Måndag den 16 december kl. 16.30–19.30 genomförs underhållsarbete på webbplatsen. Söktjänsten och bildvisningen kommer inte att vara tillgängliga under tiden som arbetet pågår.

bild
Serie

Mottagare A-Ö

Allmänna Brevsamlingen

 Volymer (6 st)

ReferenskodAnmärkning 
1Mottagare Avsändare
A
Abel, Ulf Philip Sandblom
Adelskalendern G. Pauli
Adelsköld, Clas Fallstedt, von Rosen
Adlersparre, Carl August Scholander, Stäck
(Albano)
Afzelius, Adam C.F. von Breda
Ahlgrensson, Anna Ida Ericson
Ahlgrensson, Fritz Hallgren, Hellquist, Wallmark
Ahlgrensson, Gustafva F. Ahlgrensson,
Ahlgrensson S.T.S. Bergström
Almquist, N.J.F. Gauffin
Andersson, Knut Adrian Liljefors
Andersson, P. Godenius, Netzell, Scholander
Andersson, byggmästare Dahlbom
Anrep, Gabriel G. von Rosen
Anckarsvärd, G.M. W. Göthe
Anstrin Blackstadius
Arosenius, Ingegerd Arosenius
Arsenius E. Josephson, Rydberg, Scholander
Asp, Emma Asp
B
Bache, Otto Asp
Baeckström, Oscar Carl Larsson
Behm, W. E., K. och Charlotta Sofia Behm, Ekvall, Eurén,
Gummesson, C. Johansson, Kiseleff, Höglund, Krogh, Lagerberg, Lind, T. Lindberg, Looström, Lundegård, Rubenson, Schultzberg, Tufvedsson, Wåhlin, E.Österman
Bergh, Gerda Thiis, Åkerberg
Bergh, Richard Ahlman, Alm, Asp, Billy-Johansen, Björkman,
Boheman, Branbeck, Breslau, Claesen, Diriks, Drey, Folcker, Fett, Gauffin, Gérard, Gold, Grünewald Haberstoch, E. Hedberg, Heineman, Hult, Höglund, Krogh, Lagercrantz, Carl Larsson,
C.G. Laurin, Leche, Lindblom, G. Lingren,
S. Lindholm, G. Ljunggren, Madsen, F.R. Martin, Matton, Meier-Graefe, Milles, Mogensen, Moselius, Ossbahr, A. Palm, Palm de Rosa, Paulsson, G. von Rosen, Rydberg, Rönne, Sandels, Schwab, A. Sjöberg, von Stapelmohr, Strömbom, Unman, Werenskiöld, Wettergren, Wigert-Österlund, Wilhelmson, Wullf, Wästberg, Zoir, Öhman
Bergh, Edvard J. Berger
Berg, Ruben G:son Jungstedt
Berg, Yngve C. och H. Frisendahl
Bergens konstmuseum Gauffin
Beskow, Axel Drey, Haberstoch
Bielke, Axel Brunkal, F. von Dardel, C.O. Palmstierna
Bielke (?) Gersaint
Billing, T. F. von Dardel, Jernberg, F. Kjellberg, Wahlberg
Björling, G.G. Folcker
Boberg, Ferdinand A. Boethius, Butenschön, Forthuny
Bohnstedt, Albin D. Wallin
Boklund, J. C. Adelsköld, Alströmer, A. Bielke, Billing, Brandelius, Broman, A. Börjesson, F. von Dardel, Dietrichson,
von Hefner, Hellquist, von Holst, Hwasser, S. Höckert,
E. Lundgren, Odhner, Quensel, Palm, von Schwerin, Soebergen, Wisén, Zetterwall
Bolinder, Anna Lisa Zorn
Bonnier, K.O. Rubenson
Boulton, M., London C.F. von Breda
Boye, Fredrik Wetterling
Brandes, Georg Edelfelt
Brolin, Erik Carl Larsson, T. Lundberg, Milles, Morssing, Osslund,
Schultzberg, Schwab, Strandman, Sundström, S. Tirén, Zorn
Brunius, August Gauffin
Buhre, Jakob Nicodemus Tessin d.y.
af Burén, Axel A. Wallander
Byström, Johan Niklas J.T. Sergel
Böttiger, John Ekenstierna
C
Cardon Kiörbor
Cardon, J. Axel Nyström
Cardon, Kerstin Hellquist
Carlander, C.M. E. Bergström, Fredsberg
Carlsson, Hjalmar Gauffin
Cedergren ¬ Mandelgren
Cederström, Gustaf Westman
Chang Se Ting-Chi
Collén, A. Törnå
Cronlund, E. Osslund
Cronhamn Carl Larsson
Cronmeyer, R. Montan
Cronstedt, Jakob C.J. Cronstedt
Cronström, Daniel Gabriel
Curman, Sigurd R. Cederström
 
2D-F
Dardel, von Fritz Leiblein, Sander, Scholander
Delblanco A.F. Skjöldebrand
De la Gardie Bredius, Sergel
Demidoff, Antole Messonier
Derkert, Carlo Lystad (se Carlsund)
Dernhöfer, München Meier-Graefe, bil.
Dietrichson, L. Fritz von Dardel
Drake, E. Axel Nyström
E
Ecke, G., Peking Sirén
Ecklesiastikdep. R. Bergh
Edberg, S. G. Upmark
Edhem, Mohammed, Augéli, Kairo
af Edholm, E. Fritz von Dardel
Ekelund, Th. F. Ahlgrensson
Elmquist, H. Strömbom
Engström, Albert Carl Larsson
Erdman, Axel Sjögren
Ericson Jernberg
Ericson, Joh. Wilhelmson
F
Faerler, Christian Nordenfalk
Fahlgren, Aug. Hertzberg, Hirsch, Kallenberg, Kronberg, J. Kulle,
A. Linberg, B. Lundberg, Mandelgren, Nordenberg,
Hj. Sandberg, Södermark, Öberg
Fahlcrantz, C.J. Stäck
Falk, Hjalmar och Tekla K. Ekvall, Hafström, H. Nordenberg, Tallberg
von Falke, Otto Folcker
Fallström, Daniel Schultzberg
Fett, Harry, Kristiania Wettergren
Folcker, E.G. Adelborg, Anderberg, Askberg, Batsford, Bergh,
Ellen Bergh, Berlin, E. Bielke, Bildt, Billy-Jacobsen,
Beck-Neumann, Ph. Bonde, K.O. Bonnier, F. Borg,
Anna Branting, A. Bremberg, L. Brising, Bögh,
V. Börjesson, Böttiger, Casparsson, Cederblom,
E. Cederström, Clason, Collin, Craul, A. Dahlström,.
G. De Geer, R. De la Gardie, Ekstam, Elgenstierna,
O. Elgström, H. Ericsson, prins Eugen, Grünewald,
Gustaf VI Adolf, P.G. Hallström, Hannover, Harboe,
Hayden, Hierta, Hjelmqvist, Hoppe, Hoyle, Hult,
Jäderlund, Karlberg, Karlgren, Kielland, L. Kjellberg,
H. Kjellin, af Klercker, von Koch, Kroon, C.R. Lamm,
T. Laurin, S. Leijonhufvud, Lettström, E. Lindberg,
S. Lindqvist, Lundmark, Lundquist, Madsen,
F.R. Martin, Milles, Mogensen, Möllerberg, A. Palm,
Paulsson, Posse, Reuter, Ridderstadt, van Riemsdyk,
Romdahl, Roth, Salomsen, E. Sjöberg, Sjöblom,
Stenberg, Stenhammar, Strömbom, Söderblom,
Tallberg, Tengbom, Trolle, T. Uggla, Ulrich,
Westrup, Wettergren, Wijk, E. Wrangel, Wåhlin,
Zeisig, Zethelius, Zickerman, Åkerhielm, Österlind
Fischer, E. Gauffin
Forssell F. von Dardel
Fredenheim, C.F. Masreliez
Frölén & Comp. Hägg
Fröst J.G. Sandberg
Föreningen för Bergman, Bergstedt, Cedergren, P. Ekström, J. Kulle,
Nordisk konst Virginia Larsson, Leijonhufvud, P.W. Lundgren,
Lund, Nisbeth, Nordling, Petersén, Silvén, Skånberg,
Strandberg, C.F. Svensson, Thörne
 
3G-K
Gardell-Ericson, Anna Lindholm
Gauffin, Axel Andrup, Aschberg, Benzon, R. Bergh,
Colliander (se Bissen), Boberg, K.O. Bonnier, Boucher, Brandberg, prins Carl, Chion, Cossio, Duran, Edelstam, V. von Essen, Favén, Feldman, Féral, Fischer, Folcker, Geber, G. och P. Hallström, P. Hamilton, W. Hansen, S. Hansson, Henning, Hol, T.V. Holström, Hoppe, Hultmark, Jamot,
M. Jernberg S. Johansson, Keen, Ellen Key, H. Kjellin, Krag, Kronstrand, Kumlien, Selma Lagerlöf, Leggatt Bros, Liljefors, G. Lindquist, Lönblad, Mackesprang, Mattisson, Milles, Munch?, Neumann, J. Nordenberg, Oppermann, Pinéus, Romdahl, Rosell, V. Runeberg, Schnitler, H. Schultz, Sirén, E. Sjöberg, Skovgaard, Stang, von Stockenström, Strömbom, Swane, Swärd, Triana, Tuttle, Eva Upmark, von Wedel, Wengström, Westfelt-Eggertz, Wisslér, Wåhlin, Åkesson
Gerle G.W. Palm
Gillner, B. Beck-Friis
Granberg, Olof von Bode, Bredius, Böttiger, Cardon, N. von Dardel, Durling, Hofstede de Groot, S. Johansson, Keen, Liljefors, Lindskog, Plenge, G. von Rosen, Rydén, Thiis, Tillberg, Wibom
Grandel, L. Gily Martinelli
Grytzell, Josef Hesselbom
Gunne, Carl S. Bergström, T. Laurin, V. Nilsson, Timén
Gustaf III Fredenheim, Piranesi, Scheffer,
Gustaf VI Adolf Read, Sirén, Spear,
Göteborgs museistyrelse G. Göthe
Göthe, Georg B. Ahlgrensson, H. Anckarcrona, A. Berg,
A. Bergström, Bildt, Bredius, Bygdén, A. Börjeson, T. Cederström, Dahlskog, K. Ekvall, Eldh, L. Engström, Chr. Eriksson, Fagerlin, Fahlcrantz, Flensburg,
C.E. Hallberg, von Hennigs, Hermelin, H. Hill, Hofstede de Groot, Jernberg, Jolin, Jungstedt,
Kallenberg, Kallstenius, Kronberg, Krouthén, Larsen, Carl Larsson, Amalia Lindegren, Lindholm, R. Lindström, T. Lundberg, Låftman, Malmgren, Meyer, Milles, Nordstedt, Karl Nordström, Nyberg, Nyblom, Nystrand, Odelmark, Ossbahr, G.W. Palm, Revold, Riveer (?), Rosenberg, E. Sandels, Sander, Schonberg, Schultzberg, Sten, Sörensen-Ringi, Thörne, Törneman, H.G. Wachtmeister, Wilhelmson, F.U. Wrangel, Zorn
H
Haevernick, Kassel Burchard
Hafström, A.G. Fagerlin, Schultzberg
Hagdahl, J. Arsenius, Axelsson, A. och T. Billing, G. Borg,
Cardon, Carleman, F. von Dardel, E. Ekwall,
J. Ericson, Hafström, Haglund, Hallbeck, Hallgren,
P. Hedman, Jaeger, Kindborg, M.D. Levertin, Lindegren, Lindholm, Ljung, Lundegård, Lund, Malmström, C. Möller, Nisbeth, Peter Silvén, P. Svensson, Tallberg, J.W. Wallander, Werner
Haglund, Robert Wilhelmson
Hallgren, Emil A. Ankarcrona, A. Borg, T. Cederström,
E. och K. Ekvall, Fischer, Gude, Hagborg, R. Hall, Hermelin, Hirsch, Jernberg, J. Kulle, Carl Larsson, Lindström, E. Lundgren, Lundh, Lönnroth, Montan, Nordgren, Normann, Alfr. Nyström, Odelmark. G.
Pauli, Peters, Rasmussen, von Schwerin, Smith-Hald, Törnå
Hallman d’Unker
Hallner, Aug. Carl Larsson
Hammer, Chr. Kronberg, G.W. Palm
Hansen, Einar Nordenfalk
Haranda, Jiro, Tokyo Sirén
Harboe, Helga Börjesson, Folcker
Hartman, C.W. R. Bergh, Clason, Chr. Eriksson, Th. Lundberg,
Nordström, G. Pauli, G. von Rosen (?), A. Sjöberg,
Thegeström, Österman
Hasselberg, P. G. Pauli
Hasselgren, P. Beskow
von Hauser, Werner,
Helsingfors Aguéli
Hebbe, Vendela Carl Larsson
Hellström Nordenberg, A. Nilsson, Tullberg
Hellström, Anders Sirén
Hentze, C., Sirén, Frankfurt a/M
Heurlin Melander
Heyman, C.E. Gauffin
Hildebrand, B.E. L. Ahlborn, Mandelgren
Hodell, F. Ljung, Zetterholm
Holm, P.D. Fagerlin T. Lundberg, von Schwerin, Törnå,
B. Wachtmeister
Holmér, Folke Lewerth, Linnqvist
Hoppe, Ragnar K. Andersson, Fridell, Ellen Jolin, Kroon, Munch, Nordenfalk, Wigert-Österlund
Horn af Rantzien, Henriette Zoll
Hulthén, Pontus Palme
Hultmark, Emil Sirén
Hultmark, Richard Sirén
Hürliman, M., Zürich Sirén
Håkansson, Ossian Carl Larsson
Hårleman, Carl Cronstedt, C.G. Tessin
Höckert, J.F. Axel Nyström
Höckert, Sofia Elisabeth Höckert
J
Janzon, J., Paris G. Göthe
Johansson, F.R. P. Ekström
Johnson, Lasse Fagerkvist
Jonsson, Margot Axel Peterson
Josephson, Ernst K.O. Bonnier, A. Borg, A. Cassier, af Geijerstam, Glaser, Carl Larsson, m.fl., se Biografica
Josephson, Ragnar Boo von Malmborg
Jungstedt, Axel Jenny Lind
K
Karlin, Georg Wettergren
Kindberg, Johan Liljefors
Kjellberg, Ernst A. Lindblom
Kjellin, Helge Folcker
Konstföreningen i Bauck, Gude, Hallberg
Stockholm
Kreuger, Nils Axel Peter
Kruser, John Fahlcrantz, V. Forsell, von Strokirch
Kungl. Teatern Söderberg
Kumlien, Akke G. Paulsson
Kuylenstierna, Krister Grosz
Kuylenstierna, O. Lindholm
Kümmel, O., Berlin Sirén
Källström, And. Netzell
Källström, E. Asp
 
4L-R
Lagerlöf, Hans Folcker
Lamm, O. G. Pauli
Larsson, Carl Looström, Upmark, Wilhelmson, Zorn
Laurin, Thorsten Gauffin
Leijonhufvud, Karl Silfverstolpe
Lewerth, Gunnar Linnqvist
Levertin & Sjöstedt Skånberg
Lilja, Axel, Törnå
Lindberg, Garibaldi Aguéli
Lindholm, B. Cedergren, Nordenberg
Lindquist, Gustaf Gauffin
Lindquist, Sune J. Hansson
Ljunggren, John Carl Larsson
Looström, Ludvig Bergsten, Brinckman, Dahlgren, Feulner, Graesén,
E. Kjellin, Romin
Lovisa (Karl XV:s dotter) Alfred Nyström
Lundberg Adelsköld
Lundberg, G.W. Gauffin
Lundberg, Theodor H. Friesendahl
Lundgren, Ad. C.R. Lamm
Lundgren, M.E. L. Lundgren
Lundgren, Sigge E. Lundgren
Lundquist, Brita S. Derkert
Lundström Hilleström d.ä.
Lystad, Elsa, Oslo Carlsund
Längmanska fonden Wettergren
M
Mac Dowall, G. Pålman
Mackesprang, M. Köpenhamn Gunnel Berg Hazelius
Magnusson G. Cederström
von Malmborg, Boo Brünniche, von Dardel-Hamilton, Ekholm,
Lars Johnson, S.T. Kjellberg, Kunsthistorisches Institut, Florens, Lorentz, Palme, V. Sjöström
Malmström, Aug. Kallenberg, T. Lundberg, Saloman, Zetterwall
Mandelgren, Nils M:son Stephens, Sätherberg, Wedberg
Mannerhjerta Röhl
Massenbach Lübke
Mauri, Neapel Gauffin
Moderna utställningen, Gauffin
Firenze
Månsson, Martin Sirén
Möller, A. Hermelin
N
Nationalgalleriet, Oslo Gauffin
Nationalmuseum Bleibtreu, Brunkal etc. Se under respektive överintendent
Nehrman Albert Engström
Nelson, Gertrud P. Fürstenberg
Nelson, familjen Sager-Nelson
Netzell, A. Scholander
Nilsson, Louis O. Andersson, Serner
Nilsson, O.G. Rosenberg
Norberg, Hildegard von Heidenstam
Norberg, Ida G. von Rosen
Nordenberg, Bengt Fagerlin, Hermelin
Nordenberg, Lars Nordenberg
Nordenfalk, Carl Lettström, von Malmborg, Matthiesen, Palme, Påhlman, Serner
Nordström, Karl Wilhelmson
Nyberg, Ernfrid Aguéli
O
Odelmark, O.W. St Lerche
Ohlsson, Axel Hilding Maugham
Olson-Mesch (Ohlsson), Albert och Emma Bull-Hedlund, Detthow, Fridell, H. Johansson,
Linnqvist, Axel Nilsson
Ossbahr, C. Schlytern
Otterström, Ludvig Carl Larsson
Oxenstierna, A.G. Sturnegk
P
Palm, C.U. Féral
Pauli, Georg Printzensköld
Perin, Alfonce, Paris Fogelberg
Petersen, Carl O. Albert Engström
von Platen, C. C.L. Andersson
von Platen, Carl Rydh
Polismästaren i G. Göthe
Stockholm
Precht, Gustaf C. Hårleman
R
Raspe, R.E., London von Breda
Rell, Josef Fagerberg, Kamke, R. Lundström, Tallberg, Widholm
Remén, fru Hesselbom
Riksförbundet för Lettström
bildande konst
Rodhe, F. Stäck
Rodin, Auguste prins Eugen
Roger, Adolf, Paris Fogelberg
Rosenlew, Alice Kokoschka
Rubenson, Semmy K.O. Bonnier
von Röök, Lars Jacob E.G. Göthe
 
5T-Ö
Tamm, Eva Åkesson
Tessin, Carl Gustaf Gersaint, Hårleman, N. Tessin d.y.
Tessin, Nicodemus d.y. Cronström
Thomander, J.H. V. Bissen
Thorman, Elisabeth Adelborg, Sanne
Thormans döttrar Carl Larsson
Thunberg, Peter Withering
Thunman, Herman A.C. och F. Fagerlin, Rosendahl
Ting-Chi, Chang Sirén
Tjulander, J.F. Skånberg
Traugott, Ivan Sirén
Trolle-Bonde, G.F. Zoll
U
Ullman, Sigfrid Serner
Upmark, Gustaf Aagaard, Arsenius, Backe, Beskow, Bissen, Björkegren, A. Bonnier, Böttiger, G. och T. Cederström, Chadwick, Christensen, I. Cornell, F. von Dardel, L. De Geer, Eichorn, Ekenstierna, Christian Eriksson, P. Fürstenberg, von Gegerfelt, G. Göthe, Hasselberg, Heurand, A. Hägg, Kramer, J. Kulle, J. Lange, Carl Larsson, Leemejer, Liljefors, G. Pauli, Petersen, Rooses, von Schantz, J. Wallberg, Vegeman
Upmark, Märta Mattisson
Utrikesministern Gauffin
W
Wahlstedt, A. de Frumerie, Smith
Wallander, Gustaf J.W. Wallander
Wallander, Hildegard S.G. Alf Wallander
Wallander, Sofia Maria J.W. Wallander
Wallenberg, K.A. Wettergren
Wallmark, Ernst Carl Larsson
Warburg Gauffin
Wengström, Gunnar E. von Rosen
Wennberg, Bo Erdmann, Harvey, Jolin, Olofson, Erik Olson, Rogard
Venturi, Lionello Sirén
Werner, Gotthard Akrej, Ekman
Wettergren, Erik Bildt, Billberg, Brandley, A. Elgström, Forseth, Gauffin, Grünewald, Hagströmer, J. Hansson, Hvistendahl, W. Karlsson, Kroon, Percy, Romdahl, Sahlin, Thiis, E. Upmark, Winkel & Magnusson
Wetterling, A.C. Boije, Byström, Kylberg
Wicander Gauffin
Wickman, Ivar Eldh, Hagborg, Wahlberg
Wiggh, Hanna Julia Aguéli
Willman Wijkander
Vollmar, H., Leipzig Sirén
Woyekoff, M:lle Raffet
Wåhlin, Karl V. Behm, A. Borg, Bremde, Bååt-Holmberg,
von Carstanjeu, von Feilitzen, Friedlander,
A. Fürstenberg, Fåhraeus, E. von Gegerfelt, Hedenskog, Henriques, Hirn, Hultkrantz, J. Hägg,
J. Janzon, A. Josephson, Lagerholm, Carl Larsson,
Leser, Munthe, Mönnich-Ramström, Nordenfelt, Nordensvan, Peters, Salomon, Schloss, Struck, Tandefelt, Tryde, Wahlund, A. Wallander,
Welinder-Wertheimberg, Wik, Österlind
Z
Zetterström, Hasse Axel Peterson
Ö
Örnkloo, dr A. Hahr
 
6Salmson, systrarna Hugo Salmson
Samuel, skräddare Carl Larsson
Sandberg, Hj. Gellerstedt, Hagborg, Hellquist, Jansen, Jernberg,
A. Kulle, Montan, Nordenberg, Nordgren, G. Pauli, Törnå, Wahlberg
Sander, N.F. Brändström, Ekenstierna, von Schwerin, Tamm
Sarre, Friedrich, Berlin Wettergren
Schadow, Johann G. Sergel, J.T.
Schering Carl Larsson
Schultzberg, Anshelm Klemming
Sergel, J.T. P. Hörberg, Rothoff
Serner, Gertrud Asp, Carlson-Bredberg, C. Derkert, Gehlin,
H. Lindberg, Hanna Pauli, Ullman
Sidvall, Amanda Cardon
Silfverstolpe, Gudmund K. Leijonhufvud,
Sirén, Osvald Christie, Gauffin, E. och R. Hultmark, Mayer, Sluka,
Traugott, Venturi
Sjögren, Arthur A. Ahlgrensson, Kongstad
Skånska konstmuseet Bennet
Sondén, Mårten Carl Larsson
Stiernstedt, August prins Eugen, Snoilsky, af Wirsén
Sturnegk, G.A. Björnstierna, Oxenstierna, P. Skjöldenbrand
Strömbom, Sixten Andrup, C. Bengtsson, D. Bergström, Billman,
G.A. Björkman, Ekholm, Elmquist, Fischer, Gauffin,
K. Leijonhufvud, L. Levertin, M. Nilsson, Munthe,
Norstedt, E. Palmstierna, Romdahl, Rue, Schmidt,
Tingdahl
Stüler, August, Berlin Axel Nyström
Stäck, J.M. Angerstein, Gude, G. Ljunggren, M. Larson
Swane, Leo, Köpenhamn Pinaeus
Swartz, M:lle E. Lundgren
Svenska Dagbladet Jönzén
Söderberg, Gustaf Eugenie, Karl XV, drottning Lovisa, Oscar I,
C.T. Staaff
Söderberg, W.Th. G.W. Palm
 

Nyheter

den 5 december 2019
Ny dataleverantör
Vi hälsar Dals-Eds föreningsarkiv välkomna som ny...


den 4 november 2019
Arkivens dag 2019
Välkommen till Arkivens dag lördag 9 november 2019


Tidigare nyheter