Måndag den 17 augusti kl. 16.30–19.30 genomförs underhållsarbete på webbplatsen. Underhållsarbetet påverkar såväl webb som bildvisningen och vi ber om överseende för de störningar som kan uppkomma till följd av detta arbete.
Med anledning av Coronaviruset begränsas öppettiderna i Riksarkivets läsesalar. Se öppettider för respektive läsesal
bild
Serie

Lars Israel Wahlmans brevsamling

Wahlman Lars israel brevsamling

Lars Israel Wahlman (1870–1952), arkitekt; tecknare.
Arkivet omfattar 11 volymer. Brev med L.I. Wahlman som mottagare/avsändare.

 Volymer (11 st)

ReferenskodTidAnmärkning 
1A–F
A
Aars, H.
Abelin, Rudolf (trädgårdsarkitekt)
Ahlgren, Hakon (Ahlberg?)
Ahlbom, Yngve
Ahlgrensson, Björn
Ahrn, G.
Alfvén, Andrew
Amilon, M. & S.
Andersson, Anna & Helfrid
Andersson, E.H.
Ankarcrona, Gustav
Asplund, Gunnar & Gerda
Ax, Marcus
B
Bache, Ragna
Baude, Anna-Lisa
Behrens-Klausen, Margit & Andreas
Bengtson, Valdus (kyrkoherde)
Berg, Anna
Berg, Fredrika
Berg, Margareta
Berger, F.
Berggren, bröderna
Bergin
Berglund, Karl
Bergman, Herman (konstgjuteri)
Bergsten, H.
Beskow, Nathanael & Elsa (konstnär och författare)
Beyer, Henning (Göteborg)
Billengren, E.
af Bjerkén, familjen
Bjurström, A. & E.
Björk, Arvid
Björqvist, Manfred
Blom, E.
Blomqvist, J.E. AB
Boklund, H.
Bolin, Rolf (arkitekt, arbetade hos LIW)
Bonnier, K.O. & Alb.
Boström, A.
Branting, Agnes
Brodin, Erik (skeppsredare, Gävle)
Broms, Signe & Otto (Wackstanäs)
Brådhe, S.
Bröchner, Georg
Bäckström, Richard & Betsy (Tunarp)
C
af Callerholm, Th.
Callmander, J. (arbetade hos LIW)
Carlgren, Elis & Ellen
Carlgren, Lennart
Cedergren, A.W. (Cedergrenska tornet)
Cornell, Anna & Händelin, Sally
Cronquist, G Wson
Curman, Sigurd
Cuypers, Edvard
D
Dahl, David
Dahl, Erik
Dahl, Jocke
Dahlander, Magnus
Dahlgren, W.
Dahlqvist, K.R.
Dickson, Georg
Diverse brev
E
Edstam, Elisabet
Ehrngren, O.
Eidem, Erling (ärkebiskop 1931-1950)
Ekblom, Nils
Ekman, S.
von Engeström, Sigfrid
Engkvist, Olle (byggmästare)
Engström, Agda och L.M.
Enochsson, Emilie
Eriksson, Axel
Eriksson, Janne
Essén, Arre (arkitekt)
Ewald, S.
F
Fagerström
Fahlcrantz, Axel
Falkenberg, Louise
Fellenius, W.
Festin, Eric
Fin, Carl
Flinta, Gustaf AB
Flodström, N.
Folcker, E.G.
Forszén, g.
Forslund, K.E. (författare, Dalarna)
Fredin, T.
Friedländer, C.L.
de Frumerie, G.
 
2G–L
G
Gehlin, Hugo
Gratz, S.
von Greyerz, Anna & Walo
Grut, T. (arkitekt)
Guettler, Aina & Karl (arkitekt)
Gullberg, Elsa
Gustafsson, C.M.
Göransson, K.A. (Hedemora)
H
Hahr, August (konsthistoriker)
Hahr, Eric (arkitekt)
Hagardt
Hammarling, Hjalmar
Hammarstrand, N.
Hallgren, Elin
Hazelius, F.
Hede, A.
Hedlund, Effe & Erik
Hedmark
Heimburger, G.
Hellström
Hellström, K.G.
Hjertén, Gustav & Nygren, Wilhelm
Hjorth, Elisabet
Hjortzberg, Elin & Olle (konstnär)
Heckscher, Ebba
Hector, Gurli & Herman
Hjularöd (Hjularöds herrgård)
Holmqvist, Per & Hellen
Hubendick
Hult, Olof (arkitekt, Skogskyrkogården, Jönköping)
Hwasser, C.A.
Härdelin, Sigurd
Härdelin, Tore
Höjer, Vidar
Hökerberg, Greta & Tryggve
Hörlin, Tor
Hörwik
J
Jahnke, Hugo
Jancke-Björk, Eva
Jansson, Carl O. Pommer
Johannisson
Johansson, Arvid & Emmy
Johansson, Emmy
Johansson, Ivan (skulptör)
Julin, Th.
Jungstedt, Axel
Jönsson, Anders
K
Karlfeldt, E.A.
Karth, B.O.
Kjellin, Carl
Kling, Lilly
Koersner, H.
Koersner, Wilma & Berta
Kraft, Ingeborg
Kreüger, Claes
Krüger, Henrik
L
Lagercrantz
Lallerstedt, Elin & Erik (arkitekt)
Landergren, Lisa
Lange, Åke
Larsson, Carl
Larsson, Carl (i By)
Leffler
Lewerentz, Edit & Sigurd (arkitekt)
Lignell
Lilienberg, A. (stadsplanerare)
Lind, Sven Ivar (arkitekt)
Lindahl, P.A.
Lindberg, J.
Lindgren
Lindgren, Johannes
Lindgren, P.A.
Lindhagen, Anna (koloniträdgårdar)
Lindroth, G.
Lindstedt, A.
Lindström, Birger Martin Henning
Lindvall, Ester
Linnman, Mats
Linton, Otto
Lundberg, Bengt
Lundberg, G.H.
Lundervall, G.
Lundgren, Margit & Edvin
Lundstedt, H.
Lundqvist, John
Lyth, Louise & Paul (Villa Lyth/Timrå, Lidingö)
Lövenskiöld, Harald
 
3M-S
M
Macartney, Marvyn (arkitket)
Magnell
von Malmborg, Inga
Malmström, Sigrid
Mattson, Abraham
Milles, Carl
Modin, C.V.
Molin, Hj.
Mossberg, Robert
Munthe, Axel (LIW förslag till villa i Tällberg)
Müller, J.E.
Münter, R.
Månson, Erik Hjalmar
Månsson, Filip (dekorationsmålare)
Möller, Carl (arkitekt)
N
Nachmanson, Aug.
Nielsen, E.
Nilson, F. Oscar
Nisser, Ellen & William samt Martina (Alstrum, Rottneby)
Nisser, Ellen
Nisser, Ernst
Nordgren, Anna
Norell, Mia
O
Odelberg, Th.
Odenius
Ollers, Edvin
P
Pallin
Petrelli, Johannes & Ingeborg
Petrén
Philip, Erik
Pommers, Fredrik Carlsson
Porne, Å.
R
Richson, Carl & Hilma
Ringström, Henning & Gustaf
Rosborg, A.
von Rosen, Eugène (Örbyhus)
Rosenberg, C.G. (fotograf)
Rosman, Sven
Roy, Greta
Runnqvist, Axel & Titti
S
Sahlberg, Filip
Sahlin, E.G.
Sahlin, Anna Hulda & Gösta
Samuelsson, K. (Slottsskogsvallen, Göteborg)
Schlyter, G.
Schlyter, H.
Sellman, T.
Skogh, Wilhelmina
Skreij, J.E.
Sondén, K.
Sparre, Edel
Starbäck, Karl
Stenberg, Ingeborg & Magnus
Stjernström, Gust. ("Trädgårdsstaden" Ljung, förslag och plan av Stjernström)
von Stockenström, A.
Strandman, Otto
Strindberg, Tore
Strömman, Ester (Torpa)
Strömman, Ester & Tor
Stubelius, T. (arkitekt, krematorier)
Ståhle
Sterner, Nils
Sundholm, Herman
Svinhufvud, Axel
von Sydow, Oscar
Söderberg, N.J.
Söderblom, Nathan
 
4T–Ö
T
Tengbom, Ivar
Tham, H. (villa i Linköping)
Theander, G.
Thunström, O.
Toll, Hans (6 st. aktomslag)
Torhamn, G.
Tozérn, Mogens
Trotzig, Karl (Hedemora)
U
af Ugglas, Sam
W
Wadsjö, Harald (arkitekt)
Wagner, G.A.
Wahlman, F.
Wahlman, Hildegard (hustru, sedan f.d.hustru)
Wahlman, J. Israel & Emma (föräldrar)
Wahlman, Lars Israel
Wahlman, L.I. - Diverse släktingar och vänner
de Wal, C.
Wennerström, S.
Wallenius
Waller, S.T.
Wennerholm, Ture (arkitekt, arbetade hos LIW)
Vestberg, Edvard
Westerberg, Martin
Westman, C. (arkitekt)
Westman, fru
Westring, Hj. & A.
Wettergren, Erik
Widmark
Wieselgren, H.
Vigeland, Emanuel
Wijk, Hjalmar
Winlöw
Winqvist, Anna & Axel
Winqvist, G.E.
Vård, Carl & Albert
Y
Yngström, Lars (Norhaga)
Z
Zacco, Rosina & Yngve (Gävle)
Zetterwall
Zickerman, T.
Å
Åbergson, Anna (koloniträdgårdar)
Åkerlund
Åkerman, E.
Åström, V.
Ö
Örnström, Hans
 
51900 – 1906Kopieböcker
Innehåller 6 st. brevkopieböcker. Kronologisk ordning.
I 1900-1901
II 12/4 1901-29/11 1901
III 8/6 1902-18/3 1903
IV 18/3 1903-27/10 1903
V 30/10 1903-7/3 1905
VI 20/3 1905-23/6 1906
 
61900 – 1906Kopieböcker
Innehåller 4 st. brevkopieböcker.
I maj 1900-sept 1902
II 5/2 1901-10/7 1901
III 1/12 1901-8/6 1902
IV 4/9 1902-20/9 1906
 
71906 – 1912Kopieböcker
Innehåller 7 st. brevkopieböcker.
 
81912 – 1920Kopieböcker
Innehåller 6 st. brevkopieböcker.
 
91926–1930Kopieböcker
Innehåller 7 st. brevkopieböcker.
 
10Wahlmans korrespondens med Blanche Dickson angående Tjolöholm. 
111920–1928.Kopieböcker
Innehåller 5 st. brevkopieböcker.
Efter 1930 finns inga kopieböcker.
 

Nyheter

den 6 juli 2020
Beställ arkivmaterial till läsesal med en ny tjänst
Planerar du att besöka landsarkivet i Göteborg, U...


den 19 maj 2020
Domboksregister för Västra härad, Jönköpings län
Registret är uppdaterat med ca 20 500 poster för ...


Tidigare nyheter