bild
Serie

[Bobergska släktarkivet, Undersåker]


Serien i arkivbox (vol. 1-18, 36-37) och specialgjorda boxar för glasplåtar m.m.

 Volymer (42 st)

ReferenskodTitelTidAnmärkning 
11900-talManuskript till "Tretusen man kvar på fjället", se även vol. 9. 
21900-talDiverse excerpter, kopior, anteckningar och korrespondens rörande karolinerna, samt diverse manus och tidningsklipp. 
31708 – 1957Gårdshandlingar Svensta nr, Undersåker 1718-1871.
Korrespondens 1928-1957.
Brevbok 1937-1946.
Telegram m.m. 1942-1955.
Ulf Brobergs teckningar, betyg 1943-1945.
 
41928 – 1956Handlingar och 46 ritningar rörande Trillevallen 1940-1956.
Räkenskaper rörande Trillevallen
1928-1956.
Förteckning över dagsturer i fjällen
1949-1953.
Underlag för frågesport odat.
Broschyer m.m. 1941
 
51950 – 1969Handlingar angående Ottsjöns reglering 1950-1969. 
6odat.Manuskript till föredrag, kåserier m.m. alfabetiskt ordnade efter ämne. A-M. 
71951, odat.D:o N-Ö. 
81944 – 1949Råd till fjällturister. 
91944, odat.Manuskript till "Tre tusen man kvar på fjället" 1944.
Manuskript till "Fjäll, fjällvett och fjällvetande".
 
101934 – 1948Dagboksanteckningar m.m. 
111944 – 1955Manuskript till tal och artiklar, recensioner m.m. 
121927 – 1950Recensioner över böcker, radioframträdanden m.m. 
131931 – 1964Recensioner, intervjuer, artikelmanuskript. 
141936 – 1965Tidningsklipp bl.a. rörande Ottsjöns reglering. 
15odat.Fotografier ordnade efter namn på plats, A-Ö.
Fotografier över identifierade personer.
 
16odat.Fotografier över utgrävning av karolinergravar.
Fotografier från Arnljotspelen m.m.
Diverse oidentifierande fotografier.
 
17odat.Vykort. 
181920-tal – 1930-talDagbok 1920-tal, pass för Ellen Boberg med son 1931, kalender och kassabok 1939. 
19aFotografierodat.Diabilder. 10060-10100. 
19bFotografierodat.Diabilder. 10101-10148. 
20Fotografierodat.Glasplåtar. 10181-10251. 
21Fotografierodat.Glasplåtar. 10252-10334. 
22Fotografierodat.Glasplåtar. 10335-10395. 
23Fotografierodat.Glasplåtar. 10396-10453. 
24Fotografierodat.Glasplåtar. 10149-10180. 
25Fotografierodat.Glasplåtar. 10454-10521. 
26Fotografierodat.Glasplåtar. 10522-10577. 
27Fotografierodat.Glasplåtar. 10637-10694. 
28Fotografierodat.Glasplåtar. 10695-10754. 
29Fotografierodat.Glasplåtar. 10755-10814. 
30Fotografierodat.Glasplåtar. 10815-10874. 
31Fotografierodat.Glasplåtar. 10875-10932. 
32aFotografierodat.Glasplåtar. 10001-10059. 
32bFotografierodat.Glasplåtar. 10933-10986. 
33Fotografierodat.Glasplåtar. 10987-11046. 
34Fotografierodat.Glasplåtar. 10578-10636. 
35aFotografierodat.Glasplåtar. 11047-11086. 
35bFotografierodat.Glasplåtar. 11087-11120. 
35cFotografierodat.Glasplåtar. 11121-11157. 
35dFotografierodat.Negativ. 11158-11221. 
361900-talDiverse tryck bl.a. Per Nilsson-Tannérs Nytryck av äldre skrifter om Jämtlands län I-X, Svenska turistföreningens skrift Hotell och pensionat, Vilo- och kurorter i Sverige, 1940, samt skrifter om Lappland och om samerna. 
371900-talDiverse tryck bl.a. Åre i sommar- och vintertid, utgiven av Åre turistförening 1916, Samenes historie II av Henrik Kvandahl, Trondhjem 1932, Wisa öfwer
arméens marche ifrån Norje til Jemteland år 1719, samt Karta över Härjedalen utgiven av Svenska turistföreningen.
 

Nyheter

den 13 maj 2022
1930 års folkräkning uppdaterad
Folkräkningsdatabasen för år 1930 har uppdaterats...


den 4 april 2022
Arkivinformation från Riksarkivet – nu som öppen data via API:er
Riksarkivet lanserar nu API:er för att ge företag...


Tidigare nyheter