, Boken, Dadeln, Eken, Enen, Exet, Granen, Häggen, Idegranen, Linden, Lärkträdet, Misteln, Boken 12. 
851967 – 1991Volym 16. Uppslag 7501-8000. Nyponet, Oxeln, Pilen, Qvinten, Sälgen, Uttern, Videt, Ymer, Åran, Äpplet, Östen, stadsäga 303-499, Rönnen 22-24, Östen 1, Ymer 4-7, Sälgen 1-14, Östen 6. 
861967 – 1991Volym 17. Uppslag 8001-8500. Fregatten, Garvaren, Gjuteriet, stadsäga 910 (Göta Lejon 1), Hemmet, Jagaren, Kakelugnen, Nordenskjöld, stadsäga 910, Kakelugnen 14, Fregatten 13. 
871967 – 1991Volym 18. Uppslag 8501-9000. Nordström, Pantarholmen, Posse, Raab, Stenbock, Väderkvarnen. 
881967 – 1991Volym 19. Uppslag 9001-9500. Ankarcrona, Arnö, Berget, Berggren, Blåsten, Bokskogen, Brisen, Elleskär, Henck, Blåsten 3, Ingenjören, Brisen 4, Kastbyn, Kulingen, Kultjen, Kåren, Monsunen, Nordan, Ankarcrona 3, Blåsten 2, Ankarcrona 4, Berget 1, Kåren 3, Ankarcrona 13, Brisen 1, Ankarcrona 14, Blåsten 3, Monsunen 1. 
891967 – 1991Volym 20. Uppslag 9501-10000. Orkanen, Skydraget, Spårvägen, Stormen, Sunnanvinden, Sydvästen, Sågverket, Torpedbåten, Tyska Bryggaregården, Vindilen, Virvelvinden, Västanfläkten, Östanvinden, Skydraget 1, Östanvinden 2, Virvelvinden 2, Torpedbåten 13, Stormen 4, Stormen 1, Orkanen 4, Sydvästen 2, Skydraget 2, Virvelvinden 1, Orkanen 4, Stormen 1, Torpedbåten 13, Orkanen 4, stadsäga 139. 
901967 – 1991Volym 21. Uppslag 10001-10500. Amiralen, Annebo, Barkborraren, Biet, Blasius König, Blåvingen, Bromsen, Cellon, Ekoxen, Ekvecklaren, Ehrensvärd, Fjärilen, Flugan, Generalen, Getingen, Grenadjären, Gräshoppan, Guldbaggen, Annebo 6, Generalen 28-35, Generalen 19. 
911967 – 1991Volym 22. Uppslag 10501-11000. Harpan, Humlan, Husbocken, Lasarettet, Lutan, Lyran, Lysmasken, Minan, Myggan, Myran, Nerman, Nyckelpigan, Ollonborren, von Otter, Skalbaggen, Sländan, Spindeln, Stekeln, Syrsan, Tallspinnaren, Termiten, Tordyveln, Vespan, stadsäga 142 Hjortsberga prästgård, stadsäga 144 Klinteberga, Vespan 2-3, Annebo 6, Lysmasken 7. 
921967 – 1991Volym 23. Uppslag 11001-11500. Aktern, Ankaret, Bommen, Draggen, Durken, Däcket, Däverten, Frihulten, Fören, Kajutan, Klyset, Klyvaren, Knopen, Kompassen, Aktern 13, Aktern 10, Frihulten 5, Kölen, Lanternan, Lejdaren, Masten, Mastkorgen, Focken, Masten 20, Fören 7, Relingen, Lanternan 1, Frihulten 5. 
931967 – 1991Volym 24. Uppslag 11501-12000. Riggen, Masten (Rodret), Sextanten, Skansen, Sextanten 14, Storseglet, Styrhutten, Taljan, Trossen, stadsäga 509-799, 964 (802), 742, 601, 946, 946A, 621A, 621B, Däverten, Masten 32-35, Sextanten 35 (29), 31, 33, 34, 3. 
941967 – 1991Volym 25. Uppslag 12001-12500. Blomkrukan, Buketten, Drivbänken, Rabatten, Spaljén, Rabatten 1, Spaljén 1, Buketten 1. 
951967 – 1991Volym 26. Uppslag 12501-13000. Trädgården, Trädgårdsmästaren, Vinrankan, Växthuset, Trädgårdsmästaren 1. 
961967 – 1991Volym 27. Uppslag 13001-13500. Smörblomman (Gulsippan). 
971967 – 1991Volym 28. Uppslag 13501-14000. Ankarsmeden, Astern, Backsippan, Blåsippan, Båtbyggaren, Båtsmannen, Glasmästaren, Gullbernahult, Gälbgjutaren, Mosippan, Jungmannen, Jära Kulle, Konvaljen, Mejeristen, Muraren, Målaren, Nejlikan, Målaren 10, Lämparen, Matrosen, Skepparen, Styrmannen, Backsippan 5, Motellet. 
981967 – 1991Volym 29. Uppslag 14001-14500. Prästkragen, Resedan, Roddaren, Rorgängaren, Segelmakaren, Skeppsgossen, Smeden, Snickaren, Svetsaren, Tackelarbetaren, Timmermannen, Tulpanen, Törnrosen, Vitsippan, Skeppsgossen 1, stadsäga 157-164A, 203, 296, 1500-1629, på församlingen skrivna, Resedan 15, Svetsaren 4, Svetsaren 6, Tovsippan, stadsäga 160C, Tulpanen 2, stadsäga 1628(A), utan känt hemvist, Skeppsgossen 8, Skeppsgossen 12, av mantalskontoret avförda personer. 
991967 – 1991Volym 30. Uppslag 14501-15000. Baggen, Björnen, Ekorren, Fåret, Geten, Haren, Hjorten, Hunden, Hästen, Kalven, Kaninen, Katten, Lammet, Lodjuret, Haren 9, Renen, Rådjuret, Valpen, Vargen, Älgen, Igelkotten, Illern, Killingen, Ulven, Hermelinen, Lämmeln, Minken, Sorken, Bävern, Hamstern, Marsvinet, Räven, Järven 3, Vesslan, Hästen 3, Järven, Hermelinen 23-24. 
1001971 – 1991Volym 31. Uppslag 15001-15500. Grävlingen, Mullvaden, Mården, Smörblomman 1, Sobeln, Smörblomman 2-3, Hästen 1-3, Smörblomman 3, Killingen 29, Smörblomman 3, Järven 2, Smörblomman 1-6. 
1011973 – 1991Volym 32. Uppslag 15501-16000. Smörblomman 1-3, 6, 2 (8-9). 
1021989 – 1991Volym 33. Uppslag 16001-16500. Skantze 8-9.