Arkiv: Raus kyrkoarkiv (SE/LLA/13305 )
Bunt 1790, 1795-1798, 1800-1804, 1806, 1809-1813.
Omfattar ej Råå fiskeläge.
Omfattar endast Råå fiskeläge.
Omfattar ej Råå fiskeläge.
Omfattar endast Råå fiskeläge.
Omfattar ej Råå fiskeläge.
Omfattar endast Råå fiskeläge.
Kapsel. Omfattar ej Råå fiskeläge.
Omfattar endast Råå fiskeläge.
Omfattar endast Råå fiskeläge.
Omfattar ej Råå fiskeläge.
Omfattar ej Råå fiskeläge.
Kapsel. Omfattar endast Råå fiskeläge.
Omfattar hela församlingen.
I. Omfattar ej Råå fiskeläge.
II. Omfattar Råå fiskeläge.
I. Omfattar ej Råå fiskeläge.
II. Omfattar Råå fiskeläge.
I. Omfattar ej Råå fiskeläge.
II. Omfattar Råå fiskeläge.
I. Omfattar ej Råå fiskeläge.
II. Omfattar endast Råå fiskeläge.
Omfattar ej Råå fiskeläge.
Omfattar endast Råå fiskeläge.
Omfattar Raus och Örby byar.
Omfattar Pålstorps och Köpinge byar.
Volym 1. Uppslag 1-300. Köpinge, Pålstorp.
Volym 2. Uppslag 301-648. Raus.
Volym 3. Uppslag 1-336. Råå fiskeläge, Örby, på församlingen skrivna.
Volym 4. Uppslag 649-847. Supplementbok. Pålstorp, Raus.
Volym 1. Uppslag 1-150. Köpinge 1-9.
Volym 2. Uppslag 151-351d. Köpinge 10-13, Pålstorp 1-2.
Volym 3. Uppslag 351-600. Pålstorp 3-8.
Volym 4. Uppslag 601-850. Raus 1-4.
Volym 5. Uppslag 851-1100. Raus 5-7.
Volym 6. Uppslag 1101-1300. Raus 8-16, på församlingen skrivna.
Volym 7. Uppslag 1301-1550. Råå fiskeläge (municipalsamhälle).
Volym 8. Uppslag 1551-1790. Örby, på församlingens skrivna.
Volym 1. Uppslag 1-150. Köpinge municipalsamhälle: Köpinge 1-6.
Volym 2. Uppslag 151-300. Köpinge municipalsamhälle: Köpinge 7-13.
Uppslag 301-400. Pålstorp 1-2.
Uppslag 401-650. Pålstorp 2.
Uppslag 651-750. Pålstorp 3.
Uppslag 751-900. Pålstorp 4.
Uppslag 901-1050. Pålstorp 5-8.
Uppslag 1051-1150. Raus 1-2.
Uppslag 1151-1350. Raus 3-4.
Uppslag 1351-1575. Raus 5-6.
Uppslag 1576-1825. Raus 7-16.
Volym 1. Uppslag 1-200. Råå fiskeläge: Bajonetten, Bardunen, Blosset, Briggen, Brynjan, Bulten, Båten, Bäckahästen, Fanan, Flötet, Fregatten, Fullbriggaren, Furiren, Galeasen, Gardisten, Glödet, Gängtappen, Havsfrun, Hornblåsaren, Huggaren, Järnet, Kanonen, Kättingen, Kikaren, Klockan, Kolet.
Volym 2. Uppslag 201-400. Råå fiskeläge: Korpralen, Kvassen, Lanternan, Lysbojen, Låset, Lägret, Malen, Matrosen, Mistluren, Musketören, Mörsaren, Närdingen, Nätet, Passaren, Regementskalken, Relingen, Roddaren, Ryttaren, Råå allmänning, Sergeanten (Rååvägen 66-74, 78).
Volym 3. Uppslag 401-600. Råå fiskeläge: Sergeanten (Rååvägen 76, Luciagatan 4), Sextanten, Sjöhästen, Skeppsbryggan, Skonaren, Skutan, Skruvstycket, Släggan, Spelet, Spiken, Spettet, Stallmästaren, Stormhatten, Styrpinnen, Stäven, Trumman, Trumslagaren, Turbinen, Verkmästaren, Ångpannan, Åran.
Volym 4. Uppslag 601-800. Raus plantering: Ankan, Apelsinen, Aprikosen, Astern, Axet, Barret, Begonian, Blekinge, Blomman, Bohuslän, Bollmörten, Bäckasinen, Bäcken, Karl XII, Carnot, Cypressen, Dadeln, Dalarna, Dalen.
Volym 5. Uppslag 801-1000. Raus plantering: Daliena, Dalsland, Fikonet, Fikusen, Flodhästen, Flädern, Fridhem, Furan, Gotland, Grynet, Gurkan, Halland, Heden, Hyacinten, Hönan, Jordgubben, Jungfrun, Kalkonen, Kallan.
Volym 6. Uppslag 1001-1200. Raus plantering: Kamelian, Kardborren, Knoppen, Kokosnöten, Kopparverket, Korken, Kotten, Kungsörnen, Kuroki, Kycklingen, Kålhuvudet, Ljungblomman, Lummern, Lux, Lövkojan, Malmen, Mandeln, Manhem, Maskinen, Månen, Narcissen, Nickeln.
Volym 7. Uppslag 1201-1400. Raus plantering: Närke, Nässlan, Palmen, Palsternackan, Papegojan, Penséen, Persikan, Planeten, Plantan, Pumpan, Påfågeln, Renfanan.
Volym 8. Uppslag 1401-1600. Raus plantering: Resedan, Rosenknoppen, Rymden, Rädisan, Rödbetan, Sandviken, Sippan, Skandinavien, Skogsnöjet, Skåne.
Volym 9. Uppslag 1601-1800. Raus plantering: Småland, Snöbollen, Sockerbetan, Solen, Solrosen, Stengeten, Stjärnbilden, Storken, Strutsen, Stålet, Fikonet (Sviskonet), Tomaten, Triangeln, Tryckeriet, Tuppen, Utkiken, Valhall, Vattumannen, Värmland, Väveriet, Ärtskockan.
Volym 10. Uppslag 1801-2000. Raus plantering: Östergötland; Gambrinus/Pålstorp 5, Köpinge 1-13 (Bärnstenen, Runristaren, Tordönet, Torshammaren, Runstenen, Rahus, Kopparn, Vårdkasen, Kvarnbacken, Vendela, Hjälmen, Herremannen, Legeringen, Armringen, Ättekulla, Hälsodrycken, Synfältet, Glaset, Rännilen, Kadriljen, Junkern, Kavaljeren, Klubban, Skärvan, Humlegården, Munkängen, Gåsebäck, Fältarp, Saxland, Giraffen, Runborg, Bengta, Bunkagården). Fastigheterna med kvinnoförnamn överförda till Helsingborgs Gustav Adolf 1930-01-01.
Volym 11. Uppslag 2001-2149. Raus 1-12 (Helge, Stenen, Jarlen, Enviget, Boplatsen, Frode, Kanoten, Åbrinken, Åbrädden, Menuetten, Kusken, Signalen, Valsen, Diligensen, Posthornet, Dansmästaren, Storken, Banvakten).
Volym 12. Uppslag 2150-2298. Köpinge 1-6 (Agda, Alfhild, Barbro, Cecilia, Elin, Edla, Eva, Fredrika, Gudrun, Hildegard, Ida, Ingeborg, Ingegärd, Jenny, Gunilla, Tekla, Katarina, Markören, Kägelbanan, Märta, Adele, Johanna, Filippa). Fastigheterna med kvinnoförnamn överförda till Helsingborgs Gustav Adolf 1930-01-01.
Volym 13. Uppslag 2299-2537. Köpinge 7-13 (Ådern, Lurblåsaren, Resenären, Bågen, Diplomaten, Spelmannen, Kavaljeren, von Döbeln, Källan, Glaset, Dagny, Karin, Beata, Amanda, Stören, Elisabet, Grindvakten, Humlegården, Ingegärd, Alfhild, Cecilia, Helga), Pålstorps ängar 1-8 (Åkroken, Lidängen, Stjälken, Säven, Vassen, Kransen, Siktet, Vintern, Våren, Buketten, Skarpskytten, Fältet, Skottet, Sommaren, Hösten.
Volym 14. Uppslag 2538-2736. Gullpudran.
Volym 13. Uppslag 2299-2649. Köpinge (Sigrid (Alfhild), Amalia, Amanda, Beata, Cecilia, Dagny, Edit, Elisabet, Bodil, Gunilla, Rebecka (Helga, Ragnhild), Vanja, Märta (Ingegärd), Sara, Ingegärd, Ragnhild, Karin, Kerstin, Lovisa, Lydia, Magdalena, Matilda, Olivia, Vendela, Bågen, Diplomaten, von Döbeln, Glaset, Grindvaktaren, Humlegården, Källan, Lurblåsaren, Mamsellen, Resenären, Spelmannen, Stören, Ådern, Buketten, Fältet, Hösten, Kransen, Lidängen, Siktet, Skarpskytten, Skottet, Sommaren, Stjälken, Säven, Vassen, Vintern, Våren, Åkroken), Pålstorp 2, 5, 8, Köpinge 7, 13 (Ottilia, Teresia, Matilda, Märta, Edla). Fastigheterna med kvinnoförnamn överförda till Helsingborgs Gustav Adolf 1931-01-01.
Uppslag 1-225. Adelsmannen, Allmänningen, Assistenten, Badmästaren, Barden, Bonden, Brunnsmästaren, Byfogden, Dannemannen, Doktorn, Filosofen, Främlingen, Herden, Hästhagen, Konvalescenten, Kurgästen, Köpmannen, Lantmätaren. Fastigheterna överförda från Helsingborgs Gustav Adolf 1930-01-01.
Uppslag 226-450. Läkaren, Måttbandet, Mältan, Odalmannen, Professorn, Prästmannen, Ramlösa västra 6 (Ramlösagården), Ramlösa västra 9 (Sigridstorp), Skiftet, Spåret, Stämman, Systern, Tegen, Utlänningen, Vattuprovaren, Åldermannen. Fastigheterna överförda från Helsingborgs Gustav Adolf 1930-01-01.
Volym 1. Uppslag 1-200. Adelsmannen, Allmänningen, Ankan, Apelsinen.
Volym 2. Uppslag 201-400. Aprikosen, Armringen, Assistenten, Axet, Badmästaren, Bajonetten, Banvakten, Barden.
Volym 3. Uppslag 401-600. Bardunen, Barret, Begonian, Bladet, Blekinge.
Volym 4. Uppslag 601-800. Blomman, Blosset, Bonden, Boplatsen, Briggen.
Volym 5. Uppslag 801-1000. Bronsgjutaren, Brunnsmästaren, Brynjan, Buketten, Bunkagården, Byfogden, Bågen, Båten, Bäckahästen, Bäcken västra, Bäcken östra.
Volym 6. Uppslag 1001-1200. Bägaren, Bärnstenen, Karl XII, Carnot, Cypressen 1-6.
Volym 7. Uppslag 1201-1400. Cypressen 7-10, Dadeln västra, Dadeln östra, Dalen.
Volym 8. Uppslag 1401-1600. Dalian, Dalsland, Dannemannen, Dansmästaren, Diligensen, Diplomaten, Doktorn, von Döbeln (Surbrunnsgatan 8-24).
Volym 9. Uppslag 1601-1800. von Döbeln (Surbrunnsgatan 26-34, Netzlersgatan, Lindhultsgatan), Elektromekano, Enviget, Fanan, Fikonet, Fikusen, Filosofen.
Volym 10. Uppslag 1801-2000. Flodhästen, Flädern, Flötet, Fregatten.
Volym 11. Uppslag 2001-2200. Fridhem, Frode, Främlingen, Fullriggaren, Furan (Pålstorp 4), Furiren, Fyndet, Fältet, Galeasen, Gardisten, Glaset.
Volym 12. Uppslag 2201-2400. Glöden, Gotland, Grindvaktaren, Grynet, Gråvidet, Gulmåsen, Gullpudran.
Volym 13. Uppslag 2401-2600. Gurkan, Halland, Havsfrun, Helge, Hemmansägaren.
Volym 14. Uppslag 2601-2800. Herden, Herremannen, Hjälmen, Hornblåsaren, Huggaren, Humlegården, Hyacinten 1-9.
Volym 15. Uppslag 2801-3000. Hyacinten 10-16, Hälsodrycken, Hästhagen, Hönan, Hösten, Jarlen, Jordgubben 1-2.
Volym 16. Uppslag 3001-3200. Jordgubben 3-8, Jungfrun, Junkern, Kadriljen, Kalkonen, Kallan, Kamelian.
Volym 17. Uppslag 3201-3400. Kanoten, Kardborren, Kavaljeren, Kättingen, Kikaren, Klockan, Klubban.
Volym 18. Uppslag 3401-3600. Knoppen, Kokosnöten, Kolet, Konvalescenten, Kopparn, Kopparverket, Korken, Korpralen, Kransen, Kransmyntan, Kungsörnen.
Volym 19. Uppslag 3601-3800. Kurgästen, Kuroki, Kusken, Krassen, Kycklingen, Kålhuvudet, Kägelbanan, Käglan, Källan, Köpinge 1-3.
Volym 20. Uppslag 3801-4000. Köpinge 5-13, Köpmannen, Lacket, Lantmätaren, Lanternan, Legeringen, Lidängen.
Volym 21. Uppslag 4001-4200. Ljungblomman, Ljuset, Lucia, Lummern, Lurblåsaren, Lux, Lysbojen, Lägret.
Volym 22. Uppslag 4201-4400. Läkaren, Lövkojan, Majblomman, Malmen, Mamsellen, Mandeln.
Volym 23. Uppslag 4401-4600. Manhem, Markören, Maskinen, Matrosen.
Volym 24. Uppslag 4601-4800. Menuetten, Mistluren, Musketören, Månen, Måttbandet, Mältan, Narcissen.
Volym 25. Uppslag 4801-5000. Nickeln södra, Nickeln västra, Nickeln östra, Nämndemannen, Närdingen, Nässlan
Volym 26. Uppslag 5001-5200. Nätet, Odalmannen, Palmen.
Volym 27. Uppslag 5201-5400. Palsternackan, Penséen, Persikan, Pilpipan.
Volym 28. Uppslag 5401-5600. Planeten, Plantan, Posthornet, Postiljonen.
Volym 29. Uppslag 5601-5800. Prästmannen, Pumpan, Påfågeln, Pålstorp.
Volym 30. Uppslag 5801-6000. Rahus, Raus, Regementskalken.
Volym 31. Uppslag 6001-6200. Relingen, Renfanan, Resedan, Resenären, Roddaren, Rosenknoppen.